Spoluvlastnictví pozemku - práva

Od: Datum: 10.10.13 15:53 odpovědí: 5 změna: 10.10.13 18:35

Dobrý den,

rád bych se zeptal, pokud budu vlastnit například ideální 1/9 pozemku.

Chtěl bych si na pozemku postavit stavbu, umístit mobilhaim atd.. Musí souhlasit všichni spolumajitelé? Co když nebudou souhlasit?

Mohu si na pozemku dělat co chci (výsadba rostlin atd.),?

V případdě neshod s nakládáním s pozemkem lze postupovat jakým způsobem?

Děkuji

Dvořák


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 10.10.13 16:33

V případě ideálního spoluvlastnictví je nutný souhlas ostatních i ke zrytí záhonku - mají stejná práva jako vy a třeba tam chtěli rýt oni. Tenhle stav je zcela nepřirozený, ale bohužel častý (dědictví). Jediná možnost je vyplatit alespoň část majitelů se kterými se neshodnete, nebo odprodat svůj podíl (mají předkupní právo), nebo pozemek nechat rozdělit a zakreslit (vyhozené peníze, problémy s přístupem, věcná břemena atd.). Nezávidím vám - danajský dar!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 10.10.13 18:00

Ano takto je to podle práva. Ve skutečnosti to bývá jinak. Znám případ pozemku se 120 spolumajiteli. Ve skutečnosti s pozemkem nakládá 5 z nich, kteří se dokázali domluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 17:58
avatar

Ideální podíl na nemovitosti je samo neštěstí.Pokusit se to nabídnout spolumajitelům,kteří mají přednostní právo odkupu.Prodat a koupit jinde.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 10.10.13 18:08

Jediná možná rada je:

Prodejte svoji ideální 1/9 ( pokud už ji máte) spoluvlastníkům, nejlépe jen jednomu. Což se vám asi nepodaří, nabídnout to musíte totiž všem. Jestli to neuděláte, čekají vás jen samé komplikace a nepříjemnosti. Všech 8 spoluvlastníků vám musí vždycky všechno odsouhlasit. Nemůžete si dělat chcete a kde chcete. "Ideální " část nemovitosti je jenom zlo. Nikdo neví co a kde vlastní ale všichni do všeho žvaní a zásadně s ničím nesouhlasí.

Jedině nechat udělat geometrák a rozdělit pozemek přesně na parclení čísla. Ale na tom se opět s těmi 8 nedohodnete, jednak to stojí nemalé peníze a za druhé nastane bitva o ty kousky pozemku.

Jestli tu id. 1/9 ještě nevlastníte, zapomeňte na to. Ušetříte si spoustu starostí, času a peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 18:35

Na spoluvlastněném pozemku si nic nepostavíte... to Vám nedovolí úřady. Nejdřív bude muset dojít k vypořádání spoluvlastnictví a vytvoření samostatné parcely.

Jak už psali rádci přede mnou... se vším musí souhlasit ostatní spolumajitelé.

Pokud si chcete z pozemkem nakládat dle vlastní libosti, tak oslovte spoluvlastníky s tím, že chcete vypořádat podílové vlastnictví. Může to dopadnout i tak, že se oddělí jen Vaše část a zbytek zůstane v podílovém spoluvlastnictví 8 zbývajících.

Jen pamatujte, že s oddělením té konkrétní (Vaší) části musí souhlasit i všichni ostatní a Vás to bude stát peníze za geodetické zaměření, vytyčení hranic nové parcely a tvorbu geometrického plánu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.