Dvě růžová prohlášení?

Od: Datum: 15.10.13 21:42 odpovědí: 2 změna: 15.10.13 23:05

Dobrý den,

s kamarádem jsme se nemohli shodnout (názoru proti názoru) na řešení situace, může nám prosím někdo poradit?

Kamarád si v říjnu 2012 (tehdy ještě studentem SŠ ) našel příležitostní brigádu na dohodu o provedení práce. Podepsal tehdy i "růžové prohlášení" (Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti...?)". Do půlky ledna 2013 odpracoval nepravidelně (vzhledem k charakteru práce a jeho času) několik odpolední. V únoru podepsal tu stejnou dohodu na rok 2013 (prý se musí podepisovat na každý rok nová ). Od půlky ledna až do dneška z nedostatku času již neodpracoval ani hodinu. V březnu mu dorazila poslední výplata za leden, která měla zdržení kvůli nové nepodepsané smlouvě. Celkem mu přišly tři výplaty, řádově stokoruny (700,- až 900,-). Tuto dohodu (pracovní poměr) zatím ještě pořád neukončil, přestože už od února "nevykonával" (nepracoval) u tohoto zaměstnavatele práci.

V červnu úspěšně dokončil SŠ a od července má trvalý pracovní poměr (HPP).

Při podpisu smlouvy také podepsal ono "růžové prohlášení". Od té doby obdržel tři výplaty (za červenec, srpen a září).

Co by měl nyní udělat? Udělal vůbec něco špatně (podpisem druhého prohlášení) nebo je vše v pořádku?

Děkujeme


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 15.10.13 22:03

Dobrý den.

Kamarád nemůže mít podepsaná současně prohlášení poplatníka (daňová prohlášení) u dvou různých zaměstnavatelů.

Vzhledem k tomu, že od ledna u prvního zaměstnavatele žádnou práci nevykonával, nic tak hrozného se nestalo. Doporučuji k prvnímu zaměstnavateli zajít a podpis na prohlášení zpětně zrušit k poslednímu červnu letošního roku. Je to věc domluvy a nevidím důvod, proč by mu mzdová účetní neměla vyhovět. Dohodu o provedení práce ukončit nemusí, nechce-li, ale v případě zúčtování odměny za vykonanou práci nebude mít uplatněnou slevu na poplatníka. To samozřejmě nevadí, protože slevu uplatňuje v současném zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: tak
Datum: 15.10.13 23:05

Prohlášení poplatníka daně lze podepsat buď na rok nebo na jednotlivé měsíce. Vždy však na dané období jen u jednoho zaměstnavatele. Na brigádu byste měl mít tedy podepsáno např. na leden až březen a u HPP od července do prosince letošního roku.

Pokud jste u zaměstnavatele, kde jste dělal brigády, podepsal prohlášení na celý rok, nemůžete již u HPP toto prohlášení od července podepsat a neměl byste slevu na dani.

Řešením je opravdu to, co zde již někdo navrhuje. Dojděte si za zaměstnavatelem, kde jste pracoval na brigády a změňte tam prohlášení poplatníka daně na měsíce leden až do březnové výplaty. U současného zaměstnavatele pak, po této změně okolo brigád, nemusíte dělat nic. Do HPP jste nastoupil v červenci a tak máte automaticky podpis platný od července do prosince 2013.

Velmi doporučuji, jít udělat výše uvedenou změnu k zaměstnavateli, kde jste pracoval na brigádu. I když vám byly vyplaceny mrňavé částky za brigádu, jednalo by se o daňový delikt v případě, že jste u brigád podepsal prohlášení na celý rok a u HPOP od července do prosince.

Dohodu o provedení práce vypovídat nemusíte. Sama zanikne koncem roku. Ale pokud byste ješte letos na brigádu někdy nastoupil, byla by vám srážena 15% daň, protože slevu na poplatníka máte již u svého současného zaměstnavatele na HPP.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.