Ukončení výživného vs syn na úřadu práce

Od: Datum: 18.10.13 18:13 odpovědí: 8 změna: 20.10.13 03:08

Dobrý den. Jedenadvacetiletý vnuk přerušil po 2. ročníku studium (již třetího) středního odborného učiliště. Protože nesehnal v průběhu 1 měsíce zaměstnání, byl se přihlásit na Úřadu práce. Ten jej zaregistroval a tečka. Chlapec nemá žádný příjem, nemá kde bydlet, nemá se jak živit. Můžete mi prosím poradit, jaké jsou jeho možnosti? Může otec v této situaci ukončit placení výživného - jak má postupovat? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.10.13 19:36
avatar

Zdravím,
vyživovací povinnost končí ukončením přípravy na povolání - registrací na ÚP, nástupem do zaměstnání. Pokud příprava (studium) trvá déle než do 26 let věku dítěte, končí to dosažením 26. roku potomka i kdyby pak studoval dále.
Ještě platí nějaká možnost obnovení vyživovací povinnosti, pokud by do těch 26 let znovu nastoupil studium, ale tyto podmínky neznám.
Možnosti vnuka? Nevím, jestli dostane podporu v nezaměstnanosti, ale pokud ne, tak se musí přihlásit o sociální dávky. Rozsah ale neznám - to by mu poradili na ÚP.

doplněno 18.10.13 20:24:

http://www.vyzivne.cz/vyzivovaci-povinnost-rodicu-k-detem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 18.10.13 21:39

Rodiče jsou povinni živit potomka, pokud tento soustavně studuje, nejdéle však do 26ti let věku dítěte. Když někdo bude dělat doktorát o rok déle, má smůlu a i když soustavně studuje, nemá na výživné nárok. Naopak, pokud studium přeruší nebo není smysluplné (neustálé střídání škol), vyživovací povinnost tím skončí. Jestli vnuk v době, kdy jsou ostatní již dva roky po maturitě, studuje již třetí školu a není ani vyučen, je to studium nesmysluplné a vnuk nárok na výživné nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 12:01

každý případ je individuální a hlavně záleží na rozhodnutí soudce, které může každý soudce rozhodnout jinak *nevi* věková hranice pro výživné rodiči dítěti opravdu stanovená není, je to jenom jakýsi "pomocný údaj", ale klidně můžou být situace, kdy jsou rodiče povinni dítě živit, i když je dítě starší a třeba dokonce i když ani nestuduje - jenom se nemůže samo živit. například taková svobodná matka, která z nějakých důvodů neuvede otce do rodného listu, ale mateřká jí nestačí na zaplacení nájmu a dalších základních potřeb - ta třeba má nárok na výživné od svých rodičů, protože je jejich dítě a ocitla se v situaci, kdy není schopná sama se živit. pokud si požádá o dávky v hmotné nouzi, mohou to po ní úředníci chtít a i znám případy, kdy to opravdu chtěli. stejná situace, pokud dítě ukončí školu, je na pracáku, ale nemůže sehnat práci - i tam mají rodiče vyživovací povinnost. ale samozřejmě pokud to půjde přes soud, tak dost pravděpodobně jinak bude rozhodovat v případě, kdy by i práce pro dítě byla, ale to ji nechce vykonávat a kdy práce pro dítě opravdu není (třeba proto, že má nějaký zdravotní hendikep, který sice nevydá na invalidní důchod, ale uplatnění na trhu práce snižuje).

