Nárok na dovolenou, kolik dnů?

Od: Datum: 15.10.13 19:01 odpovědí: 7 změna: 16.10.13 16:41

Dobrý den,

můžete mi prosím někdo poradit, jak spočítat přesně na kolik dnů dovolené mám nárok, popř. zda by byl někdo ochoten a spočítal mě to?

Do pracovního procesu jsem na HPP nastoupila 21.3.2013, tudíž mám odpracovno celých 6 měsíců a něco.

V sprnu jsem měla vybrané 3 dny dovolené (21.-23.8. včetně)

Na kolik dnů dovolene mám nyní nárok? Na kolik dnů budu mít nárok v prosinci ( 23.12.-30.12., tj. 7 pracovních dnů)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.10.13 19:07
Ohodnoceno: 0x
 
Od: klistynka007*
Datum: 15.10.13 19:17

Děkuji,

ale právě od první výplatní pásky v kolonce: dovolená: zbývá- mám stálé 8,5 do výplatní pásky za srpen, kde mám čerpaná:3 dny, zbývá:5,5

od té doby se mi počet zbývajících dnů nezvedl... Tak nevím jestli je to dobře, nebo špatně...

Od: ron*
Datum: 15.10.13 19:15

Dobrý den. V případě nepřetržitého pracovního poměru u jednoho zaměstnavatele a v případě, že jste u tohoto zaměstnavatele vykonala práci alespoń 60 dnů v kalendářním roce, Vám náleží dovolená za kalendářní rok. Ve vašem případě pracovní poměr netrval celý kalendářní rok, máte tedy nárok na poměrnou část dovolené. Za odpracovaný den se považuje den, v němž jste odpracovala převážnou část své směny, přičemž části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.Za odpracovaný den se považují i dny dovolené, které jste čerpala v srpnu. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru jednu dvanáctinu z celkového výměru dovolené za kalendářní rok. Nevím, jakou základní výměru dovolené Vám zaměstnavatel stanovil. Dle zákoníku práce je základní výměra nejméně 4 týdny (20 dní), některé firmy ale zaměstnancům dávají 25 dní.

Obecně tedy, za každý celý měsíc (či za každých odpracovaných 21 celých v případě nesplnění podmínky odpracovaných 60 dní) máte nárok na jednu dvanáctinu ze základní výměry dovolené.

Od tohoto čísla odečtete 3 dny dovolené čerpané v srpnu a výsledek je předpokládaný zůstatek dovolené do konce roku. Přepokladem je, že pracovní poměr bude do konce roku trvat.

doplněno 15.10.13 19:23:

Zajděte za svou mzdovou účetní a zeptejte se jí, má ppřesné podklady po výpočet nároku na dovolenou. Nebyla jste nemocná? Odpracovala jste všechny směny? Nemáte pracovní poměr na domu určitou, čili ne do konce roku? Takto bez správných údajů Vám lze výměru dovolené spočítat jen orientačně.

doplněno 15.10.13 19:26:

Ano, vychází mi 9/12. Tedy 15 minus dovolená v srpnu, předpokládaný zůstatek 12 dní do konce roku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: klistynka007*
Datum: 15.10.13 19:23

Děkuji,

pracovní poměr mám na dobu neučitou, takže nepředpokládám, že by mělo dojít k ukončení HPP. Máme stanovenou 20 dnů(4týdny). Tato doba je odpracovaná u jednoho a toho samého zaměstnavatele.

Pokud tedy správně počítám v prosinci bych měla mít nárok na 12 dnů, když odečtu 3 vybrané dny v srpnu?

doplněno 15.10.13 19:46:

Nemocná jsem nebyla, odpracovala jsem všechny pracovní dny - nikoliv směny pracuji od 7:30 - 16.00 reps. dokud není hotovo... p. účetní je zároveň majitelka, takže se mi za ní zrovna 2x nechce :)) I když budu muset... Nedokážu si vysvětlit, jak mi mohl být účtován oběd 27x, když pracovních dnů bylo pouze 21 :))

Datum: 15.10.13 21:34
avatar

Nárok na dovolenou sice máte 12 dnů, ale není jisté, jestli právě v prosinci. Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.

Za účetní si klidně zajděte. Máte nárok na vysvětlení výpočtu mzdy, nároku na dovolenou, výši náhrady mzdy (nejen) za dovolenou, ...

Zaměstnavatel je povinen Vám předložit veškeré podklady, z nichž při výpočtech vycházel, a musí Vám umožnit si z podkladů na jeho náklady nechat zhotovit kopie (případně Vám je může sám zkopírovat).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.13 06:19
avatar

V zaměstnání se občas setkáte se situací, že zůstává člověku rozum stát. Také jsme bojovali s obědy, které nám cvakli navíc. Rozbily se nějaké talíře, lidi byli schopni ukrást příbory /ano, i tací u nás dělali!/ a kuchyň si chtěla přijít na nějaké peníze, aby to nemusela platit ze svého. Tak nám občas něco připsali. Pokud bylo ale v měsíci 21 pracovních dní a vy jste po všechny tyto dny odebrala oběd, nemůžete ale mít o 6 víc. Přece jste 6 dní nesnědla 2 obědy za den!

My odebírali obědy přes kartu, i různé nákupy v kantýně. Ke konci měsíce to sečetli a odebrali si to z výplaty. Bylo to vidět na výplatnici. Často to nesedělo, vždy v neprospěch strávníků, ale jen málokdy jim to někdo dokázal. Jednou paní spustila křik, že jí přidali do jejího konta telefonní kartu za 400 Kč /to už si kuchyň dovolila dost/ a ona že si žádnou nekupovala. Bylo kolem toho hodně tahanic. nakonec se ukázalo, že nákup byl namarkován v 8,30 dopoledne, paní ten den nastoupila do práce až na odpolední od 15 hodin, bydlí 20 km daleko a ráno navíc byla ve svém volnu kdesi u lékaře, nemohla si tedy jet koupit do podniku telef. kartu. Když toto všechno doložila, 400 Kč jí neochotně vrátili, omluva ovšem žádná.

A co se týká té Vaší vysněné dovolené o Vánocích, možná budete zklamaná. Veškerou dovolenou nyní už určuje zaměstnavatel, kdy si to člověk vybere, jedinou podmínkou je, aby byly aspoň 2 týdny vcelku. Takže o těch Vánocích je to nejisté. Firmy před koncem roku nestíhají, dělají občas od nevidím do nevidím a vzít si dovolenou je fata morgána. Nechci Vám brát iluze, ale dcera to má také tak. Už mi říkala, že se letos o Vánocích doma ani neohřeje. Dneska jsou pro firmy důležité zisky a ne vycházet vstříc zaměstnaným matkám od rodin. Bohužel. jaga.

doplněno 16.10.13 06:26:

A to nejdůležitější jsem zapomněla: vyšlo mi, že po vybrání těch 3 dnů v srpnu byste měla mít nárok ještě na zhruba 11,5 dne dovolené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.13 16:41
avatar

Jak jste přišla na to, že by tazatelce zbývalo 11,5 dne dovolené?

Děvět dvanáctin z roční výměry 20 dnů dovolené činí rovných 15 dnů. Po vyčerpání 3 dnů v srpnu zbývá ještě plných 12 dovolené.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.