Policejní kontrola bezdůvodně?

Od: Datum: 13.10.13 21:07 odpovědí: 12 změna: 14.10.13 13:09

Před pár dny jsem šel do jedné firmy. Firma má sídlo ve slepé ulici, kde není téměř žádný provoz. V ulici stálo auto policie a u něj dva policisti. Když jsem šel kolem, policista mě pozdravil a vyzval k předložení dokladů. Předložil jsem občanský průkaz, policista mi ho po chvilce vrátil. Než jsem došel do firmy, otočil jsem se a viděl policistu kontrolovat dalšího chodce. Když jsem se za pár minut vracel, policista kontroloval dalšího. Kontroloval každého kdo procházel. Napadá mě, jestli policista může kontrolovat totožnost bezdůvodně, nebo musí mít nějaký důvod?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.13 21:13
Treba mel duvod, bezduvodu by nemel kontrolovat.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.10.13 21:17

:-D

Od: hop®
Datum: 13.10.13 21:19

Bezdůvodně nesmí, ale důvod se dá vždy najít. Aneb kdo chce psa bít...

Ohodnoceno: 1x

Od: rnk*
Datum: 13.10.13 21:39

Důvod se vždycky najde.

Od: buss®
Datum: 13.10.13 22:03

Napadá mě, jestli policista může kontrolovat totožnost bezdůvodně, nebo musí mít nějaký důvod?
Jistě že nemůže. Vizte zákon o PČR, kde má oprávnění stanoveno. Předložit doklady?

Datum: 13.10.13 22:38

buss - nehledejte v zákoně oprávnění s názvem předložení dokladů, ale podívejte se zejména na oprávnění k prokázání totožnosti ... § 63 vámi citovaného zákona...

doplněno 13.10.13 22:51:

Já jsem si to dokonce i myslel, sorry..

Datum: 13.10.13 22:48

Já vím zcela přesně, kde to je. Jen jsem reagoval na tazatele který hovoří, že měl předložit doklady!

Datum: 13.10.13 22:27
Třeba z auta trčela noha mrtvoly a nahodni kolemjdoucí mohli byt zároveň majiteli auta, tak proč ne?

Datum: 13.10.13 22:34

Důvod mít musí, a pravděpodobně ho i měl (nikdo nepracuje když nemusí *frajer* ). Sdělit ti ho nemusí. Legální důvody jsou vyjmenované v zákoně o policii.

Datum: 14.10.13 07:19

Především pátrání po osobách a věcech je vždycky ať už pěší či kontrola vozidla, dále se mohlo někde v okolí mohlo něco stát a tak je třeba zjistit, jaké osoby se pohybují v okolí.

doplněno 18.10.13 16:41:

To tak funguje dál.

Datum: 14.10.13 12:31

V džívějších dobách měly hlídku SNB v noci doporučeno občas někoho perlustrovat, že aby neusnuli.

Datum: 14.10.13 13:09

Záznam o KO byl důležitý, též kriterium hodnocení. Z nich se zjišťovalo, kdo se v době páchání tr. činu v místě, okolí pohyboval. Kde byly tenkrát kamery ... Ostatně § 20 zák. č. 40/1974 a násl.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.