Odškodnění za pracovní úraz

Od: Datum: 18.10.13 00:43 odpovědí: 14 změna: 25.10.13 11:11

Manželovi se stal pracovní úraz. Byl 10 dní na neschopence. Z pojišťovny mu přišlo 2100,- kč. Zaměstnavatel mu nevyplatil nic, prý platí jen pojišťovna u které má smlouvu. V pracovní smlouvě má plat 9800,- brutto. Myslím si, že měl dostat víc. Jaký na to máte názor? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 18.10.13 01:48

Podle mě je to málo ale rozhoduje poměrně dost detailů které nevím.Je třeba prostudovat zákoník práce (zákon 262/2006) §365-377

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 00:26
avatar

Nemohl byste svým odpovědím/radám věnovat více pozornosti? Na situaci popsanou v dotazu se nevztahují paragrafy 371, 374 a zmiňovat druhy náhrad při úmrtí zaměstnance mi zde přijde zlomyslné.

doplněno 25.10.13 00:30:

Druhy náhrad při úmrtí zaměstnance (§§ 375 až 378).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.13 02:14

zaměstnavatel měl proplatit normální nemocenskou. zbytek je opravdu jenom na pojišťovně a kolik pojišťovna proplatila záleží jednak na tom, jaké podklady váš manžel odevzdal a jak pojišťovna úraz vyhodnotila (pokud by tam viděla zavinění vašeho manžela, tak může nárok pokrátit).

obecně vzato by pojišťovna měla doplatit rozdíl mezi vyplacenou nemocenskou a průměrnou mzdou, dál náhradu za úraz vypočtenou podle toho, kolik bodů vám lékař pro pojišťovnu vyplnil a případné další náklady, které jste prokázali (já nevím - cestovné k lékaři, rozbitá drahá věc v důsledku úrazu...). takže opravdu záleží na tom, co všechno jste za podklady dodali. pokud se vám to zdá málo, tak pojišťovnu kontaktujte a částku reklamuje - přinejhorším vám řeknou, že na víc opravdu nemáte nárok *nevi*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.13 03:08
avatar

Ne každý úraz, ke kterému dojde na pracovišti, je úrazem pracovním. Byl úraz zapsán do knihy úrazů a uznal zaměstnavatel úraz jako pracovní (to je v jeho kompetenci)?

Zaměstnavatel by měl manželovi dát potřebné dokumenty, které mu potvrdí ošetřující lékař. Je-li zaměstnavatel pojištěn u Kooperativy, je možné si potřebné formuláře stáhnout z jejího webu (formuláře jsou dole - na konci odkazované stránky).

Vyřizovat odškodnění je nutné prostřednictvím zaměstnavatele, který za pracovní úraz odpovídá. Ten je plátcem pojistného a pojišťovna má závazek vůči němu (nikoliv vůči jednotlivým zaměstnavcům).

___ Ze zákoníku práce doporučím k této situaci zejména paragrafy 369, 370, 372 a 373

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.13 10:50
avatar

Manžel by měl dostat nemocenskou v plné výši, jako kdyby pracoval. Rozdíl hradí pojištovna. Dovolená za tuto nemoc se nekrátí. Pak záleží, kolik dostal bodů od svého lékaře - tzv bolestné, případně trvalé následky, ale ty se hodnotí až za rok, možná dříve. Taky má nárok na léčebné náklady, doplatky za léky, cestovné k lékaři atd, nutné doklady. Vše předává zaměstnavateli, zaměstnanec nemá s pojištovnou žádný vztah, nemůže tedy po ní nic chtít. Pokud pojištovna vyplatila méně vás vůbec nemusí zajímat, vy svůj nárok musíte uplatnit u zaměstnavatele. Jestli tvrdí to či ono vám může být jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.13 11:20
avatar

http://www.pracovni-uraz.cz/ to by mohlo pomoct

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 18.10.13 23:52

Díky všem. Budem muset asi zajít do pojiš´tovny, protože zaměstnavatel s tím, kromě sepsání úrazu, nechce mít nic společnýho.

Datum: 19.10.13 10:33
avatar
Ivzez a já jsme vám psali,ze pojišťovna s vámi nemusí komunikovat. Ostatně řečeno záleží, kolik z těch deseti dnů připadlo na dny pracovní. Takže z deseti dnů nemocenské mohlo byt pracovních jen šest. To by pak částka mohla souhlasit. Pokud nám nenapisete víc info, tak se odpovědi nedočkáte, jelikož ani nevíme, jaké doklady jste zaměstnavateli předali... Poplatky za léky, poplatky u doktora , cestovné atd kolik celkem, víte to?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 25.10.13 01:10

I kdyby to bylo jen 6 dní, tak je to málo. Neznám nikoho kdo dělá šest osmihodinových směn za 2100,- kč. Níže jsem psala, že pro manžela to bylo kvůli směnám 70 hodin práce.

Datum: 25.10.13 02:45

těch 2100 není za celou nemoc. ve formuláři se vyplní, kolik dostal nemocenskou, pak se vyplní, kolik je průměrný výdělek a doplatek od pojišťovny je vlastně jenom rozdíl mezi vyplacenou nemocenskou a průměrným výdělkem. nemocenskou samozřejmě vyplácí zaměstnavatel, jako u každé jiné nemoci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 10:58
avatar

Já vám znovu opakuju, že pojišťovna dorovnává ztrátu na výdělku, náhrady na léky, zdravotnické poplatky, cestovné atd. Prostě vše co přímo souvisí s pracovním úrazem. Já nevím, kolik manžel dostal nemocenskou, nevím, kolik vydělává, takže Vám víc neřeknu. Že má ve smlouvě napsáno nějakých 9tisíc bruto nic nevypovídá, důležitý je údaj na výplatním pásku nejlépe za poslední čtvrtletí a z toho se bere průměr.Takže ještě jednou - nemocenská + náhrada z pojištovny= průměrný výdělek před pracovním úrazem.

Co se týká náhrad cestovného, na stránkách kooperativy jsou ke stažení formuláře, ten si můžete nechat potvrdit u svého ošetřujícího lékaře, které dny tam byl, napsat počet km, tohle prostřednictvím zaměstnavatele doručit pojištovně. Na papír zvlášt napsat, že žádáte proplacení cestovních náhrad k lékaři. K tomu je třeba ofotit velký TP vozidla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.13 00:38
avatar

Jak jste dopadli v pojišťovně (podle mých zkušeností nebývá zejména Kooperativa ochotna jednat přímo se zaměstnanci)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 25.10.13 01:05

Kamarádka pro Koop dělá pojišťovačku, tak se zkusí zeptat.

Nicméně jsem se ptala i jinde a zaměstnavatel měl opravdu taky něco zaplatit. Manžel dělá na směny a kvůli úrazu přišel o 70 hodin práce. Když to spočítám, tak to vychází, že vlastně dostal 30,- kč na hodinu. To mi příjde směšné. A to nepočítám cesty k lékaři na každodenní převazy atd..., ale to nevykazoval, protože nás to nenapadlo. Prostě jsme si oba mysleli, že dostane to co by si normálně vydělal.

Datum: 25.10.13 11:11
avatar

Ivzez - se mnou jednali velmi ochotně a hodně dlouho, protože se zaměstnavatelem nebyla řeč. Nutno však dodat, že nároky musí zaměstnanec žádat po zaměstnavateli, jelikož zaměstnanec nemá s pojištovnou žádný smluvní vztah. Jestli uhradili málo, žádat rozdíl po zaměstnavateli. Jakékoliv jeho výmluvy jsou zbytečné, protože ten odpovídá za pracovní úraz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.