Výpověď se zdravotních důvodů? Jiná možnost?

Od: Datum: 01.10.13 13:46 odpovědí: 24 změna: 02.10.13 11:23

Dobrý den,

moje matka je psychicky nemocná (+ má ještě další nemoci) a pobírá plný invalidní důchod. Vzhledem k tíživé finanční situci si přivydělává. Nejdříve pracovala v chráněné dílně a teď již čtvrtým rokem pro menšího zaměstnavatele. Jenže poslední dobou jí začal zaměstnavatel dělat problémy. Matka má mzdu 8 000 s 8 hod. prac. úvazkem. Toto je psáno ve smlouvě. Jenže zaměstnavatel samozřejmě čerpá od státu nějakou dotaci, za to, že zaměstnává osobu pracovně znevýhodněnou. Poslední dobou zaměstnavatel nutí matku, aby ji vracel polovinu mzdy, jinak, že ji vyhodí. V reálu to vypadá tak, že na účet matka dostane mzdu dle prac. smlouvy (tak aby bylo vše "na oko" v pořádku) a pak chce po matce polovinu mzdy zpět. Toto chování se mi jeví samozřejmě jako nezákonné, ale na druhou stranu je matčina "chyba", že polovinu mzdy zaměstnavateli odevzdává. Nevím sice jaké jsou dotace na tyto osoby, ale mám za to, že matka zaměstnavatele nestojí ani korunu a ještě díky toho, že ji matka dává polovinu mzdy zpět si na matce vydělá...Je to hnus. Samozřejmě zaměstnavatel vyhrožuje matce výpovědí (s tím, že si na ní něco najde) pokud se této praxi "nepodvolí".
Matka chce v zaměstnání nejen díky toho skončit, ale mě osobně to štve a nechci to nechat jen tak.
Navíc se ji zhoršil zdravotní stav (nesouvisí s plným důchodem) a lékař ji nedoporučil nadále vykonávat zaměstnání.
Četl jsem si zákoník práce, který říká např. toto:


Výpověď daná zaměstnavatelem

§ 52
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Výpověď daná zaměstnancem

§ 56, a

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo


Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel nechce díky zdravotním problémům matky akceptovat klasickou výpověď dohodou, respektive nechce ji pustit okamžitě s tím, že trvá na výpovědní dvou měsíční lhůtě, tak bych se chtěl zeptat na následující:


Kde se má mamka obrátit, aby získala posudek ohledně jejího zdravotního stavu, tak aby případně mohla ukončit pracovní poměr ihned. Chápal bych, že dle definice zákona doktorem "poskytovatelem pracovně lékařských služeb", je myšlen lékař ke kterému je vždy zaměstnanec posílán na vstupní lékařskou prohlídku než nastoupí do zaměstnání. Jenže zaměstnavatel matku při vstupu do zaměstnání za žádným doktorem neposílal. Nevím jestli je to z důvodu, že má PID anebo je důvod jiný?

Jaký by jste prosím doporučovali postup?

Dekuji moc za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pacourek*
Datum: 01.10.13 13:59

Když bude mít důkazy pro vrací půlku platu dal bych podnět na inspektorát práce .Vypověd dohodou neexistuje ,je lepší dostat vypověd než jí dát ,ale ve vašem případě je to jedno..Jest-li neposílá k závodnímu lekaři stačí obvodní, pokud zaměstnavatel nechce ukončit dohodou nezbývá nic jinného než počkat dva měsíce

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.10.13 14:52

http://www.novinky.cz/kariera…en-a-firem-s-postizenymi.html

Tohle jednání je v první řadě třeba oznámit. Na PID dostávají firmy 9000 kč. Neřešela bych výpověď. Klidně přeci může marodit. Nemá co ztratit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 14:53
avatar

Je to lumpárna a bohužel nikoliv ojedinělá!

Na výpověď ze strany zaměstnance se vztahuje § 50, odst. 3. V případě § 56 nejde o výpověď, nýbrž o okamžité zrušení pracovního poměru, což je něco jiného než výpověď.