nicméně myslí, že v případě z tohoto dotazu by soud výživné nepřiznal (dítě sice momentálně není schopno samo se živit, ale z vlastní viny nedokončilo několik středních škol). pokud je povinnost platit výživné daná soudem, tak obrátit se na soud s žádostí o ukončení výživného. pokud ta povinnost není daná soudně, tak může klidně přestat platit a počkat si, jestli se potomek na soud obrátí, aby povinnost výživného určil. pokud ta povinnost ovšem už určená je, tak bych tenhle postup nedoporučovala, protože potomek se může s rozsudkem na exekutora.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: qqqq
Datum: 19.10.13 12:29

ale, kdepak. s rozsudkem se může obrátit na soud. rozhodně ne rovnou na exekutora...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 17:56

ale kdepak. soudní rozhodnutí o výši výživného lze použít jako exekuční titul - tedy za exekutorem půjdu s ním a stačí mi to. tedy samozřejmě, musím mít sepsaný návrh na exekuci. exekutor pak obojí předloží soudu a soud má tuším 15 dní na to, aby o exekuci rozhodl a exekutora jí pověřil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 19.10.13 19:28

Může otec v této situaci ukončit placení výživného - jak má postupovat?

Okamžitě přestat platiti výživné. Výživné můžete kdykoliv doplatit, ale to se nestane, synek na něj nemá nárok. Nechce se mu studovat, nechce se mu pracovat, tak ať si dělá co chce. Pokud budete platit dále výživné, tak na přeplatek zase nemáte nárok vy.

nemá kde bydlet...

Může si zažádat o dávky v hmotné nouzi a bydlet třeba pod mostem či v azylovém domě. Ale synek to má jistě vše promyšlené, je plnoletý (již dlouho), svéprávný a odpovědný za sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.13 21:57
avatar

Dotyčného samozřejmě neznám a je docela možné, že je prostě líný. Z osobní zkušenosti ale znám dva lidi, kteří na tom byli podobně - nedokončená druhá či třetí střední škola, místo aby chodili na vyučování, potulovali se po městě apod.

V obou případech jim později diagnostikovali schizofrenii. Osobně mě to přiliš neudivilo, abych řekla pravdu - přece jen, nedokončit již několikátou SŠ kvůli docházce, to se každému nepovede. Jak ale víte, že tazatelčin vnuk na tom není podobně? *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honziicek
Datum: 20.10.13 03:08

Jéžišikriste, netušil jsem že lidi jsou schopni vysmolit takové neuvěřitelné nesmysly. Buď je zde spousta zhrzených otců kteří se snaží ja zakoukoliv cenu výživné neplatit a z jejich zhrzenosti plácají takové nesmysly a nebo jsou kolegové tak hloupí z principu že nedokážou ověřit fakta? Tak aby bylo jasno-citace ze Zákona o rodině:

VZÁJEMNÁ VYŽIVOVACÍ POVINNOST RODIČŮ A DĚTÍ

§ 85 (1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samyschopny se živit. Jak z tohoto můžete vidět, není tu ani věk(čili ronyxi a pb-lžete!), ani nějaká smyslu/nesmyslu-plnost studia(lže pb.). qqqq zase lže o tom že se s rozsudkem může vyživovaný obrátit na soud - proboha co by tam asi tak dělal? Pokud otec neplatí a mám jako vyživovaný rozsudek od soudu o tom že mám dostávat výživné, jdu za exekutorem, ten obstaví otci účty, zablokuje majetky povinného, zjistí práci povinného a zaměstnavateli doručí oznámení o tom že bude provádět srážky ze mzdy. Další lež tvrdí uska: Výživné jen tak přestat platit nejde. Pokud ho od této povinnosti neosvobodí soud, výživné platit musí-pokud nebude, výživné může zabavovat exekutor-a to není sranda. Ještě bych chtěl pro usku dodat, že pokud bude výživné vymáhat exekutor, bude to otce stát minimálně 30 000,- na nákladech exekutora. Takže usko, přestat platit můžeš, ale pak naservíruješ do úst jen tak exekutorovi za jeho práci 30 táců. Takže, vážení tatínci, nemyslete si, že si jen tak budete dělat potomky a pak budou cálovat jen matky. Ještě že tu dneska máme exekutory-alespoň to směšné výživné lze vymoct...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.