Převod alimentů na dítě

Od: Datum: 02.12.13 23:15 odpovědí: 12 změna: 05.12.13 09:42
Dobrý večer,
potřebovala bych poradit, jsem studentka a 18 mi už bylo, jenže bydlím u matky a ta mi odmítá dávat peníze na školu (učebnice,výlety) + si vše musím platit z kapesného od otce (nebydlí s námi)jako je jídlo přes den do školy,drogerie... Jenže už mně nevyhovuje si platit školu ze svého, tak jsme s tátou uvažovali, že by se převedli alimenty od něj ke mně na účet a platila bych si to z toho, ale táta se obává, že když soud stanovil peníze mámě, tak by ho mohla udat za neplacení. Tak bych potřebovala poradit na co se mám obrátit. + To není zas tak k tématu, ale matka odmítá doma topit. Topí zhruba tak k večeru na 1,5 hod. Já si zatopit nemůžu, protože plynový kotel je v kotelně, kterou matka zamyká. Vzhledem k tomu, že máme barák, v kterým je hodně chladno tak přes den mám v pokoji 15 stupňů, co moc příjemné není teď v zimě. Tak bych chtěla vědět jestli se to dá někde řešit. Děkuju za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: kami95
Datum: 02.12.13 23:22

A nemůžeš jít k otci? Určtě bych si nechala převést alimenty na svůj účet..to že zaplatit dokážeš..a z toho můžeš dát třeba část matce na jídlo..

Ohodnoceno: 0x

Od: kari
Datum: 02.12.13 23:29
No a nepřevádí se alimenty pomocí soudu? Jinak taťka bohužel na to nemá podmínky, už s někým bydlí. Jinak děkuju za odezvu.
Datum: 02.12.13 23:35

Pokud se na tom dohodnou všechny strany, pak to není nutné řešit soudní cestou. Ale Vy budete povinna přispívat na chod společné domácnosti, tudíž se domluvte s matkou, jakou částkou byste jí přispívala. Když se nedohodnete, pak musí soud zrušit rozsudek a nahradit ho jiným. K rukám matky výživné posílal Váš otec, protože jste nebyla zletilá a ona byla Váš zákonný zástupce. Teď zletilá jste, tak se dohodněte, že výživné bude zasíláno k Vašim rukám a kolik budete přispívat matce na domácnost.

Datum: 03.12.13 00:35

Kapko, nesouhlasím s tím, že by tazatelka měla ze svého výživného přispívat matce na domácnost. Spíše naopak: matka má k dceři vyživovací povinnost.

___ K dotazu:

Dohodněte se s otcem, aby výživné posílal přímo Vám a s matkou, aby Vám přispívala na školní potřeby.

Dále se s matkou dohodněte ohledně topení, případně si na brigádě vydělějte na přímotop a přitápějte si ve svém pokoji.

Další možností je odstěhovat se od matky k otci, v 18 letech už se můžete rozhodnout sama, u kterého z rodičů chcete bydlet.

Pokud by matka nebyla ochotna se s Vámi dohodnout na nějakém rozumném výživném, musela byste podat návrh na úpravu výživného u soudu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.12.13 07:55

tak samozřejmě, že matka má k dceři vyživovací povinnost, ale tu má i otec - tedy výživné od otce je určené mimo jiné i na zaplacení nákladů na bydlení a stravu. nevíme, kolik přispívá otec, nevíme, kolik jsou celkové náklady kolem slečny (pořízení oblečení, zda matka dceři pere a vaří...), je docela možné, že v konečném důsledku to vyjde tak, že část alimentů od otce stejně půjde za matkou na pokrytí nákladů. vyhnout se tomu dá tak, že se slečna odstěhuje, když je doma nespokojená, a bude si sama hospodařit z alimentů od otce + od matky a případně z brigád *nevi*

doplněno 03.12.13 07:57:

ale jinak samozřejmě od 18 lze výživné posílat přímo slečně, i bez předchozího schválení soudem. a čistě teoreticky by to tak být mělo, protože od plnoletosti je to už slečna, kdo by po otci vymáhal případné dlužné výživné.

Datum: 03.12.13 06:48
Otec může posílat výživné přímo Vám na účet, protože to jsou peníze určené pro uspokojení Vašich potřeb. Ani o tom nemusí rozhodovat soud. Matka zastupuje dítě u soudu jen do dosažení zletilosti. Není pravda, že byste z toho musela něco přispívat matce, protože i ona k Vám má vyživovací povinnost. Naopak máte možnost požádat u soudu o výměření výživného i ze strany matky.
Otázkou je, jak hodně by to zhoršilo Vaše vzájemné vztahy a soužití...

Datum: 03.12.13 09:39

Pokud by dcera chtěla soudně po matce vyměřit výživné, pak by musela bydlet samostatně, nebo s otcem. Pokud bydlí s ní, pak se matka podílí na výživném tak, že poskytuje stravu, ubytování atd. Výživné je určeno na potřeby a náklady dítěte. Do dosažení zletilosti s ním hospodařila matka a financovala tak veškeré výdaje... Jestli-že bude výživné zasíláno k rukám zletilého dítěte a toto si s nimi bude hospodařit samo, mělo by se na nákladech společné domácnosti podílet dle svých schopností a možností. Dle zákona o rodině mají oba rodiče povinnost přispívat na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů a dítě má zároveň právo podílet se na životní úrovni rodičů. Záleží tedy na tom, jakou životní úroveň má matka tazatelky a s jakými příjmy disponuje. Pokud s malými, pak svoji vyživovací povinnost splní i v případě, že by dceři poskytovala stravu a ubytování jen do určité míry a v rámci svých možností.

Datum: 05.12.13 06:02

Asi v dotazu vidím víc, než v něm ve skutečnosti je. Četla jsem, že matka nedává dceři na školní potřeby, na jídlo do školy, a že málo topí.

Zejména jídlo a školní potřeby mne dost zarazily (chlad/teplo můžeme každý vnímat jinak).

Celkově mi dotaz vyzněl dost nespokojeně s životem u matky. Proto jsem zmínila, že si tazatelka od 18 let může vybrat, u kterého z rodičů chce žít.

Pokud by se tazatelka od matky odstěhovala, měla by nárok na výživné (i) od matky.

Na druhou stranu pokud jsou v rodině nízké příjmy, mohla by se přičinit i slečna studentka.

Datum: 03.12.13 08:10

Příklad z praxe. Otec řádně platil alimenty. Syn dovršil 18 let a hned další měsíc zažaloval otce, že mu neposílá alimenty. Proběhl soud a otci byla nařízena exekuce z platu, neboť přece neplatil. Matce už výživné zůstalo, neboť se považovalo za spotřebované. I tak pracují naše soudy. Já tím otcem nebyl-naštěstí...to by bylo mrtvých!

Od: honzajs122
Datum: 03.12.13 09:45

Takovýho hajzla bych zabil...

Datum: 03.12.13 12:16
Ringo ono ty soudy někdy rozhodují tak, ze to hlava nebere. Pak se ani není co divit, jaký tu máme bordel.

Datum: 05.12.13 09:42

Já si tedy myslím, že po dovršení dospělosti by nejen nemusel, ale ani neměl otec posílat alimenty matce. Jiná věc je, jak to bude s přispíváním na domácnost, to prostě nevím,, ale alimenty jsou podle mne dcery.

A ta historka s tím zoudem a uvalením exekuce mi přijede tak naprosto absurdní; to bych snad hnal až do Strssburku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.