Hlídání dětí - živnostenský list

Od: Datum: 23.10.13 19:20 odpovědí: 2 změna: 23.10.13 23:23

Dobrý den, chtěla bych nabídnout ve městě hlídání dětí. Jednalo by se o hlídání v odpoledních hodinách po práci. Je možné hlídat i nějak bez živnostenského listu? Nevím totiž jestli by se vůbec někdo přihlásil, takže se obávám, abych nevyhodila zbytečně peníze za živnostenské oprávnění. Cenu za hlídání si představuji nějak do 100Kč/hod. A musím to hlásit zaměstnavateli?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.10.13 21:06

Zaměstnavateli nic hlásit nemusíte pokud nevykonáváte stejnou práci na ŽL.

Z počátku není problém si přivydělat do 20 tis ročně bez ŽL. Ale má to u vás nevýhodu. Čím se rodičům prokážete? Jen občankou? Už by to bylo věrohodnější ukázat ŹL.

a/ Péče o děti do věku 3 let:
V tomto případě se jedná o tzv. vázanou živnost "Péče o dítě do tří let věku v denním režimu", tzn. že je zapotřebí splňovat podmínky odborné způsobilosti k výkonu povolání všeobecné sestry, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky nebo záchranáře (dle zákona č. 96/2004 Sb. ) anebo podmínky pro výkon povolání sociálního pracovníka (dle zákona č. 108/2006 Sb. ).


b/ Péče o děti od věku 3 let:
V tomto případě se již pohybujeme v oblasti tzv. volných živností, tzn. že není zapotřebí splňovat žádné speciální podmínky. V této souvislosti je možné využít živnost "Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti". Určitou alternativu představuje živnost "Poskytování služeb pro rodinu a domácnost" (tato živnost zahrnuje především individuální péči o děti nad 3 roky věku v rodinách či příležitostné krátkodobé hlídání dětí, včetně dětí do 3 let věku). Výhodou této živnosti je skutečnost, že není zapotřebí splňovat kvalifikační požadavky či hygienické podmínky. Tato živnost však musí být poskytována v domácnostech, kde děti žijí (péče o dítě mimo jeho domov je možná pouze krátkodobě a příležitostně).

doplněno 24.10.13 12:04:

není problém si přivydělat do 20 tis ročně bez ŽL


správně mělo být - není problém si přivydělat do 20 tis ročně bez ŽL RŮZNÝMI činnosti (ne jednou, opakující) pardon

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.13 23:23
avatar

Uška má pravdu s výjimkou informace ohledně výdělku do 20.000 Kč bez živnostenského oprávnění. Zmíněných 20.000 se vztahuje k příležitostnému příjmu, nikoliv k opakované činnosti za účelem dosažení zisku.

Pokud byste děti hlídala bez živnostenského oprávnění, vystavila byste se možnosti postihu za neoprávněné podnikání.

A pozor, za neoprávněné podnikání se za určitých okolností považuje i činnost sezónní, provozovaná třeba jen pár dnů v roce a se ziskem do 20.000 Kč.

Takže já doporučuji začít živnostenským oprávněním. (Nebojte se v tomto oboru zájemce o své služby najdete.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.