Je možné odprodat dědický podíl cizí osobě?

Od: Datum: 12.10.13 18:26 odpovědí: 4 změna: 12.10.13 23:22

Dobrý den,
řeším aktuálně situaci, kdy se několik dědiců (s různými podíly) snaží domluvit na prodeji zděděného RD, ale zatím se nějak nedaří najít řešení, které by vyhovovalo všem zúčastněným. Atmosféra v příbuzenstvu začíná houstnout, že si až chvílemi začínám pohrávat s myšlenkou z dědictví vycouvat a svůj podíl prodat.
Žádný ze spoludědiců o můj podíl zájem nemá, a tak by mě zajímalo, zda je možné tento svůj podíl odprodat případně i úplně cizí osobě (tj. nikomu z rodiny).
Víte-li, který zákon či § toto konkrétně řeší, budu moc vděčná i za odkaz

Za odpověďi děkuji předem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 12.10.13 18:32
avatar

No, jestli už je dědictví vyřízeno a tedy jste spolumajitelkou RD (a je už úplně jedno, jak jste se k podílu dostala), pak svůj podíl můžete prodat komukoliv, jenom mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo. Řeší to nejspíš občanský zákoník.

doplněno 12.10.13 18:37:

Vypadá to na §136 a dále.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.10.13 22:05
avatar
A proč se s ostatními nechcete domluvit? Nemovitost jako celek má větší hodnotu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 12.10.13 22:18

Pokud dědické usnesení nabylo právní moci, pak jste spoluvlastníkem nemovitosti. Pokud svůj podíl chcete prodat, pak klidně můžete, ale spoluvlastníci mají předkupní právo. Pokud dědické řízení ještě neskončilo, pak se můžete jakkoliv dohodnout, včetně vzájemné finanční kompenzace. U notáře uzavřete dohodu dědiců. Pokud se nedohodnete, notář vydá dědické usnesení a každý z dědiců obdrží svůj zákonný podíl. Účastníkem dědického řízení jsou dědicové a toto nemohou postoupit jiné osobě. Mohou se však nechat zastupovat a nebo také mohou dědictví odmítnout (pak ale nastupují jako dědici jejich potomci). Tyto otázky řeší Notářská poradna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 12.10.13 23:22

Po Novém roce, pokud vstoupí v platnost OZ, to můžete prodat komukoliv. Podmínka je, že musíte nalézt troubu, který do toho spoluvlastnictví půjde. Spoluvlastníků se ptát nemusíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.