Družstevní byt a podíl

Od: Datum: 13.10.13 19:58 odpovědí: 9 změna: 14.10.13 13:29

Zdravím, mám tu jeden možná náročnější dotaz! Táta mojí přítelkyně na ní napsal družstevní podíl v panelovém domě. Všechno přepsal na ní a daroval jí to. Cca rok na to umřel, tak se chci zeptat zda má její sestra nárok na to, aby jí vyplatila půlku podílu z ceny bytu...dědické řízení už proběhlo a podíl tam nebyl vůbec zahrnut...děkuji předem za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: notarskaporadna
Datum: 13.10.13 20:12

Sestra Vaší přítelkyně by mohla uplatnit požadavek započtení daru na dědický podíl. Co to přesně znamená, je vysvětleno v Notářské poradně. Každopádně nárok na vyplacení poloviny hodnoty darovaného bytu sestra nemá. Každý si může nakládat se svým majetkem za života jak libo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 20:20
avatar

Nemá, ano může říci, že šlo o nezvykle vysoký dar a ta sestra co ho dostala, bude-li to uznáno, zaplatí notáři poplatky ale nikdo ji nemůže donutit aby někomu dalšímu vyplatila z daru podíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 20:33
avatar
Neprepsal na ní byt ,jen členský podíl v družstvu. Takže ji nemůže vyplatit z něčeho, co není její. Členský podíl může být napsaný jen na jednoho, výjimkou jsou manželé.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: met
Datum: 13.10.13 20:52

Mooc děkuji za odpověď a ještě bych se rád zeptal na jednu věc...sestra se chce stěhovat a vzít si z toho bytu nábytek...má na toto právo?

Od: notarskaporadna
Datum: 13.10.13 22:08

Pokud otec převedl za svého života členská práva k družstevnímu bytu na Vaši přítelkyni, ale dále v bytě bydlel a nesepsal žádnou darovací smlouvu o tom, že nábytek a další vybavení daroval přítelkyni, pak tento nábytek bude zařazen do dědictví. Sestra může uplatnit započtení daru na dědický podíl -t.j. bude započtena hodnota práva k družstevnímu bytu a to v ceně obvyklé. Pokud bude v dědickém usnesení uvedeno, že nábytek otce zdědila sestra, pak si ho samozřejmě může odvézt. Pokud otec bydlel jinde a byt daroval i s nábytkem, pak nábytek nebude předmětem dědění a sestra si žádný nárok činit nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 22:20
avatar
Záleží či ten nábytek je a kdo ho kupoval, ma od něho doklady. Pokud je nábytek předmětem dědictví, tak by se měli rozdělit napůl. Právo na užívání bytu mají samozřejmě obě dvě, družstevní byt se nedá dědit. A jelikož otec přepsal podíl v družstvu ještě za života, nejedná se ani o dědictví. Členský podíl přepsal na jednu z dcer, poněvadž nelze přepsat na více osob. Na bydlení v tom bytě pak mají nárok obě dvě a to ze jedna dobrovolně odejde neznamená narokovat si odškodnění nebo nějaké odstupné. Otec zemřel a nic nemel, takže nic dědit nemohly. Právo na "pronájem" jim zařídil za života.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 21:37
avatar

Přítelkyně má jen nárok na bydlení v bytě,Po jeho opuštění může družstvo převést nárok na bydlení na jiného člena družstva.Při vyrovnání dědictví se dědí jen zbytek z nevybydleného podílu družstva,dnes by se mohlo přes soud vzít v úvahu i běžná cena bytu na trhu.Já jsem po své matce zdědil asi 18 000 z bytu 2+1.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 14.10.13 13:17

Otec Vaší přítelkyni daroval (převedl) členská práva a povinnosti, ta (Vaše přítelkyně) se tím pádem stala členem dotyčného družstva s právem uzavřít s družstvem nájemní smlouvu na konkrétní byt. Nemá-li Vaše přítelkyně na ten byt nájemní smlouvu, užívá jej neoprávněně (u družstevních bytů nájem nepřechází) a může být soudně vystěhována. Nábytek a vybavení nejsou součástí bytu, jsou to věci movité. Pokud jí otec daroval i to, je to její. Pokud jí to nedaroval, je to předmětem dědění. Pokud jste na to při vyřizování dědictví zapomněly, tak se buď dohodněte (která si co vezme), nebo (pokud to jsou např. cenné starožitonosti) nechte notářem otevřít (doprojednat) dědictví. Opomenutá sestra mohla namítnout tzv. dědický zápočet - na Váš podíl na dědictví (pokud bylo ještě něco cenného k dědění) by se započetla hodnota daru - družstevního bytu (o to méně byste dostala z dalšího dědictví). Pokud nebylo k dědění nic dalšího, má sestra smůlu a Vy jí nic dávat nemusíte (ale můžete).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: met
Datum: 14.10.13 13:29

Otec byl členem družstva...dříve i dokonce člen představenstva. Když se barák kupoval. Přítelkyně nájemní smlouvu má a také je členem družstva, jinak děkuji za odpovědi

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.