Zneužili doklady? Nevíte jak pomoci?

Od: Datum: 07.10.13 20:17 odpovědí: 17 změna: 09.10.13 01:26

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda někdo z vás nemá zkušenosti s níže uvedeným jednáním ... celá naše rodina si nedokáže vysvětlit - co dotyční chtěli... minulý týden navštívil moji babičku pár - žena a muž. Předesílám mé babičce je 84 let. Nachytali ji na to, že jde žena odepisovat stav vodoměru - a že nese přeplatek v hodnotě 1.100,- kč. Babička ji bohužel pustila do baráku - do kuchyně - žena s jí jakoby chtěla peníze vrátit s tím, že má jen 5.000 tak babička došla do jiného pokoje pro 4 tisíce a chtěla jí rozměnit. Pak se žena zajímala o to, zda má ledničku - pračku - rychlovarnou konvici apod... šla s babičkou do garáže - kde má mimo jiné můj otec uskladněny věci typu křovinořez apod... dokonce ji babička ukázala i občanský průkaz. Na to konto, žena se do průkazu podívala - řekla, že vlastně neshání moji babičku dala ji podepsat papír (na kterém nevíme co bylo)- sebrala své nerozměněné peníze a utekla. Nevíme jak si toto jednání vysvětlit. Žena se žádným průkazem neprokázala .- tzn. nevíme kdo to byl a co chtěl. Peníze vrátila... odnesla si babičky podpis, podívala se jí do občanky a zároveň obhlídla dům? Nemáte někdo podobnou zkušenost? Policii jsme vše nahlásili, ale též nemají ponětí co by se za tím mohlo skrývat...

Děkuju komukoliv za jakýkoliv příspěvek a radu

Alena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.13 20:23
avatar

Zkušenost nemám, ale podle mě bych toto okamžitě oznámil na Policii ČR jako podezření na podvod , trval na sepsání a kopii bych si pořádně schoval. V sázce mohou být nemalé peníze a třeba i střecha nad hlavou.

doplněno 08.10.13 18:01:

Jen - čti, co píši: bych to oznámil jako podezření na podvod, jak by to bylo kvalifikováno někým jiným, je vedlejsí. A trval bych ... - policie má někdy snahu věci podceňovat a ulehčit si tak práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 07.10.13 20:23

Obvykle se takto pokouší zjistit, kde jsou úspory. Jedna odvede babičku třeba do garáže, druhý mezitím ukrade všechny úspory z místa kde babička brala 4000,-. Peníze tam zůstaly?

doplněno 07.10.13 21:29:

Docela bych se divil, kdyby nic neukradli. Ale možná se to nepovedlo. Třeba je babička vzala do garáže oba a měla je tak pod kontrolou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena1234
Datum: 08.10.13 11:15

Ano peníze tam zůstaly. Je nám jasné, že jde o nějaký podvod nebo krádež ale nemůžeme přijít na to o co se jedná... - říkali jsme si,že pokud by peníze chtěli ukrást - stačilo za babičkou jít když si pro ně šla a normálně si je vzít. Těžko by se s nimi přetahovala... A nebo zda šlo o něco jiného...

Od: asd*
Datum: 08.10.13 11:34

Třeba pohledem do občanky zjistili že jde o jejich příbuznou a tu okrást nechtěli ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 08.10.13 11:35

Ještě mne napadá hlídat si změny na katastru...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 08.10.13 17:53

Kdyby je vzali násilím tak by to byla loupež. Za to je vyšší trest. Tohle byli zloději, ne lupiči. Chtěli je "jen" ukrást a nějak se to asi nepovedlo. Buďte rádi. Když by použili násilí tak by mohli babičku i zabít. Ne každý zloděj se chce stát vrahem. Pořádně vše prohlédněte zda se něco neztratilo a vyměňte zámky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.10.13 20:53

Neumíte si to vysvětlit? Prostě přišli krást, měli byste vědět, že nikdo nechodí takto prachy vracet. Možná něco šlohli a vy nevíte dosud co. Babičce důůrazně vysvětlete, že nikomu nebude otvírat koho nezná, bude se bavit přes okno a bude vám volat, že někdo navazuje kontakt. Už to co udělal byla blbost.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ingdezogondolan*
Datum: 07.10.13 21:14

Možná by bylo dobré vyměnit zámek, pokud zůstaly klíče na stole, mohl chlápek udělat otisk. Podívat se, jestli něco neukradli. A pak ten podpis.

