Nárok na dovolenou ve zkušební době?

Od: Datum: 16.10.13 20:04 odpovědí: 11 změna: 17.10.13 21:47

Dobrý den,

chtěl bych se informovat, nastoupil jsem do zaměstnání, kde mám 6 měsíční zkušební dobu.

Chci se zeptat, mám nárok během této doby na dovolenou?

Poté se chci zeptat, kdybych během této doby třeba po 2 měsících odešel, mám nárok na dovolenou vypočítanou pro 2 měsíce?

Chtěl bych vědět jen pro info.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: qqqqqqq
Datum: 16.10.13 20:07
Jak můžete mít 6 měsíců zkušební lhůtu?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.13 20:08

Pan bude asi nějaká manažer nebo jiný vysoce postavený. Taky mi to přišlo divné, ale možné to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.13 20:10
avatar

Pro řadové zaměstnance, dle zákoníku práce, činí délka zkušební doby maximálně 3 měsíce, ale pro vedoucí až 6 měsíců. Takže může, je-li ve vedoucí funkci..

doplněno 16.10.13 20:14:

Jinak k dovolené viz.: http://www.pravni-rady.eu/nav…442-dovolena-ve-zkusebni-dobe

doplněno 17.10.13 08:42:

U řadových zaměstnanců nesmí zkušební doba přesáhnout 3 po sobě jdoucí měsíce ode dne vzniku pracovního poměru. Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem zkušební dobu delší nebo její délku vůbec neurčí, bude pak její délka ze zákona 3 měsíce. Zákoník práce o tomto hovoří jasně v § 35. Viz.:

http://www.sbirkazakonu.info/…onik-prace/zkusebni-doba.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qqqqqq
Datum: 16.10.13 20:15
Ano, pak by ale problematiku přidělování dovolené měl 100% znát... Bude svým podřízeným dovolenou "dávat"...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 16.10.13 20:19

Dobrý den.

Ano, v takovém případě Vám vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny. Za 21 odpracovaných dní máte nárok na 1/12 z celkové výměry dovolené. Celková výměra dovolené na kalendářní rok činí nejméně 4 týdny (20 dní). Otázkou je, zda zaměstnavatel Vám umožní dovolenou čerpat během zkušební doby. V každém případě, pokud pracovní poměr zrušíte ve zskušební době, nevyčerpaná dovolená, na kterou Vám za odpracované dny vznikl nárok Vám bude v posledním zúčtování mzdy proplacena. Naopak, pokud dojde k přečerpání dovolné, v posledním zúčtování mzdy Vám zaměstnavatel strhne částku za přečerpanou dovolenou + zdravotní pojištění za tyto dny přečerpané dovolené.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.10.13 20:24
avatar

Na dovolenou vznikne nárok až po odpracování 60 pracovních směn. Pokud by pracovní poměr skončil dříve, byl by nárok jenom na dovolenou za odpracované dny: na 1/12 roční výměry dovolené za každých odpracovaných 21 pracovních směn.

Ovšem čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Bude záležet na něm, zda Vám umožní čerpat dovolenou již ve zkušební době.

doplněno 17.10.13 19:53:

Reakce na Zvídavou Janču:

I podle mne zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Pracovní smlouva je platná, neplatné je jenom ujednání o délce zkušební doby,

Zaměstnavatele bych zbytečně nedráždila (= nic bych s tím nedělala), ozvala bych se až v případě, že by zaměstnavatel chtěl po uplynutí prvních 3 měsíců zrušit pracovní poměr ve zkušební době.

Pozor: Zkušební doba se prodlužuje o překážky na straně zaměstnance. Pokud by tazatel např. onemocněl, prodloužila by se zkušební doba o dobu nemoci,

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrikk
Datum: 16.10.13 21:46

Dobrý den,

žádný manažer nejsem, jsem technik a nikoho pod sebou nemám, sám nechápu jak mohu mít 6ti měsíční zkušební dobu, ale mám to ve smlouvě, bylo mi řečeno že je to již možné dát 6 měsíců.

Datum: 17.10.13 08:26

Tak to má takový pocit, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce, co na to zdejší odborníci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.13 10:14

Tazatel je zřejmě sám sobě vedoucím. Má tedy zkušební dobu 6 měsíců. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrikk
Datum: 17.10.13 21:47

Ano je to opravdu zvláští těch 6 měsíců.

Ještě mě napadlo toto, byl jsem na ÚP déle než půl roku, tudíš na mě teď bere zaměstnavatel peníze z EU, tak mi to sdělili na ÚP jak jsem se odhlašoval, neudělali tu záuční dobu proto tak dlouhou, aby dostávali příspěvek déle? Jestli není příspěvek z EU jen pro zkušební dobu?

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.