Luštění tahů v šachách - Šachová mysterka

Od: Datum: 12.10.13 10:31 odpovědí: 28 změna: 27.11.16 20:58

Dobrý den,

chtěl jsem někoho požádat kdo by mi pomohl vyluštit 10. tahů v šachách. Vůbec tomu nerozumím a žádný známí taky ne... tak bych chtěl poprosit vás. Ten kdo mi bude chtít pomoct pošlu mu odkaz na luštění. Děkuji

doplněno 12.10.13 12:11:

1. úloha - Černý táhne a dá prvním tahem mat. Z kterého pole dá černý bílému mat?
Toto pole převeďte na dvouciferné číslo A = (např. a1=11, e4=54, h8=88).
2. úloha _ Bílý táhne a dá druhým tahem mat. Z kterého pole dá bílý černému mat? B=?3. úloha _ Bílý může po několika tazích vyhrát. Pouze jediný první tah však vede k pozdější výhře. Objevte ho ! C=?


4. úloha - Bílý táhne a dá druhým tahem mat. Z kterého pole dá bílý černému mat? D=?5. úloha _ Černý táhne a dá druhým tahem mat. Tato úloha je trošku složitější. Bílý má po úvodníku černého (první a jediný správný tah) několik možností. Po nich přijde
stejný počet různých matících tahů. Nás zajímá součet všech číselně vyjádřených
polí, ze kterých dává černý mat. To bude číslo E.6. úloha _ Většina cacherů určitě zná Samuela Loyda, autora řady slavných matematických hříček a hlavolamů ale také originálních šachových úloh. Zde je jedna z jeho slavných trojtažek. Bílý táhne a dá mat třetím tahem. Nás zajímá číselně vyjádřené pole, na které táhne bílý druhým tahem = F.


7. úloha _ Bílý táhne a dá mat čtvrtým tahem. Na odlehčení tato klasická úloha na téma dušeného matu. Opět vyčíslíte pole, ze kterého bílý matuje. To bude číslo G.8. úloha _ Zajímavým odvětvím skladebního šachu je retroanalýza, kdy je cílem přijít na kloub tomu, jak pozice vznikla. Pro řešení není nutná hráčská síla, ale pouze znalost pravidel a ochota lámat si hlavu. V této známé úloze černý táhl jako poslední. Z kterého na které pole byl proveden poslední tah bílého? Obě vyčíslená pole vynásobte a dostanete číslo H.9. úloha _ V této úloze dává bílý druhým tahem mat. Vaším úkolem je odpověď na otázky :
Z kterého pole bílý matuje? Táhl již černý v této partii králem nebo věží? Jestliže ano, k číslu pole přičtěte 9, jestliže ne od čísla pole odečtěte 9 Dostáváte číslo I.10. úloha _ Posledním úkolem a současně ukončením vašeho trápení je tento retroproblém.
Vidíme, že černý král je v šachu. Poslední tah tedy musel provést bílý. Po jeho určení ovšem ještě nejsme u konce. Vylučovací metodou a logickou úvahou jsme schopni určit, jaká figurka stojí místo otazníku na poli h4. Počet písmen, která tvoří její název vynásobte 12 je-li bílá nebo 8 je-li černá a dostanete číslo J.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.13 12:33
avatar

Docela hezké a vtipné úložky. Prozačátek ty první:

1. úloha z pole 18

2. úloha z pole 66

3. úloha 56 (plnou notací 1. Sh3-e6

Prozatím stačí, už mne čeká oběd. Jen tak pro zajímavost: kde jste k těm ůlllllohám přošel? Typl byh, že jde o nějakou soutěž, která bude autmaticky vyhodnocována, proto ten převod na čísla.

doplněno 12.10.13 12:52:

Oprava: Ve druhé úloze to 66 je první tah. Druhý tah, na který byl dotaz, je B = 84

A děkuji sys ladinpraha. Taky mne to mohlo napadnout, ale s těmi keškami stále nejsem dost familiérní.

doplněno 12.10.13 13:06:

Oprava: Ve druhé úloze to 66 je první tah. Druhý tah, na který byl dotaz, je B = 84