Dejte na dveře bezpečnostní řetízek a babičku důkladně proškolte, že ho nesmí sundat a pustit dovnitř cizího člověka, i když jí bude slibovat hory doly, nejenom tisícovku. A raději jí nažeňte strach, je to lepší, než kdyby jí příště někdo třeba fyzicky ublížil.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.10.13 22:01
avatar

Já to tipuji na přechod k jinému dodavateli elektřiny: Babička pravděpodobně podepsala výpověď stávajícímu dovateli a současně novou smlouvu s novým dodavatelem.

Zkuste zavolat stávajícímu dodavateli a výpověď zrušit (to by neměl být problém). Pokud výpověď zrušíte, nic se nezmění.

doplněno 07.10.13 22:03:

A asi by nebylo od věci zrušit OP a nechat si vystavit nový.

doplněno 07.10.13 22:59:

@Buss: Spotřebiče zjišťovali, peníze byly jen záminka, jak se dostat do domu.

doplněno 08.10.13 14:08:

@Buss, @Alena:

Co podle Vás byl ten podepsaný papír? A k čemu chtěli vidět občanku?

Podle mne šlo o nějakou podstrčenou smlouvu (vyptávání na el. spotřebiče napovídá dodavatele elektřiny). Ale třeba se mýlím.

Při čtení mne také napadlo, že chtěli vědět, kam si babička ukládá peníze. Ale nakonec odešli bez nich (alespoň dotaz krádež nezmiňuje) ...

Možností je podle mne víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.10.13 22:23

Jo a zjišťovali po baráku spotřebiče a za smlouvu nabízeli 1000 Kč ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena1234
Datum: 08.10.13 11:16

To jsou novoty - takhle se teď mění smlouva na energie? to koukám... co jsou lidi schopni udělat - to je hrozné..

Ani v televizi jsem o tomto způsobu neslyšela... :(

Od: ingdezogondolan*
Datum: 08.10.13 21:55

Zeptejte se u dodavatelů, jak to probíhá. Pro klid by bylo dobré vyměnit občanku, a také se zeptat cajtů na možnosti zneužití, nějaké zkušenosti určitě mají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.13 01:26
avatar

"Prodejci energií" nebo telefonních/mobilních paušálů jsou schopni smlouvy uzavřít i s člověkem, který k tomu není oprávněn, nebo si smlouvu nechat podepsat negramotným, ...

Viz např. zde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd*
Datum: 07.10.13 22:59

Chtěli vědět kam si dává peníze (proto měli jen 5000 a potřebovali rozměnit), pak zaměstnali její pozornost = mohli něco ukrást. Mimo to si obhlídli dům kde co je, mají její podpis a jméno+ příjmení, detaily (číslo) OP si těžko zapamatovali, ale mohli ho vyfotit.

Osobně bych kromě nahlášení policii vyměnil zámky a pořádně prohlédl dům jestli nechybí cennosti. Od věci by nebylo ani vyměnit OP a kontaktovat dodavatele energií, tel., pojištění atd. že případná změna je podvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jen*
Datum: 08.10.13 11:33

to ladinpraha: trval byste na sepsání protokolu pro podezření na podvod? Protokol sepíšou o tom žádná, akorát právní kvalifikaci neurčujete vy ani nikdo jiný, pouze ten policajt nebo státní zástupce!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 18:14
avatar

Zdravim s podpisem cokliv...nahledla do O.P. tak,že vi i rod.čislo...jak,už tady někdo radi katastr hlidat a pak podvodnici jsou nebezpečny - pujčky,zavěť,dlužni upis atd.. :( pro nic za nic tam nepřišili

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.13 19:04

Způsobů, jak podvodným jednáním podvést či okrást občany je několik, jedním z častých způsobů je také situace, kdy podvodník se nenápadně zmocní kreditní karty a opíše si veškeré potřebné údaje na zadní straně karty, nechá si podepsat list papíru a později s využím kradených osobních dat si na cizí jméno objednává zboží, platí účty, faktury a podobně, tímto způsobem se snaží podvodník tvářit věrohodně a svou věrohodnost dokládá množstvím cenných osobních bankovních údajů a pod. Je dobře, že jste případ ohlásili Policii ČR, která tuto zkušenost předá resp,. musí předat do centrální poznatkové databáze a tak se zjistí, že podobných případů je např. více, popř. již je uskutečněná tr. činnost. V každém případě, buďte ve střehu., , nepodceňujte žádnou další návštěvu ani korespondenci a pod.

Důležité je, aby se maminka nenechala ukonejšit časem, podvodníci většinou si nějaký čas dají pokoj a tzv. uděří, když se otupí ostražitost a když se na tyto a podobné věci zapomene...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.