1xJsem věřitel bez mého vědomí?

Od: Datum: 06.10.13 13:45 odpovědí: 9 změna: 30.12.13 13:42

Můj přímý příbuzný si vzal půjčku (tuším u providentu nebo homekreditu - nevím) na částku v řádech několika ticíců max. desítek tícíc korun. Přede všemi to tajil, ale stejně jsem se o tom dozvěděl, nabídli jsme mu pomocnou ruku. Do 15ti dní může od smlouvy odstoupit pokud jím peníze vrátí. Tak to taky uděláme a půjčku mu (bohužel) poskytneme my (soukromě, bezúročně).

Co jsem se ale předchvilkou dozvěděl je to že ve smlouvě jsem uveden jako "věřitel". Kdyby se příbuznému cokoli stalo, tak budou veškeré pohledávky vymáhány po mě.

Opakuji, že o půjčce jsem se dozvěděl náhodou. Nedokáži tomu uvěřit. Je to vůbec možné - bez mého vědomí být takto někde uveden? To jako mohu plnit funkci "věřitele" už nyní několika lidem a vůbec o tom nemám tušení? Jak to, že to legislativa umožňuje? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.13 14:02
avatar

Piodle mne to možné není. Vyžádejte si od příbuázného smlouvu a důkladně si ji pročtěte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.10.13 14:31
avatar

Myslím, že jste si popletl "věřitele" s ručitelem.Věřitelem se stanete, až svému příbuznému peníze půjčíte Vy. Ručitelem se nemůžete stát, jestli-že jste se k tomu osobně nikde písemně nezavázal..Podívejte se a pročtěte si tu smlouvu..Pokud vím, provident ani home kredit nic takového nevyžadují...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: qwe*
Datum: 06.10.13 15:00

Věřitele a ručitele jsem určitě nepopletl. Teď jsem údajně ručitel. Věřitelem se stanu až tu společnost vyplatím a příbuzný mi bude splácet dluh.

Písemně jsem se nikde nezávazal, ani jsem o té půjčce do včerejška nevěděl. Zítra tu smouvu snad uvidím, tak jsem zvědav.

Od: qwe*
Datum: 06.10.13 15:09

Beru zpět.

MOC SE OMLOUVÁM. V popisu otázky jsem věřitele a ručitele opravdu zaměnil.

Od: buss
Datum: 06.10.13 15:07

Pochybuji, že byto bylo tak jednoduché, to by pak bylo Pepků Vyskočů ručiteli a úvěrové společnosti by šly do kelu. I ručitele si prověřují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 06.10.13 15:44

No pokud je to příbuzný, asi nebyl problém zjistit RČ a číslo OP a podpis zfalšovat. Až uvidíte smlouvu na vlastní oči, budete chytřejší. Ale jak vám budoucím věřitelům bude splácet, když s tím má problém teď ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qwe*
Datum: 06.10.13 16:01

Nevím jestli má problém se splácením. Ještě neměl ani 1. splátku. jakoukoli spolupráci s těmito společnostmi chci zastavit hned. Výsledná částka, kterou jim člověk zaplatí je dvojnásobná. Nechci riskovat případné vymáhání dluhů či dokonce exekuce např. kvůli jendé spožděné splátce. Pokud se se splátkou zpozdí mě, tak se mi to samozřejmě také nebude líbit, ale nebudu ho kvůli tomu tahat po soudech. To asi chápete. Nejedná se o velkou částku, ale jsem přesvědčen, že u zmíněných společností se z malého dluhu může brzy vyklubat neřešitelný dluh.

Od: jirkahp
Datum: 30.12.13 13:26

Asi už není zdaleka aktuální, nicméně otázka takto postavena ano. Ani Provident Financial ani Home Credit v případě poskytnutí tak nízké částky jak je uvedeno, nepoužívá žádné ručitele, spoludlužníky nebo další dlužníky. Vždy jde smlouva za tím, na koho je napsaná a kdo ji podepsal a hotovost převzal. Podvod samozřejmě nejde nikdy absolutně vyloučit, nicméně zatímco HC poskytuje půjčky buď přímo - totožnost je ověřena nebo korespondenčně s dodatečnými ověřeními, PF poskytuje půjčky výhradně prostřednictvím zástupců, kteří jak totožnost, tak další údaje ověřují přímo u zákazníka. Není tak možné, aby se člověk bez toho, že by o věci věděl, stal dlužníkem. Stalo-li by se tak - bude i tak tento stav právně neplatný, byť by bylo samozřejmě nutné jej zpochybnit, nastala-li by tato situace. Co se týká zpoždění splátky a případné exekuce, nemá PF tento institu vůbec zaveden, tzn. že pokud se zákazník se splátkou zpozdí, neplatí ani pokutu a ani není pohledávka vymáhána exekučně. Přesvědčení, že se z malého dluhu může stát velký je tak mylné - nemůže. Alespoň ne u tohoto poskytovatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 30.12.13 13:42
avatar

Nevím,v jakém jste s tím dlužníkem v příbuzenském stavu,ale měla bych i v tomto případě obavy,že když mu takto pomůžete jednou,nebude se rozpakovat si vzít půjčku klidně podruhé,potřetí s vědomím,že mu beztak zase pomůžete.Znám ve svém okolí sousedy,kteří za skoro 30-ti letého synáčka stále splácejí dluhy a berou si další a další půjčky,on je gembler a oni si myslí,že mu tím pomáhají a jeho dluhy jdou už do statisíců.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.