A děkuji sys ladinpraha. Taky mne to mohlo napadnout, ale s těmi keškami stále nejsem dost familiérní.

avatar
Upozornění od sys ladinpraha 12. 10. 2013 12:41:34
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 12.10.13 13:03

JEdná se o hru geocaching. A já bych ji chtěl strašně moc odlovit... ale nemám na to vyluštění tak sem myslel že bych mohl požádat tady někoho za pomoc:)) jinak děkuji moc :)) doufam ze vam to nedela takovy problem :))

Datum: 12.10.13 13:11
avatar

Teď jdu venčit psa, pak se k tomu mohu vrátit.

Zatím nemám zcela hotovou tu desítku, doufám, že ji zvládnu také (zbytej je při dobrém nápadu téměř triviální.

Jen mne tak napadá, je-li taková externí výpomoc zcela fér? Co si o tom myslí ostatní rádcové? No nic, i o tom budu uvažovat. (BTV pravidla šachu aspoň znáte, ne? Možná byste v tom případě zvládl aspoň sedmičku, ne že by byla z nich nejtriviálnější, ale princip dušáku se učí už začátečníci.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 12.10.13 13:17

Nikde není napsano ze mi nekdo nemuze pomoct. Jde o to si poradit sam :) pozadal jsem o pomoc :)) vazim si vasi pomoci ale jestli nechcete budu bohuzel patrat po nekom jinem. ale bych bych rad kdyby jste mi pomohl ze vsim... zkousel jsem to ale proste sachy a ja neni moc dobre reseni :-D

Datum: 12.10.13 14:05
avatar

Neříkám, že necjhci, jen jsem tak "nahlas" uvažoval a myslím si, že máte pravdu.

Jinávěc je tato: jak na to pospícháte? Jak jsem psal, ta desítka je složitější a její řešení z rukávu navysipu, ale budu uvažovat a v nejhorším zapátrám v literatuře. Takže to nebude hned.

A ještě na něco se zeptám: chcete jen ten výsledný číselný kód nebo vás zajímá i šachové řešení? Případně bych mohl napsart jen čachové řešení a vy byste si mohl kód vygenerovat sám.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 12.10.13 14:11

Podle toho jak je to prijemejsi pro vas:) kdyz mi napisete hned to cislo budu rad jeslti to nebude tak tezke abych cislo zjistil pak ja sam tak taky:) moc na to nespecham :) kdyby ste to stihl do zitra bylo by to fajn :)) keska je 50 km od meho domova ale zitra se tam chystam :) ale jak chcete vy necham to na vas :)

doplněno 12.10.13 14:12:

jinak me samozrejme zajima jen to cislo :)

Datum: 12.10.13 15:09
avatar

Tak já pro začátek napíšu těch prvních devět:

A = 81

B = 84

C = 56

D = 88

E = 55 + 56 + 46

F = 18

G = 67

H = 26*18

I = 88+9

U posledního úkolu je jesné, že poslední tah bílého byl cxd8V+, a vidím ještě něco dalšího, ale zatím ne dost, abych uměl určit figuru na h4, takže zde musíte být trpělivý (nebo si odpověď najít jinak). A taky doufám, že jsem se nepřepsal v těch prvních devíti, možná by kvůli kontrole nebylo od věci, abych napsal jejich kompletní řešení, na druhou stranu se mi do toho zas tak moc nechce a pokud by vám to k ničemu nebylo, nechal bych to tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 12.10.13 15:27

Řeknu vám klobouk dolů... doopravdy moc díky :)) na tu 10 si klidně počkám jestli se vám do teho chce nebo ne :))

doplněno 12.10.13 15:28:

Jinak si myslím nebo spíše budu doufat že jste se nepřepsal :) nemusíte to vypisovat :) potom bych se šel podívat na vypočítané souřadnice jestli je to správně :)

doplněno 12.10.13 15:31:

Jinak jsem došel na to že 10. má být 99 :)

Datum: 12.10.13 16:34
avatar

99 to být nemůže v žádném případě, musí to být číslo sudé.