§ 56 nedoporučuji, protože se zaměstnavatel bude bránit (musel by mamince vyplatit náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu), což může vést ke zbytečnému prodloužení pracovního poměru.

Zdravotní způsobilost k výkomnu sjednaného druhu práce může posoudit lékař, který zaměstnavateli poskytuje pracovně lékařské služby (dále jen závodní lékař) nebo klinika pracovního lékařství.

Praktický lékař nezná pracoviště ani pracovní podmínky u zaměstnavatele, proto jeho posudek nebude stačit (takový posudek pro zaměstnavatele není závazný).

Nemá-li maminčin zaměstnavatel závodního lékaře, musel by maminku na kliniku pracovního lékařství vyslat její praktický lékař (sama se tam objednat nemůže).

Nevím, jak dlouhé jsou objednací lhůty, a musíte počítat s další dobou na vypracování posudku.

___ Podle mne bude pro Vaši maminku schůdnější dát "klasickou" výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. Doručí-li zaměstnavateli písemnou výpověď do 31. října včetně (31. října už ji zaměstnavatel mít), skončí pracovní poměr 31. prosince.

Má-li maminka zdravotní problémy, může klidně celou dobu od podání výpovědi do konce výpovědní doby prostonat, (při výpovědi ze strany zaměstnance neprodlouží nemoc výpovědní dobu).

Chce-li maminka v zaměstnání rychle skončit, je podle mne tento postup nejvhodnější.

___ K "vracení poloviny mzdy":

Zaměstnavatel jedná protizákonně, ale obávám se, že maminka nebude moci nic prokázat (odhaduji, že peníze předává v hotovosti beze svědků).

Možná by nebylo od věci "vrácení" uskutečnit převodem na účet zaměstnavatele, případně peníze zaslat složenkou. Pak by maminka měla proti zaměstnavateli důkaz a současně i podklad pro případné vymáhání (mzdové nároky se promlčují až po třech letech).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: obcanzjihu
Datum: 01.10.13 15:15

Děkuji moc za odpověď. Já jsem právě myslel, že o nemocenskou se prodlužuje výpovědní doba...Je to každopdáně hnus, co se děje. Mamka svědky nemá a peníze opravdu vrací v hotovosti. Ono vůbec instituce, které jsou v ČR jako je inspektorát anebo ČOI jsou dle mého k ničemu. Škoda, že není možnost zaměstnavatele taky nějak podusit, když dusí mojí mamku..Nejlepší by bylo, kdyby ji na účet poslal zaměstnavatel jen část mzdy, pak by mohla mamka ukončit prac.poměr ihned...Škoda, že tam nějak nejde zakomponovat ten zdr. důvod (revma), aby musle zaměstnavatel vyplatit nějaké odstupné :(

Datum: 01.10.13 16:03
avatar

Na odstupné by vznikl nárok v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) až d). Podle mých zkušeností však řada zaměstnavatelů písm. d) nepoužívá kvůli odstupnému ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Radši dají výpověď pro nadbytečnost (písm. c), kde odstupné náleží ve výši jedno- až trojnásobku.

doplněno 01.10.13 17:54:

Ověřím si, zda všemu správně rozumím včetně Vaší další reakce:

Maminka od začátku pracuje na poloviční úvazek.

Se zaměstnavatelem se dohodla na vykazování a placení plného úvazku, aby zaměstnavatel obdržel nejvyšší možnou dotaci.

Zaměstnavatel jí zasílá mzdu ve výši plného úvazku a maminka mu pak polovinu vrací hotově na pracovišti.

___ I v takovém případě jde o podvod zaměstnavatele (maminka jej nevymyslela), ale mění se role maminky, která zaměstnavateli v podvádění napomáhala (pokuta hrozí zaměstnavateli i jí).

