Zbavení svéprávnosti

Od: Datum: 29.09.13 12:58 odpovědí: 10 změna: 08.10.13 22:05
avatar
Zdravim,
nemáte tušení, kdo a jak může navrhnout člověka na zbavení svéprávnosti? Máme souseda se schizofrenií který je navíc alkoholik. Kombinace prášků a alkoholu mu udelala z mozku gumovou houbu takže neustále jen vyvolává konflikty s okolím. Bere invalidku a z baráku si udělal ubytovnu podobných existencí takže peněz na chlast má dost.
Policie už k nám do ulice jezdí jako domů a vůbec se nemá k nějakému, protože policajti vědí že se jim ze všeho vykroutí s papírem od psychiatra. Jediné řešení tak vidíme v tom, že by byl zbavený svéprávnosti a příbuzní kteří ho k nám na vesnici odložili se o něj museli starat a rozčilovat se s ním sami.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.13 13:08

Od čeho máte obecní úřad?Když se nestarají příbuzní,je tady tahle instituce. Nebo je taky jako u nás na dvě věci?Na vydávání zákazů a rozdělování odměn mezi zastupitele?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 13:25
avatar
Obec v místě má omezenou pravomoc a komise ve velkoměstě kam spadáme má na vyřízení tři měsíce. Mezi tím se soused nechá na pár týdnů zavřít do blázince a ke komisi jde s papírem že je na práškách a pravidelně dochází na ambulantní kontroly. Tím úředník pokladá věc za vyřízenou a blázen si dá na měsíci pozor. Pak začne všechno znova.
Datum: 29.09.13 13:41
avatar

Trochu se obávám, že tak jak ho popisujete není nesvéprávný - zjevně velmi dobře ví, co si může dovolit a jak si to zařídit. Jenže když není nesvéprávný, tak je svéprávný a odpovědný a tudíž jaké vykroutit? Ta nemoc ho neopravňuje k chování, které terorizuje všechny okolo. Tam možná víc vidím problém v tom, že policajti nebo ti úřadníci by mohli víc utáhnout šroubek. Jenže to by si to tam někdo musel vzít za své. Nebo by musela být nějaká konkrétnější obvinění. Nešlo by to nějak přes finančák, jestli vybírá peníze od svých soukromých podnájemníků? Naděje na zbavení svéprávnosti by vám snad kynula kdyby někoho napadl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 13:54
avatar
Kvůli napadení jsem sí už pár protokolů objezdil. Jenže další jeho výhoda je že má na kriminálce bratrance a když už doženu obvoďáky policajty k tomu že dají složce kvalifikaci jako trestný čin tak to kriminálka stejně odloží a vrátí na kraj komisi.
A to nemluvim o tom že když mě napadne tak se vezu taky protože jsem o hlavu větší a na rozdíl od něj střízlivý takže se mlátit nenechám.
Datum: 29.09.13 14:06
avatar

Představ si, že existuje http://www.gibs.cz/kontakty.

Že bys nebyl schopný přinutit policii dělat to, co má a tak, jak má? Nevěřím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 15:03
avatar

Ke stanovení nesvéprávnosti je potřeba dát žádost k příslušnému soudu.To může udělat kdokoliv,ale soud bude chtít posudek psychiatra,případně i posouzení neblahé činnosti od policie,nebo svědectví od sousedů.Soud žádost posoudí,stanoví poručníka a dohled sociálky.Pak se čeká na rozhodnutí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 15:20
avatar
To je odpověď kterou jsem hledal. Díky Jabraka. Nějak se mi v mobilní verzi neukazuje možnost tě jako správnou odpověď odkliknout. Tak aspoň takhle.
avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 29. 09. 2013 17:35:29
To není mobilní verzí. Důvodem je, že jste dotaz původně zařadil do volné diskuze, ve které není hodnocení možné. To jen pro vysvětlení.
Datum: 29.09.13 15:25
avatar

Tento proces jsem musel absolvovat kvůli příbuzné.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivulenka*
Datum: 08.10.13 22:05

Přesně tak: Sepsat žádost k soudu, oni ho předvolají a předvolají také toho, kdo o zbavení svéprávnosti požádal. Bude mít u soudního jednání poručníka, aby nebyl nějak dotčen, pokud není schopen vnímat důsledky soudního líčení. A pak psychiatr napíše posudek, kde jako soudní znalec odpoví na otázky: Je schopen rozhodovat o tom? O tamtom? Ty otázky dá soudce na základě žádosti o zbavení svéprávnosti. Ta žádost musí být zdůvodněna: že dělá to i ono s těmito důsledky pro okolí. A jak bude posudek soudního znalce z oboru psychiatrie, na základě toho bude vynesen rozsudek. Pokud bude zbaven svéprávnosti, pak je potřeba podat návrh na ustanovení opatrovníka. Kdyby to nechtěli dělat příbuzní, tak je opatrovníkem pracovnice sociálního odboru místního úřadu. Vše píši ze zkušenosti s naším postiženým synem, na úrovni miminka. Držím palečky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 15:30
avatar

Náš právní řád nezná pojem svéprávný a nesvéprávný. Institut, který máte na mysli se nazývá zbavení způsobilosti k právním úkonů. Tento pojem je sice krkolomnější, ale přesnější. Z něho vyplývá, že člověk, který je této způsobilosti zbaven, není oprávněn vykonávat žádné právní úkony. To však neznamená, že se o něj někdo musí celý den starat a hlídat jej. Uvedené způsobilosti může být člověk zbaven i pouze částečně, např, tak, že nesmí nakládat s nemovitostmi. Návrh na zbavení skutečně může podat kdokoli, neočekávejte však, že vaše problémy rázem zmizí. Pro úplnost dodávám, že nový občanský zákoník, který nabude účinnosti příští rok, opět zavádí pojem svéprávnost, ale v docela jiné souvislosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.