Jinak se mi zdá (ještě to musím promyslet), že by to měl být bílý černopolý střelec, tedy J = 84. Snad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 12.10.13 16:33
avatar

Mohu poprosit o objasnění toho posledního tahu bílého v 10? Zápis "cxd8V+" znamená přesně co?

Teď šachuje bílá věž d7, ale nějak nevidím, odkud tam mohla přijet, nebo kde je bílá figura, která opustila c7.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.13 16:46
avatar

No bílá figura, která opustila pole c7, není figura, ale pěšec, který se na d8 proměnil ve věž. A na tom d8 musel brát jezdce nebo střelce, protože věž ani dáma by tam stát nemohla, protože by se tam nedostala kvůli bílému krály, kterého by šachovala a byla by na tahu. Jenže jezdci tam jsou, čili jeden z nich musí být proměněný, a to z jediného možného zdroje, totiž z černého pěšce h. A teoreticky by tam mohl být i střelec, ale ten by musel být také proměněný, ten původní se nemohl dostat ven ze svého domovského pole.

doplněno 12.10.13 16:52:

A odkud se dostala věž na pole d7,? Tam se musela dostat nějakám dlouhodobějším manévram, kdy prokličkovala mezi černými pěšci, následně jí zasdínil pěšec na c7 a umožnil tak králi vstoupit na pole b7. K úplnému řešení by bylo asi třeba navrhnout "parii" (uvozovky píšu proto, že by to byla dost nesmyslná partie), která by do této posice vyústila, já se spokojil s tím, že jinak to být nemůže a že nevidím bezprostřední důvod, proč by to tak být emohlo. ALe celé řešení jsem nevypisoval.

doplněno 12.10.13 17:05:

kvůli bílému králi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 12.10.13 18:27
avatar

Aha, no jo, děkuji. Vidím, že v šachu zaostávám o několik délek. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.13 18:55
avatar

Tak ono tohle nejsou "normální" šachy,

A tojsme ještě nemluvili o exošechu , ve kterém se vyskyrují figury jako cvrček, tátoš, ježek, a úlohy, v nichž je černý povinen dělat výhradně geometricky nejdelší možné tahy. samomaty, pomocné maty, kdy obě strany na vytvoření matu spolupracují, a další a další. Tohle je alespoň řízeno klasickými pravidly

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 12.10.13 20:34
avatar

Už jsem slyšel o šachách s panákama (lihovinou), ale s ježkem, tátošem (co to je?) a cvrčkem ještě ne.

Samomat jsem asi kdysi slyšel, ale už nevím, co znamená. To si má dát mat sám sobě?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 12:14
avatar

Samomat znamená, jak správně tušíte, že bílý donutí černého, aby ho zmatil. Ježek, tátoš, cvrček jsou exofigury (je jich mnohem víc), které si vymyvleli úloháři, aby si tím kompenzovali to, že pořádně neumějí normální šachy (to je ovšem pomluva, kterou si vymysleli praktičtí šachisté, kteří neumějí řešit nebo dokonce skládat úlohy). Táhnou takhle: Ježek při svém tahu jen poskočí na místě a přenese tak povinnost tahu na soupeře (ale nemůže být vzat králem, protože sám sebe kryje). Tátoš táhne jako kůň, ale ten svůj tah může (v tomtež směru) jedním záběrem prodloužt až třeba k okraji šachovnice. (Německý termín je nacht rider - noční jezdec,ale tátoš je hezčí.) Cvrček táhne jako dáma, ale působí pouze na první pole za prvním polem obsazeným jakýmkoli kamenem (takže jestliže například šach dámou lze odrazit představením, šach cvrčkem lze někdy parírovat "odstavením",)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.13 17:52
avatar

Ještě na závěr: myslím, že řešení mám dobře, ale ty kódy jsou nestandardní, z šachové notace odvozené a klidně jsem se mohl přepsat. Teď to nechám chvíli uležet a pak si to ještě jednou projdu.

