Vyrovnání za PÚ

Od: Datum: 30.09.13 13:25 odpovědí: 6 změna: 30.09.13 20:33

Dobrý den všem,
chtěla jsem se zeptat jak to chodí s vyrovnáním za PÚ?Marodila jsem s PÚ asi dva a půl měsíce,a ušlý zisk dělá cca 9000,a dnes jsem dostala od doktorky body a ty jsou 25bodů.Někdo mi říkal že se ty peníze za body ještě daní,ale nevím jak je to s těmi penězi za dorovnání 100%platu,ty se také daní?Nebo jak to vlastně funguje?
Děkuji předem za vysvětlení


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 30.09.13 14:04

Dobrý den. Všechny podklady k odškodnění pracovního úrazu předejte mzdové účetní. Za jeden bod bolestného vám náleží 120 Kč. Jedná se o nezdanitelný příjem, stejně jako náhrada za ztížení společenského uplatnění, náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením nebo náhrada věcné škody, tj. příjmy mající charakter náhrady škody obdržené v souvislosti s pracovním úrazem. Naopak náhrada za ušlý výdělek je příjmem zdanitelným.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 18:48
avatar

U Vás nejde o ušlý zisk, nýbrž o ušlý výdělek.

O zisk jde u OSVČ, nikoliv u zaměstnance.

K odpovědi Ron doplním, že jde o plnění pojišťovny zaměstnavatele z povinného úrazového pojištění zaměstnanců. Pojišťovna má po dodání veškerých podkladů lhůtu 60 kalendářních dnů, ale v obtížných případech to může trvat 90 i více dnů. Pojišťovna neplní hned po skončení pracovní neschopnosti, ale až po skončení léčby, rehabilitace, ...

Také by Vás mohlo zajímat, že se doba pracovní neschopnosti pro pracovní úraz posuzuje pro účel nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba (i kdybyste kvůli léčbě zameškala více než 99 pracovních dnů, dovolená by se nekrátila).

Projeví-li se v budoucnu další následky pracovního úrazu, a vyznačí-li ošetřující lékař pracovní úraz v neschopence, budete mít nárok na totéž, jako nyní (i kdybyste třeba už pracovala u jiného zaměstnavatele). Veškeré nároky byste musela uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, u kterého se Vám úraz stal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kd
Datum: 30.09.13 19:24

Děkuji za rady a vysvětlení.Jen si myslím že je to nespravedlivé že to dorovnání za ušlý výdělek je zdanitelné,to ale potom nemůže být bráno jako 100%plat.

Datum: 30.09.13 20:05
avatar

To není pravda, nejde o žádnou nespravedlnost: Náhrada ušlého výdělku se daní stejně jako např. náhrada mzdy za dovolenou nebo za překážku v práci. Náhrada ušlého výdělku se počítá z průměrného hrubého výdělku.

Pro představu: Kdybyste chodila do práce a pobírala normální mzdu (plat jen ve státní séře), také byste z ní musečla odvést daň.

Za nespravedlnost považuji spíše postup pojišťovny, které zaměstnavatel platí pojistné, a která se často snaží plnění krátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 20:12

jen bych se chtel zeptat, kde muzu ziskat formular na bodove ohodnoceni od lekare...zamestnavatel se k tomu nejak nema?

Dekuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 30.09.13 20:33
Formulář si můžete stáhnout a vytisknout na stránkách poj., u které je váš zaměstnavatel pojištěn. (Kooperativa nebo Česká poj.). Někdy má k dispozici formulář i lékař.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.