Docela se divím, že zaměstnavatel mamince nevyhoví a nepřistoupí na dohodu o rozvázání PP. Mělo by mu být jasné, že mu nespokojený (a navíc informovaný) zaměstnanec může nadělat problémy. Asi potřebuje najít dalšího, koho by "zaměstnal" za stejných podmínek, což nemusí být jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 01.10.13 15:12
avatar

Píšete, že Vaše maminka je psychicky nemocná a má ještě jiné nemoci a pobírá plný invalidní důchod. Nezlobte se na mně, ale pokud je na tom tak zdravotně špatně, nemá v práci co dělat, nebo je natolik schopná, že může pracovat na plný úvazek a plný invalidní důchod mít nemá. Přijde mi to jako vyčůranost, být plně invalidní, brát plný invalidní důchod, ale přitomm být schopna pracovat na plný úvazek To se má maminka opravdu moc dobře, když má dva příjmy. - pt

Ohodnoceno: 4x
 
Od: obcanzjihu
Datum: 01.10.13 15:21

Samozřejmě je to Váš názor a já Vám ho neberu. Mohla by jste se však zamyslet třeba i nad tím, jaké jsou v této republice invalidní důchody (myslím bílých lidí) a jaké jsou životní náklady (výdaje). V její situaci by jste možná zjistila, že to není vážně nic jednoduchého. Mamka bohužel není se zvýhoďnované "menšiny", aby ji sociální úřad vylatil nějaké další dávky k živobytí. Vzhledem k tomu, že teď je mamka na tom zdravotně špatně, tak již pracoat nikde nebude. Opravdu, ale netuším jak to zvládne finančně. Bohužel, tak asi jako většina lidí mám i já co dělat, abych v životě nějak vyšel, takže nějak více ji pomáhat nemůžu...

Jinak existují mnoho lidí co má plný invalidní důchod (např. slepota) a chc se nějak zapojit do pracovního procesu (být v kolektivu lidí apod.). Je mi líto, že místo, aby jste se podivovala nad zneužíváním příspěvku ze strany zaměstnavatelů, tak "závidíte" lidem důchod a jejich situaci..

Od: pt®
Datum: 01.10.13 15:40
avatar

Napadlo Vás někdy, že jsou lidé, kteří jsou na tom zdravotně také špatně, ale ID nedostanou a pak zkolabují v zaměstnání, kdy už je pozdě a odveze "funebrák"? - pt

Ohodnoceno: 1x
 
Od: obcanzjihu
Datum: 01.10.13 15:54

Ano, toto nikterak nezpochybňuji. Já reagoval pouze na Váš názor.

Datum: 01.10.13 22:45
avatar

Nejak (ne)chapu spojeni "myslím bílých lidí"...opravdu nechci tu rozvadet dalsi diskuzi ohledne mensin, vetsin, etnika atd., ale je mi tak nejak z toho "ouzko"...

doplněno 01.10.13 22:51:

Souhlasim s "ringem" a "pt"...Ja sama jsem duchod odmitla, sice castecny, ale i tak. V praci mi drzeli misto na plny uvazek (pul roku) a jsem za to rada. Preji Vasi matce hodne zdravi.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.10.13 11:18
avatar

"pt" přesně to samé mě při čtení napadlo, nechápu jak nemocný člověk s nárokem na ID může pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 15:54
avatar

Mícháte jablka s hruškama. Buď je na tom paní psychicky špatně a má někoho, kdo na ní dohlíží, a nebo není a dělá to z dobré vůle a nám je po tom houby.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ifkali*
Datum: 01.10.13 15:58

Jeden bere dotace, že zaměstná plně invalidního člověka na 8h...a pak chce půlku a druhý plně invalidní člověk dokáže pracovat 8 hodin...

Moje rada-přesvědčte maminku at´ mu tu půlku nedáva a at´se šetří, páč plný invalidní není jen tak, aby se huntovala 8h v práci a ještě půlku výdělku odevzdala.

Inspektorát práce se bude taky ptát, proč mu to odevzdala?Přece je svépravná...a i na jiné prošetření má nárok, v rámci celého šetření...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: obcanzjihu
Datum: 01.10.13 16:04

No realita je navíc ještě taková, že mamka tam je "pouze" 4 hodiny, ale smlouva je na 8 hodin. Zaměstnavatel ji řekl, že by se ji jinak nevyplatila...

