Jak převést 1/2 nemovitosti na přítelkyni

Od: Datum: 14.10.13 15:34 odpovědí: 11 změna: 18.10.13 10:41

Dobrý den, mám dotaz. Chtěli bysme s přítelem převést 1/2 nemovitosti, která momentálně patří jemu (jedná se o rekreační dům). Společně bydlíme jinde. Zajímá mne hlavně, jestli je tu cesta osvobození od daně z převodu nemovitosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 14.10.13 15:38

Nejste manželka, takže není osvobození od zaplacení daně. - pt

Ohodnoceno: 4x

Datum: 14.10.13 15:54

Myslím, že by to šlo jedině bezúplatným převodem - darováním a museli byste prokázat, že jste žili před darováním po dobu nejméně jednoho roku ve společné domácnosti (druh/družka).

Ať mě někdo opraví, pokud to tak není. Ale pokud se bude jednat o úplatný převod, tak se placení daně nevyhnete.

doplněno 14.10.13 16:21:

A je to něco nového? Vím to z praxe.

Do II. skupiny osvobození od darovací daně patří
b) manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstavitele.

doplněno 14.10.13 16:31: Co vím, tak darovací smlouva o které píši, byla sepsána přímo u notářky, která chtěla podepsat čestné prohlášení a myslím, ale už si nepamatuji přesně, že se dívali na adresu trvalého pobytu v OP.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.10.13 16:15

Nelze... přítelkyně nespadá do skupiny, která je v případě darovací smlouvy osvobozena od daně. Přesně jak odpověděla první rádkyně.

doplněno 14.10.13 16:25:

Hmm na tuhle větičku jsem zapomněl. Nicméně by mne zajímalo, jak by to kdo prokazoval.

Tazatelka určitě neprohloupí, když se zeptá přímo na konkrétním finančním úřadu.

Ohodnoceno: 0x

Od: notarskaporadna
Datum: 14.10.13 17:12

Ano, odpověď je správná. Co se týče prokazování společné domácnosti, pak to se neodvozuje od místa trvalého bydliště, nýbrž od skutečného společného bydlení a vedení domácnosti. Jak uvedeno, notářka chtěla čestné prohlášení a finanční úřad to může kontrolovat například dotazem u sousedů. Adresa trvalého pobytu se ovšem uvádí do darovací smlouvy.

Od: jirbar*
Datum: 14.10.13 16:21

Takových rozhodnutí skoro každý později lituje. Pokud jsou dobré vztahy jistě může nemovitost svobodně užívat. A pokud je to její "přání" tak je něco shnilého v státě Dánském. Ovšem pokud jste v balíku, tak proč ne.

Ohodnoceno: 2x

Od: rnk*
Datum: 14.10.13 17:40

NO, ona se ptá ta nabyvatelka, takže je varování asi marné.

doplněno 14.10.13 17:43:

A taky je možné, že tomu poříteli dala (půjčila) nějaké peníze a chce to mít pojištěné nemovitostí. To je zcela legitimní důvod.

Od: jirbar*
Datum: 14.10.13 18:05

Jistě legitimní. To se dělá zástavním právem, nikoliv převodem.

Od: marjir*
Datum: 18.10.13 08:43

Děkuji za odpovědi, v podstatě asi jen za jednu odpověď, ostatní nepomohli...koukám, že lidé spíše zajímají důvody...drby...takže děkuji tomu, kdo mi odpověděl na otázku na kterou byl dotaz.

Datum: 18.10.13 10:41

Špatně počítáte - já napočítal dvě správné odpovědi k tématu. A ty drby budeme řešit třeba za rok dva, kdoví, možná dříve

Datum: 14.10.13 17:25

Jestli spolu žijete ve společné domacnosti alespoň jeden rok, daň se neplatí. Nicméně mě napadá otázka, asi jako každého zde ...?

Datum: 14.10.13 19:10

vzkažte přítele ať nic nepřepisuje, že by časem mohl valit hlavou do zdi

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.