Jak kandidovat na starostu obce?

Od: Datum: 11.10.13 17:23 odpovědí: 12 změna: 19.08.14 16:10

Jaký postup zvolit abych mohla kandidovat na starostu v obci, když jsem doposud politicky neaktivní občan?Co vše k tomu potřebuji?

Kdyby někdo věděl, tak veškeré odpovědi. Mi posílejte na mail. kika613@seznam.cz

Děkuji za vaše rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.10.13 17:38
avatar

No hurá, vy teda budete starostka. Už to, že se nás tu ptáte svědčí o tom, že vůbec netušíte do čeho chcete lézt a dát sem svůj email to je na pováženou. K vaši otázce, potřebujete především podporu občanů kteří vás budou volit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 17:50
avatar

Umět jednat s lidmi, dobře se vyjadřovat. Mě byste s Vaším projevem rozhodně neoslovila. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: davidp*
Datum: 11.10.13 19:54

Dobrý den,

nevím, proč do slečny/paní takto zbytečně rýpete. Až bude oslovovat voliče, tak si jistě dá pozor, aby byl projev dokonalý. Prostě se chtěla zeptat, jaké jsou postupy při kandidování do zastupitelstva a hned dostává přednášku/kritiku rádců. Je vidět, jak dokáží lidi rychle soudit, aniž by se snažili dotyčného lépe poznat.

David

doplněno 11.10.13 20:28:

Já osobně si potrpím na kultivovaný projev, ale například v menších obcích přece není problém, aby zatupitelem/starostou byl někdo takto "nedokonalý", ale za to znalý problémů obce. Nedělejte z komunální politiky velkou vědu, do které lze vstoupit po letech politické angažovanosti a studiích politických věd.

David

doplněno 11.10.13 21:27:

Nemyslím, že se ptal prvnáček, ale nezkušený člověk, který by rád řešil problém obce. Dotaz byl položený naivně, ale to neznamená, že byl zcela nesmyslný. Když byste se třeba dnes rozhodl vstoupit do komunální politiky, taky budete hledat informace a pro politické matadory budete za blbce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: naoko
Datum: 11.10.13 20:10

Člověka lze poznat i z několika málo písemných vět. Písemný i slovní projev politika by měl být v souladu , zájem o politiku dlohodobý a trochu hlubší . To všechno lze vyčíst z dotazu. Poznávat osobnost starosty až když se uvelebí v křesle na obci nebo radnici , poté co si našprtal dokonalé projevy, je myslím dost pozdě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slon
Datum: 11.10.13 20:30

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 21:17
avatar

Jak se stát starostou? Zeptal se žáček prvního stupně ZŠ, asi tak na mě tento dotaz působí. Komunální politika docela věda je, já vím, že starosta je sice obklopený lidmi v zastupitelstvu ale velké spoustě věcí sám rozumí, jinak ho oblafne kde kdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 18:05
avatar

Pokud máte pocit, že jste v obci oblíbená, tak se nebojte, až se budou sestavovat obecní kandidátky, bude za vámi chodit jedna strana za druhou a lákat vás slovy, že pro ně bude ctí mít vaše jméno na jejich kandidátce.

Pokud si nevyberete politickou stranu, sestavte nějaké hnutí nezávislých kandidátů. V každé obci může mít nějaké jiné hlavní heslo: Za dálnici, Proti dálnici, Svobodu psům, Ani jednoho čokla v obci... To už by záleželo na hlavních bodech volebního programu a shodě všech kandidátů oné kandidátky. Pokud máte v obci v současné době např. 15 zastupitelů, bylo by vhodné mít na nezávislé kandidátce plný počet kandidátů. Když je jich málo, tak se hnutí zbytečně okrádá o hlasy.

Mám pocit, že hnutí nezávislých kandidátů musí předem někde někomu předložit určitý počet podpisů od občanů, že si vůbec přejí, aby se zrovna tihle lidé o jejich hlasy ucházeli.

Cesta ke starostování je dlouhá a nelehká, práce starostů ještě horší.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.13 19:14
avatar

Postup:

Kandidovat do obecního zastupitelstva, po zvolení do zastupitelstva usilovat o post starosty a přimět ostatní zastupitele aby Vás zvolili.

Co je k tomu potřeba: Finance, konexe a vliv

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.13 21:17

Jediný možný postup je takový, jak uvedl cyril, doposud není jiný možný, v případě přímé volby to bude poněkud jinak. cyrilovi tedy dávám bodík..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 21:44
avatar

Zajímejte se o dění v obci. Naslouchejte občanům a jejich názorům...Sestavte kandidátku a pokud budete občany zvolena do zastupitelstva obce, snažte se vaše voliče nezklamat...Pokud Vám půjde v první řadě o občany a ne o své vlastní korýtko, třeba se dočkáte a budou Vás jako starostku volit a chtít...Až se jí stanete, nikdy byste neměla zapomenout na to, díky komu jste se starostkou obce stala...Komunikovat se svými voliči byste měla a zajímat se o jejich připomínky i kritiky...Funkce starostky obce by Vám neměla vstoupit do hlavy natolik, abyste začala více myslet jen na svůj vlastní prospěch, než na lidi, kteří Vám k této funkci pomohli...Je to závazná a odpovědná funkce a záleží jen na Vás, jak byste s touto příležitostí naložila...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.13 22:49
avatar

Proč chcete být starostkou? Co své obci a jejím občanům ve funkci starostky přinesete? Víte? Tak o tom přesvědčte své spoluobčany.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jnekolny
Datum: 19.08.14 16:10

U nás zatím není přímá volba starosty, takže není možno kandidovat na starostu, ale kandidovat do zastupitelstva obce. Nejprve je tedy třeba být zvolen do zastupitelstva a mít podporu mezi zvolenými zastupiteli, protože právě oni ze svého středu volí starostu.

Abyste měla v zastupitelstvu co největší podporu, je technicky potřeba postavit kandidátní listinu, která by měla mít tolik kandidátů, kolik je členů v zastupitelstvu, jinak se připravujete o hlasy. (U malých zastupitestev je dokonce možno mít podle zákona kandidátů více, než je zastupitelů.)

Voličům musíte nabidnout buď velmi kvalitní lidi, nebo velmi kvalitní volební program, a nebo v ideálním případě obojí. Tak můžete přitáhnout voliče k volbám a čekat, že dají hlasy právě vám.

Totéž ovšem udělají i ostatní volební strany, sdružení nebo samostatní kandidáti. No a volbách se ukáže, jaké je rozložení sil. A to je demokracie.

Pro úspěšné vedení obce musíte hodně věcí znát a nebo být schopen se je naučit. Musíte mít pravomoc, a tu vám mohou dát zastupitelé tím, že vás tím starostou zvolí. Abyste byla dobrým starostou, je třeba tuto práci skutečně chtít dělat a v neposlední řadě jde o to, zda na to budete stačit.

Já vás neznám, ale naučili se to jiní, tak proč ne vy? Jen jsou někteří lidé k sobě málo kritičtí a pak se diví, že je publikum zařadí do hvězné pěchoty. To vám nakonec velmi nekompromisně sdělí sami voliči.

Sice odpovídám pozdě, ale třeba to pomůže někomu jinému. Vám přeji hodně zdaru.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.