doplněno 12.10.13 20:44:

chyby tam mám. Opravím-

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 12.10.13 19:01

V tom případě je někde chyba protože součet všech musí dávat toto číslo zde je vzorec: A+B+C+D+E+F+G+H+I+J =1215 Takže když to nemůže být 99 tak je někdě chyba asi :( ale diky moc pomohl jste mi i tak :) dekuji za vypsani :) pockam az se vam to ulezi v hlave :) doopravdy moc dekuji

doplněno 12.10.13 19:03:

Doplnuji jeste co bylo u vzorce napsano :)) na strance kde se tato otazka nachazi :)

pokud věříte svým výpočtům, můžete klidně luštění jedné úlohy vypustit, protože zde je kontrolní součet : A+B+C+D+E+F+G+H+I+J =1 215

Datum: 12.10.13 20:37

Polemizovat s matematikem jako kartaginec je troufalé,ale přesto si dovolím napsat něco málo.

A,B,D,G mi vyšlo stejně,u F myslím,že to není 18 (tedy a8),tipnul bych odskok koněm jako první tah,střelec bere pěšce...

U předposlední otázky I myslím,že se dáma nemůže během dvou tahů dostat na místo h8 (tedy 88).

Pouze můj nesmělý názor,určitě bude korigován.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.13 23:37
avatar

U F j epravda, že to není 18, to je první taha přepis, sprývně je 26. Úplné řešení je 1. bxa8J Kxg2 2.Jb6 K jakkoli 3. a8D mat (nebo i a8S mat). U předposlední otázky se dáma na h8 dostane přes a1. Řešení 1.Da1 černý jakkoli (nemůže rochovat, poslední jeho tah musel být králem nebo věží!)s následným 2. Dh8 mat. Takže teď mi to vychází takto (dám si pozor na správný zápis)"

A = 81 /řešení 1- --- gxh1J mat)

B= 84 (řešení 1.Jf6+ Kh8 nebo Kh6 2.Vh4

C = 56 (Se6.úplné řešení je delší, ale jinak to nejde)

D = 88 (1.Dxg6+ hg 2. Vh8 mat)

E = 42+46+55 = 143 (první tah černého je Kf5)

F = 26

G = 67 (1. Jf7+ Kg7 2. Jh6+ Kh8 3.Dg8+ Vxg8 4. Jf7 mat

H. = 26x18 = 468 (poslední tah bílého mohl být jedině tah jezdcem překrývajícím šach)z b6 na a8, kde byl jezdec sebránú

I = 88 + 9 = 97 viz výše-

Za támhle si stojím, Domnívám se, že J = 84. za to neručím stoprocentně, nicméně z algoritmu vyplývá, že je to číslo sudé, Takže je součet sudý a nemůže být 1125. Někde je tu yádrhel, ale neví, kde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 13.10.13 08:54

Už se s tím nezabívejte chci po vás už moc :) a nemůžete si strhat hlavu nad tímto. Máte jistě i jiné činnosti :) Já Vám doopravdy mockrát děkuji toto je exceletní výkon. Děkuji :)

Datum: 13.10.13 12:01
avatar

Já už ani nevím, co ještě bych s tím mohl udělat, s jednou výjimkou. Napadlo mne (ale přijde mi to hodně krkolomný nápad), že kdyby v úloze č.5 zadavatel započítal kromě řešení i svůdnost, vyšlo by E o 43 větší a to by možná vycházelo. Moc se mi to sice nezdá, ale...

Jinak řešení je:

1. Kf5 Kd5 2.Vd2 mat (42)

...Kd3 2. Ke5 mat (55)

... c6 2. Dd6 mat (46)

Krom toho je tam svůdnost

1. Kd7? Kd5? 2.Dd3 mat (43)

... c6! 2.?

