Zaměstnanec právo návštěvu lékaře

Od: Datum: 01.10.13 12:05 odpovědí: 6 změna: 01.10.13 15:01

Má zaměstnanec právo na návštěvu lékaře?

Má zaměstnanec právo, a za jakých podmínek, na návštěvu lékaře? Ze zdravotních důvodů, musím 2-3x měsíčně k lékaři - do nynější doby, pokud mi vyšla na některý z těchto dnů služba, jsem si ji bez problému vyměnila - nyní mi to v práci komplikují. Lze tato situace nějak řešit v případě, že mi v práci nebudou chtít vyhovět? Mám dojem, že ze zákona tato možnost je, a nebo ne? Děkuj


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.10.13 12:15
avatar

Nevim jak podle zakona, ale my jsme dostali prikaz reditele, kde stanovuje pevnou pracovni dobu (mame volnou s pevnou slozkou) a jsou tam zminene i navstevy lekare.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 12:27

Právo na návštěvu lékaře máte, ale mimo pracovní dobu. Pokud to mimo pracovní dobu není možné, nastává překážka v práci a náleží vám náhrada mzdy za nezbytně dlouhou dobu, musíte však navštívit nejbližší zdravotnické zařízení (k pracovišti nebo k bydlišti), které je schopno tuto péči poskytnout a současně má smluvní vztah s vaší zdravotní pojišťovnou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: koukolik
Datum: 01.10.13 13:48

Kolegu bych doplnil, že můžete navštívit i vzdálenější zdravotnické zařízení (svobodná volba lékaře) ale proplacený vám bude jenom čas, který byste strávil cestou a návštěvou nejbližšího zařízení. Dále byste měl samozřejmě předem o volno zažádat a v případě nesouhlasu zaměstnavatele mu prokázat, že nelze návštěvu uskutečnit jindy než v pracovní době

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 15:01
avatar

O volno k návštěvě lékaře se nežádá, a zaměstnavatel nemůže "nesouhlasit".

Zaměstnanec musí návštěvu lékaře oznámit předem pouze v případě, že o ní předem ví (je-li např. k odbornému lékaři objednán předem). Jinak stačí po návratu od lékaře zaměstnavateli předložit potvrzení lékaře.

doplněno 01.10.13 15:39:

Pro tazatelku: Na návštěvu lékaře máte samozřejmě právo.

Přednostně byste tyto návštěvy měla směrovat mimo pracovní dobu, ale není-li to např. kvůli ordinačním hodinám možné, máte nárok na omluvené volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu.

Promluvte si se zaměstnavatelem a bude-li Vám dělat problémy, odkažte jej na přílohu k NV č. 590/2006 Sb. kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

doplněno 01.10.13 15:49:

Zaměstnavatel zaměstnance potřebuje na práci.

Zaměstnance, který každý měsíc dva- až třikrát navštěvuje lékaře, může vyslat k závodnímu lékaři pro posudek, zda je zaměstnanec zdravotně způsobilý dále vykonávat sjednaný druh práce.

Vyzní-li posudek negativně, a není-li příčinou zmíněných zdravotních důvodů pracovní úraz nebo nemoc z povolání, může zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 01.10.13 13:21

Zákoník práce - překážky v práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: narf
Datum: 01.10.13 13:39

My každý měsíc vyplňujeme barevně zhruba tohle (ještě se tam dá vepsat služebka), určitě to je ze zákona. Akorát mohou vrčet, když je toho moc nebo když je to ošetřovačka. Tomu se nevyhnete.








Součet hodin

0,00

Lékař


Nemoc


Dovolená


Hodiny celkem

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.