Dluží mzdu, co dělat?

Od: Datum: 02.10.13 22:17 odpovědí: 4 změna: 03.10.13 09:45

Dobry večer, chci se zeptat tchýni zaměstnavatel dluží za 2 měsíce peníze, co ma dělat? Problém je ze je vedena na úřadu pravé, muže si přivydělat par tisíc za mesic, ale oni majitel ji nechal dělat cele 2 měsíce? Prosím o radu co ma dělat? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.10.13 22:26
avatar

Pokud je vedena na úřadu práce, tak nemůže mít zaměstnavatele. Takže dělat se s tím oficiální cestou nedá nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.13 22:29

Ano je vedena, měla to tam jako brigádu no ale udělala tam cca 250 hodin

Datum: 03.10.13 01:17
avatar

Uchazeč o zaměstnání smí v době evidence vykonávat pouze tzv. nekolidující zaměstnání se mzdou (v případě dohody odměnou) max. do výše poloviny minimální mzdy (v červenci do 4.000 Kč a v srpnu do 4.250 Kč měsíčně).

Zaměstnání může vykonávat max. v rozsahu 20 hodin týdně. Zaměstnání mu nesmí bránit v hledání nového místa ani v poskytování součinnosti úřadu práce (uchazeč se nesmí kvůli nekolidujícímu zaměstnání např. omlouvat z naplánovaných schůzek).

Vzhledem k počtu hodin však nešlo o nekolidující zaměstnání, takže je tchýně nemusela oznámit nejpozději v den nástupu, stačilo je oznámit do osmi kalendářních dnů od nástupu do zaměstnání.

S tím vším byla Vaše tchýně seznámena při registraci, obržela i výtisk "Práv a povinností uchazečů o zaměstnání".

___ Předpokládám, že zaměstnavatel byl o její evidenci na ÚP informován, a že tedy věděl, jaký rozsah práce po ní může požadovat. Odhaduji, že spoléhá na to, že proti němu Vaše tchýně nic nepodnikne.

Přesto by se dalo něco zkusit:

Tchýně by měla na ÚP oznámit, že nystoupila do zaměstnání, omluvit se, že se kvůli pracovnímu vytížení (250 hodin měsíčně je opravdu hodně) nemohla dříve dostavit, a požádat o ukončení evidence k datu předcházejícímu nástupu do zaměstnání.

Pak by měla zaměstnavatele písemně vyzvat (nežádat, neprosit!) k vyplacení dlužné mzdy (odměny) a stanovit rozumný termín k vyplacení nebo převodu na účet. Zaslat doporučeným dopisem s dodejkou. Ve výzvě může zaměstnavatele informovat o tom, že se svého nároku bude v případě nutnosti domáhat soudní cestou.

Pokud zaměstnavatel dlužnou mzdu ve stanoveném termínu nevyplatí, bude jej muset žalovat.

___ Po skončení evidence si tchýně bude pravděpodobně muset sama uhradit zdravotní pojištění (do července 1.080 Kč, od srpna 1.148 Kč).

___ Odkaz:

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání

doplněno 03.10.13 01:18:

Poznámka: Pokud však ÚP situaci vyhodnotí jako porušení povinností uchazečů, vyřadí ji z evidence sankčně. Pak by bylo nová evidence možná až po 6 měsících.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.13 09:45

Díky ..

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.