(číslování tahů jsem prováděl jakoby černý byl býlý, vlastně buy správně mělo být například

1. ... Kf5 2. Kd5 Vd2 ++

a takdále. Ale to je nepodstatné, stále je to mat druhým tahem a motící pole odpovídá.)

doplněno 13.10.13 12:25:

Snad ještě doplním úplné řešení třetí úlohy, tedy kod C:

1. Se6 Ke7 2.h6 Kf6 (Kxe6? h7 a vyhraje) 3.Sf5 Kf7 (Kg5? h7!) 4. Sh7! Kf6 8. Kf4 a vyhraje; formace K-S-p je pro černého krále nedostupná a bílý král černého vytěsní a pronikne na g7, čímč zajistí pěšci nerušenou proměnu. Bílý musel dávat pozor, aby černý král nepronikl na h8, odkud by ho už nikdy nedostal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kes®
Datum: 27.11.16 20:58

Ahoj, také luštím tuhle mysterku už nějaký den a najednou jsem narazila na tuhle diskusi. Nebýt tebe, tak desátá úloha byla už na mě moc, takže jsi zhruba mi od poloviny v desítce hodně pomohl. Moc díky. Ještě k bodu E.

Otázka správně zněla: Nás zajímá součet všech číselně vyjádřených polí, ze kterých dává černý mat. To bude číslo E.

Takže to je D2, D6, G6, což je 42 46 76

S tím prvním tahem Kf5 souhlasím. V posledním příkladu dává mat Dáma a né Král, který odjede na E5

Nebo jak jsi to myslel, že je výsledek 42 46 55?

Děkuji za odpověď. Jsi vážně skvělý, ještě jednou díky za pomoc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.10.13 13:24
avatar
Ta desítka je nějaká blbost,ve skutečnosti taková pozice nemůže nastat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 13:32
avatar

Proč ne?

doplněno 13.10.13 15:22:

Je to dost nesmyslná pozice, ale to ještě neznamená, že při nesmyslných tazích nemůže nastat. Nejprve se na ni podívejme bez předsudků co do existence a ptejme se, co se stát museloa co se naopak stát rozhodně nemohlo. Především je jasné, že posledním tahem musel bílý dát šach věží d7. Ale jak? Ta věž tam neměla odkud přijít, takže tam už musela stát a šach dávat odtahem něčeho z pole c7. Ale kde je ta odtažená figura? Nikde tam žádnou takovou nevidím, krom věže na d8, která se tam ovšem ve své současné podobě nemohla z pole c7 dostat, ostatně tam ani nemohla být; jediná možnost je, že na c7 byl pešec, neco na d8 vzal a proměnil se ve věž, Ale co tam vzal, nEMOHL TAM BRÁT ANI DÁMU ANI VĚŽ, TYHLE FIGURY BY ŠACHOVALY KRÁLE, a to ř taho černého. Takže muselbrát střelce nebo jezdce. Jenže jezdec by byl třetí a střelec nemůže být ten z f7, odtamtud se nemohl oodśtat na svobodu, Takže ta figura musela být proměněná, a mohla vzniknout jen proměnou pěšce h (ostatní pěšci na šachovnici stále jsou.

Teď jak vznikla pěšcová struktura? Nejprve bílí pěšci: ti jsou asi na svých sloupcích krom pěšce z f2. kderý se dostal na c7 trojím braním, do kterého ovšem nelze zahrnout jezdce (dosud jsou na šachovnici) ani černopolého střelce, kderý zahynul doma. Tedy mohl brát dámu, dvě věže nebo bělopolého střelce, což je potenciálné dost možností. A ještě by zbyla možnost - figura na h4. Jenže to by nesměla být dáma ani věž kvůli šachu, ani jezdec ani černopolý střelec a ani bělopolý střelec, takže na h4 musí být bílá figura.

A co černá struktura? Pěšec a6 musí být s pole b7 a musel vzít jednu bílou figuru, ale na černopolého střelce. Pěšec c4 pochází zjevně z f 7 a dostal se tam postupným braním na e5. d5 c4 tedy 3 bílé figury, Které? V úvahu přicházejí dáma, jedna věž (jedna ještě žije), dva jezdci a bělopolý střelec, tedy pět figur. Jedna figura ovšem musí být na h4 a minimálne jednu musel vzít pěšec h, no a dáma, věž dva jezdci a dva střelci je šest figur, což stále jde a zatím jsem nenašel důvod, proč by toa pozice byla nemožná. Zato vím, že na h4 je bélá figura (tedy pokud ta posice možná je.

