Přestavka v práci

Od: Datum: 10.10.13 17:58 odpovědí: 13 změna: 11.10.13 22:23

Dobrý den pracuji v jedné firmě jako dělník u stroje který musí pořád jet tedy třeba 24 hodin v kuse je problém v tom že ten stroj nemůžu opustit víc jak na 5 minut nebo produkuje díly které se musejí odebírat, a vadí mi to že si nemůžu udělat přestávku třeba 15 minut v klidu třeba v 9,00 nebo 12.00 tedy celkém 30 minut je nato nějaká normalní obrana místo třeba placených 7,5 h.se platí 8 ale já nechci prostě dělat skoro 8 hodin bez klidné přestávky je hnus


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radil*
Datum: 10.10.13 18:03

Samozřejmě, nárok na přestávku máš ze zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 18:05
avatar

paragraf 88 ZP ukládá zaměstnavateli, aby svému zaměstnanci poskytl nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v trvání 30minut na jídlo a odpočinek. Takže by za Vás měl zaskočit nějaký náhradník, abyste se také mohl najíst, napít a dojít si třeba na záchod. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vosikac*
Datum: 10.10.13 18:07

Zákoník práce hovoří jasně ;)

http://zakony.centrum.cz/zakonik-prace/cast-4-hlava-3

Druhou věcí je to, že zaměstnavatelé hřeší na nedostatek volných pracovních míst a že zaměstnanci raději sklopí uši ... Ale osobně věřím, že se jednou tento poměr otočí a zaměstnavatelé budou jako beránci ;) ... Ale možná utopie :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 18:09

Ano,nárok podle zákoníku práce máš,ale bude problém si ji prosadit.Můžeš se obrátit na odbory,pokud ve tvém podniku nesjou,tak na sidlo Českomoravské konfederace odborových svazů v příslušném okrese,která zastupeje všechny pracující,tedy i i odborově neorganizované.Ale jaký bude dopad ze strany zaměstnavatele je ve hvězdách.Pořád žijeme v ranném kapitalismu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.10.13 18:09
avatar

Podle zákoníku práce určuje pracovní dobu i dobu čerpání přestávky zaměstnavatel.

Nelze-li z oprovozních důvodů stanovit přestávku tak, abyste mohl opustit pracoviště, musí Vám zaměstnavatel přesto umožnit se najíst. V takovém případě Vám musí i dobu jídla započíst do pracovní doby.

Vadí-li Vám takový způsob/systém práce, lze doporučit pouze změnu zaměstnání (nelze zaměstnavateli nařídit změnu provozu).

doplněno 10.10.13 20:16:

Pohanko,

to není přesná odpověď: Přestávka na oddech a jídlo se do pracovní doby nepočítá.

Musí-li zaměstnanec trávit přestávku na pracovišti, počítá se do pracovní doby a zaměstnavatel ji musí zaplatit.

Je-li však pracovník u stroje vystřídán, může pracoviště opustit. V takovém případě se přestávka do pracovní doby nezapočte a zaměstnavatel za ni neplatí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asiblazen*
Datum: 10.10.13 18:21

ano odbory jsou jsem i jejich členem,je pravda že nevím jaký bude dopad nato když upozorním na tento nedostatek který trvá již několik let?propustit mě snad nemůžou jen tak jedině snad dohodou s odstupným nebo můžou říct že jsem porušil pracovní kázeň!

Datum: 10.10.13 21:21
avatar
ne, vyhodit té nemůžou. pokud by k tomu došlo, odbory, úřad práce a dokonce v tomto případě i inspektorát bezpečnosti práce budou na tvé straně. ale jestli si v odborech tak na ne tlac.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 18:12
avatar

I za chodu stroje lze vystřídat jiným pracovníkem, který bude pracovat za Vás třeba dvakrát po 15ti minutách za směnu, nebo 10 a 20 minut. Pracovala jsem v tiskárně a když stroj běžel, tak to bylo normální. Vedoucí chodil kontrolovat výrobu, tak stačilo kývnout - zamávat, zvednout ruku. Záleží, jak se domluvíte. Nárok je podle zákoníku práce. Počítá se do pracovní doby, ale není placené.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asiblazen*
Datum: 10.10.13 18:25

Bohužel firma nechce platit dalšího pracovníka který bude střídač

Od: pepr®
Datum: 10.10.13 18:44
avatar

Tak u nás před pár lety střídal mistr s technologem. Nebo mistr sám, když technolog neměl čas. Pak se se u nás reorganizovalo - nový mistr, nový technolog, těm se střídat nechtělo, tak to hodili na chlapa, který to dělá při svojí práci. Ale samozřejmě se s tím střídáním časově počítá, aby stíhal svoji práci.

...

Samozřejmě platit chlapa jen na střídání by moc nešlo, to by musel dělat, jen 3-4h. denně, když by střídal v období přestávek. např 9 - 12,30h.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: layborr*
Datum: 10.10.13 18:54

Myslim vyjde zaměstnavatel levněji zaměstnat třeba invalidního důchodce (kterého bude platit ÚP ) ,než platit opakovaně pokuty za porušení zákoníku práce .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.10.13 20:30

Vizte ZP, jinak v takových provozech bývali "střídači".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asiblazen*
Datum: 11.10.13 22:23

Takže na otázku proč u dané práce není přestávka nebo střídač který bude postupně střídat zaměstnance mi bylo odpovězeno že to už se řeší několik let! Jde hlavně o kvalitu že daný střídač nebude tuto práci umět tedy nebude zajištěna 100% kvalita nevim podle mého jeto jen výmluva firmy.Protože pokud vím tak v těchto provozech každý s dělníku umí několik prací na kterých se může točit dle potřeby a daného rozpisu práce jsou samozřejmě práce kde to jde někomu huře někomu zase dobře

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.