Žaloba za pomluvu

Od: Datum: 30.09.13 09:03 odpovědí: 10 změna: 30.09.13 14:41

Dobrý den,

měl bych takový dotaz. Moje známá se dala až po maturitě dohromady s jejím BÝVALÝM studentem a nyní jedna kolegyně to až nechutně šíří v zaměstnání, což ji samozřejmě nedělá dobré jméno a už vůbec jistotu dalšího zaměstnání. Z pracovněprávního pohledu se nijak neprovinila, nicméně sama začíná uvažovat o podání trestního oznámení. Po ohlédnutí se v zákonech jsem narazil na zákon § 206 anebo přestupek § 49 zákona č. 200/1990Sb.

Poradil by nám někdo, jak je možné postupovat? Děkujeme za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.13 10:52
Mám to chápat tak, že kolegyně lživě pomlouvá vaši známou, že něco měla už se studentem? Ať je to pravda, nebo ne, chcete ji tahat po soudech a vrtat se v tom, jestli skutečně měla vztah se svým studentem, nebo ne?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 30.09.13 10:54

Žaloba za pomluvu je na místě, pokud o vás někdo šíří nepravdivé informace s úmyslem vám uškodit. Za šíření pravdivých informací nemůže být nikdo trestán. Možná by se dalo uvažovat o šikaně, ale to dokazovat ...?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.13 12:23
avatar

Tím bych si nebyl tak jist. Co takhle šíření rodného čísla nebo prozrazení l=kařského tajemství?

Věci nejsou vždy prosté.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 11:21
avatar

Pochopil jsem to tak, že je to problém vaší známé a její kolegyně. Takže jste nezúčastněná osoba a jako takové bych poradil do toho nerýpat. Jste si jistá, že "poškozená" vůbec stojí o to, aby to někdo rozmazával? Někdy je lepší to nechat vyhnít do zapomenutí, než vytahovat špinavé prádlo na veřejnost, byť s dobrým úmyslem. Ostatně, dobrými úmysly bývá dlážděná i cesta do pekla, jak říká známé přísloví.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 30.09.13 12:30
avatar

Pokud to bylo až po maturitě, až neměl status studenta školy, pak do toho nikomu nic není a kolegyně ji jen závidí. Tak ať třeba zezelená závistí. Kdyby se to nějak ve škole řešilo, jako protizákonné jednání, pak byste se mohly bránit také zákonem. To víte pusu takové osobě nezavřete, vždy si najde své posluchače. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidp*
Datum: 30.09.13 12:42

Dobrý den, skutková podstata přestupku pomluvy není naplněna a to proto, že dotyčná o Vaší známé nešíří nepravdu (pomluvu). Je to sice nepříjemná situace, ale právně není nijak postižitelná. Pokud by tuto skutečnost uvedl zaměstnavatel jako důvod ukončení pracovního poměru, pak by se Vaše známá mohla obrátit na soud pro neplatnost takové výpovědi. Na šiřitelku ale žádné "úspěšné" trestní oznámení podat nelze.

David

doplněno 30.09.13 13:00:

Dobrý den, ani ten nemůžete použít, protože není zakázáno hovořit o vztazích a není možné jiné lidi cenzurovat, že jim dovolíte říci pouze to, co se vám líbí. Vaše známá se dala dohromady s bývalým studentem a když se někdo rozhodne tuto informaci sdělovat ve svém okolí, nic neporušuje.

Když budete dotyčné vyhrožovat nepravidivým obviněním, pak se sám dopustíte přestupku (viz. odst. c).

c) úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním,

Ohodnoceno: 3x
 
Od: google*
Datum: 30.09.13 12:52

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď. A co například § 49 Přestupky proti občanskému soužití?

Potřebovali bychom ji alespoň něčím sklidnit, jelikož jde o velký psychický nátlak.

Od: google*
Datum: 30.09.13 13:05

Dobrý den,

v tom případě zbývá jedině Osobnostní právo (Právo na soukromí a rodinný život nebo Právo na ochranu cti a důstojnosti).

Nicméně vyhrožovat nepravdivým obviněním by bylo kopání své vlastní jámy.

Od: buss
Datum: 30.09.13 12:43

Pokud to naplňuje skutkovou podstatu, tak může. Oni jí to pak na policii (obci) vysvětlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 14:41
avatar

Zdá se mi, že se jedná o zbytečný rozruch. A to z obou stran.

Vaše známá se dala dohromady se svým bývalým studentem. Není první ani poslední. Pravděpodobně mezi nimi není velký věkový rodíl. I kdyby byl - no a co? Ale že to vzbudí jistý zájem, je fakt a dalo se to předpokládat. Soudná pedagožka snad věděla, co a proč dělá. Proto by se měla s dočasně zvýšeným zájmem vyrovnat.

Kolegyně se stará o věci, po kterých jí nic není. Protože předpokládám, že ten nesourodý(?) pár si své intimnosti odbývá někde v soukromí. Normální drbně by mělo stačit sdělení, že ano, je to tak, stejně už to každý ví, není tedy třeba dalších řečí. Koho to zajímalo, ten už se to dozvěděl.

Pokud ta drbna nepřestává a popichuje kolegy v práci, tak bych vsadila na soudnost oněch kolegů. Snad si jistě už každý dávno udělal vlastní obrázek o všech zúčastněných. Věřme, že ta zamilovaná je jinak dobrá učitelka a svoji pozici v zaměstnání si na tomto základě obhájí. A věřme, že druhou paní kolegové znají bu´d jako prudérní osobu, nebo prostě drbnu. Jistě je ve škole i ředitel. Měl by to ze své pozice také trochu zklidnit. Pokud se mu budou dvě učitelky soudit, bude to pro školu o dost horší než tahleta "nemravnost" dvou dospělých lidí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.