Zatímjsem sice její možnost neprokázal, ale něco jsem zjistil. A proč vy si myslíte, že nemůže existovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 14:48
avatar
Odkud přišla věz na d7?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 15:24
avatar

Ta tam mohla prokličkovat někudy přes e6, c6 a c7, zatím co král by byl schovaný třeba na a8.

doplněno 13.10.13 18:45:

Ještě pokračování rozboru: došel jsem zatím k tomu, že k dosažení pěšcové struktury musí černý brát 4x (a to figury, pěšci jsou přítomni všichni), jednou až dvakrát musí brát pěšec h, aby se dostal na první řadu, a jedna figura musí bílému zbýt na h4. Jenže k disposici má celkem 6 bílých figur, z nichž můžeme sebrát pouze pět, Důsledek - pěšec h může vzít jen jednu figuru. Ale musí ji vzít tak šikovně, aby obešel bílé pěšce g i h, což znamená, že musí dojít až na h3 a bílý po tahu g3 mu musí nabídnout ke vzetí nějakou figuru na g2. Já vím, proč by to dělal? Já říkal, že ta partie by byla hodně podivná, ale tady nejde o šachovou logiku, ale o možnost pozici realizovat.

Tak a teď se podívám, na kterých polích mohou černí pěšci brát. Jsou to pole a6, e7, d5, c4 a jak jsme teď zjistili, pole g2, tedy samá bílá pole. Černý tedy nemůže vzít bílého černopolého střelce a to je ta figura, která stojí na h4.

Co jsme tedy zjistili? Bílý (pokud tedy pozice je možné) posledním tahem bral na d8 pěšcem černého střelce nebo jezdce a proměnil pěšce na věž. Dále jsme zjistili, že na h4 nemůže stát nic jiného než bílý střelec, že pěšec h musel brát bílou figuru na g2 a následně se proměnit v jezdce nebo snad střelce, takže jsme nezjistili zatím žádnou principiální překážku existence uvedené posice, ale zjistili jsme, jak hrát nelaze a v tom je i návod, jak možná hrát lze. Pravda, zatím jsem neprokázal, že principiální překážka skutečně neexistuje, ale nemělo by již být problém posici "vyrobit" Začal byh možná 1,g3 H5 2.Sg2 h4 3. Sc6 h2 4.Sb5 Vh6 5.Sa6 bxa6 a dál už to nebudu vymýšlet, jen je jasné, že nejprve musí černý zahrát c5, aby umořnil některé bílé věži proniknout přes c6 a c7 na d7, a až pak zahrát d6, no a oba hráči si musí vhodně podstrkovat figurky, ale to zvládne každý šachista.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 18:35
avatar
Je mi jasné, ze tam musel přijít pěšák, ale šachy jsem hrával kdysi dávno a protihráč, který si nechá vybrat větší polovinu figur jedním pescem buďto šachy nikdy nehrál nebo je hrozně slabý hráč. Tento pesec navíc musel vzít buďto černého koně nebo střelce. Kůň tohoto pesce mohl vzít bez újmy, střelec ho mohl vzít poté, co se ocitl v ohrožení a nedat šanci na proměnu. Celá tahle partie je na hlavu postavená, jelikož i postavení černého pesce je mimo úroveň.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.13 18:51
avatar

Ale no samozřejmě, že jako šachová partie je to na hlavu postavené, to říkám opakovaně, Ale tohle nejsou normální šachy, tohle je umělá úloha, a nazývat černého protihráčem není zcela na míěstě, spíš by se hodilo označení spolupracovník nebo spolutvůrce. Takž ano, posice je z hlediska praktické hry nesmyslná, ale není nemožná.

doplněno 13.10.13 18:59:

Ostatně ona i ta posice č.. 8, je z tohoto hlediska dost nemyslná, a taková pětka sice vypadá "šachověji" ale taky si nedovedu představit, že by vznikla v partii příčetných šachistů. především by bílý dávno vzdal, a kdyby ne, tak by černý nehledal dvoutažky a prostě by zvolil nějakou jednoduchou cestu k matu (která tam určitě byla už dřív).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.