Nárok na majetek -druh, družka

Od: Datum: 24.11.12 20:37 odpovědí: 4 změna: 24.11.12 20:45

Dobrý den přeji,
vlastním byt, splácim ho formou hypotéky. Na katastru jsem vlastník, ale samozřejmě se zástavním právem smluvním.. Když si sem nastěhuji slečnu, bylo mi několikrát řečeno, že má po nějaké době soužití nárok na polovinu mého majetku, co je na tom pravdy? Má na to vliv i to že by tu měla trvalý pobyt? A co třeba její dluhy, půjdou sem za ní?

Děkuji za odpověďi. Radek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.11.12 20:41
avatar

Travalý pobyt ani soužití nezakládá právo na bydlení ani na část Vašeho majetku. Jinak tomu samozřejmě bude v případě, že by partnerka vložila do Vašeho majetku nějaké finance. Dluhy za ní půjdou kamkoliv, kde se exekutor může domnívat, že má dlužník nějaký majetek.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.11.12 20:44
avatar

Dobrý den. Radku, slečna by měla nárok jen na to, na čem se finančně bude spolu s Vámi podílet. Trvalý pobyt nedoporučuji. Pokud má dluhy, tak samozřejmě za ní půjdou. A pokud by na ní byla uvalena exekuce a sdílela s Vámi společnou domácnost, je třeba od všeho, co není jejím majetkem, mít doklady na Vaše jméno, aby Vám to exekutor případně nemohl zabavit. Je třeba na to myslet, že tady takové riziko můe být.

doplněno 24.11.12 20:45:

opr. - může.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jardino555*
Datum: 24.11.12 20:44

u manželů to stanoví zákon...ale zákon na psí knížku ještě naštěstí Parlamentem neprošel )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.12 20:45
avatar

Dobrý den,

jako druh družka, nemá na nic nárok... nejste manželé, a tudíž nevzniká takzvané společné jmění manželů, ale to co si kdo koupí toho to je... pokud by se podílela na placení hypotéky to potom se stává spoluvlastníkem a nárok má... Do toho se samozřejmě nepočítají jako věci za nákup aj. položky... Tzn, že potom by muselo dojít k vyplacení, nebo případně při neshodě k soudnímu jednání..., ale tím, že tam bude žít jí nárok vzníká jen na to co si ona sama koupí, dobré je a doporučuji si uschovávat účtenky aj účetní doklady stvrzující nákup majetku...

Pokud tam bude mít trvalý pobyt, ano samozřejmě že se vás mohou dotknout i její dluhy, ty půjdou s ní...

S přáním pěkného dne

Tomáš

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.