Nárok na porodné vs společná domácnost

Od: Datum: 16.10.13 13:35 odpovědí: 7 změna: 16.10.13 19:21

Dobrý den, v lednu 2014 očekávám narození prvního miminka a řešíme otázku porodného. Zda když bydlím v bytě se svou maminkou, jsme na úřadu práce a jsme posuzovány společně a máme sociální dávky a kontakt (dávky hmotné nouze) a od otce pobírám stále výživné, (přítel má práci a plat, ale nebydlíme spolu zatím) máme nárok na porodné a jestli se posuzuje k výpočtu pro porodné životní minimum jen mě, přítele a miminka nebo také má maminka? (také řešíme otázku přestěhování, kdy nám bylo řečeno, že budeme v jednom bytě posuzování jako dvě jednotky - já, přítel a miminko a druhá moje maminka, přitom nájem bude jeden, tak jestli v tého situaci taky se na porodné hledí jen na mě, přítele a mimčo nebo se tam započítává i maminka)... Doufám, že otázka je srozumitelná a budu moc ráda za odpověď. Děkuji, Michaela


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 16.10.13 13:59

Nesmí být příjem celé rodiny větší než 2,4 násobku životního minima .Dávky se do toho nepočítali (jak je to dnes nevím). A pro škarohlíky je to zakon 117/1995Sb §44-§45

Ohodnoceno: 1x
 
Od: skye®
Datum: 16.10.13 15:10

Líbí se mi slovo škarohlík Nerýpu, ale hrozně mě ten překlep pobavil

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mikki259*
Datum: 16.10.13 18:11

Děkuji za odpověď :)

Datum: 16.10.13 15:27
avatar

Dobrý den. Do příjmů se zahrnují příjmy všech členů, kteří tvoří společnou domácnost. A započítávají se i sociální dávky, včetně výživného, které pobíráte (nezapočítává se jen rodičovský příspěvek a přídavek na dítě). Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny.

O porodném více zde:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne

Ohodnoceno: 4x
 
Od: mikki259*
Datum: 16.10.13 18:13

Moc děkuji za odpověď, články o porodném jsem četla, na mpsv taky, vím i pravidla, jen jsem pořád nevěděla, zda se počítám jen já a přítel a dítě, nebo i mamča. Takže pokud všichni, tak všichni :)

Od: pacourek*
Datum: 16.10.13 18:39

Pokud budete žít s maminkou na jedné adrese a přítel bude mít trvalé někde jinde tak se počítá pouze maminka a vy .To se počítá pouze když pokud budete mít všichny stejné trvalé bydliště

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mikki259*
Datum: 16.10.13 19:21

Dneska nám na kontaktu řekli, že je jedno, jestli spolu žijeme nebo ne, ale pokud bude v rodném listě dítěte uvedený, tak se počítá...No zřejmě bude nejlepší počkat a nechat to být. Buď na porodné dosáhneme nebo ne. Každopádně děkuji :)

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.