Od: ifkali*
Datum: 01.10.13 16:38

Tak chce půlku, za čtyři hodiny má teda 4 tisíce, ale kreativní podnikatel skásne ještě něco navíc, tu půlku-je to tak?

Už chápu, tak to naštve.Souhlasím.Takže inspektorát zkuste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 01.10.13 16:39

Čili realita je taková, že maminka od začátku věděla, že se jedná o podvod.

Tak to pak rozumím tomu, proč takovéhle jednání zaměstnavatele neoznámí. Mohlo by se zjistit, že je práceschopná a PID by jí byl ponížen na ČID nebo úplně odebrán.

Nerozumím jen tomu, s čím vlastně chcete poradit. Maminka chce najednou za 4 hodiny práce 8hodinovou mzdu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 01.10.13 17:42
avatar

"obcanzjihu", a je to venku. Pokud chce někdo spravedlnost po druhém, měl by být sám poctivý. Přeji hodně zdraví. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.10.13 22:31
avatar
A navíc, pokud umí pracovat osm hodin, ještě může přijít o plný důchod.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.10.13 08:42
avatar

Ted ne, to bylo drive. Nyni se muze jak k castecnemu tak k plnemu ID pracovat na plny uvazek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.13 11:23
avatar

Moniko, já konečně pochopila, proč mě dlouhé roky s ID každé 2-5 let zve komise na přezkoumání. Díky všem takovým co s ID chodí do práce, souhlasím s tím, že pokud mohou denně pracovat i jedinou hodinu, nemohou brát ID III. Buď jsem nemocná a nebo makám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.10.13 08:41
avatar

PS> to je docela prevrat ve vasem dotazu

V tom pripade nechapu, proc ji neda rovnou penize za 4hodiny odvedene prace, a vyplaci za 8 ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.13 08:14
avatar

Když je za plný 8 hodinový úvazek 8000 Kč, ale mamka pracuje jen na poloviční, tak dostane logicky 4000 Kč.Jen nechápu, proč jí neudělali smlouvu takto, ale na ten plný a ona pak půlku vrací. Rovnou by dostala 4 tisíce a nebylo by co řešit. S invalidy se dají dělat různá kouzla. V nedalekém městě je chráněná dílna. Vede ji paní, bývalá ředitelka ÚP, takže má všechno v malíčku a vyzná se. Nabízí lidem domácí práci - skládat nějaké pleny a podložky pro nemocné. Práce je na 20 hodin v měsíci,. plat za to je 1500 Kč. Víc práce dostat nemohou, i když by chtěli. Budiž. Ale horší je, že dotyční mají úplně jinou smlouvu - na plné úvazky, na 8 tisíc měsíčně. A to všechno spadne do rukou chamtivé paní vedoucí. Když viděla, že se na její výklad divně koukám, bezostyšně mi řekla: Pokud byste o tom někde chtěla mluvit, třeba na inspektorátu práce, pamatujte si, že jsem Vás nikdy neviděla a že VŠECHNO ZAPŘU! Ano, takhle dokáží někteří lidé vysávat jiné a navíc postižené. Co se dneska děje, to je hnus. Ale ve vašem případě si opravdu myslím, že poloviční úvazek ´= poloviční mzda. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 02.10.13 09:33

Protože když PID pracuje na plný úvazek 8 hodin , zaměstnavatel pak na ní dostává od státu příspěvek ve výši 9000kč. Takže 1000 získává do své kapsičky, protože mzda je 8000. Kdybyby s ní uzavřel smlouvu na poloviční úvazek, dostával by od státi asi jen 2900. Tedy by jí doplácel do její mzdy 4000 ještě ze svého 1100Kč. Skvěle vymyšlené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.13 10:09

Ve skutečnosti těch 1000 nezískává do své kapsičky, ale použije je na odvody placené zaměstnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.