Ráčkování, co s tím?

Od: Datum: 29.09.13 17:04 odpovědí: 6 změna: 01.10.13 06:13

Ahoj už pěkně dlouho se potýkám s ráčkování. Často slýchám narážky na mou osobu právě kvůli tomuto komplexu a já nevím co s tím. Je mi 16 let a snad není na řešení tohoto problému pozdě. Budu rád za každou radu jak s tím bojovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 29.09.13 17:29

Objednejte se na logopedii, tam Vám odborník řekne, jestli se vada dá ještě napravit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hella*
Datum: 29.09.13 18:23

Zdravím! Rozhodně se to odnaučit dá i ve věku 16 let a později, jen to bude chtít hodně vůle a ještě více procvičování. Ale nevzdávejte se, skutečně to možné je! (Naše logopežka dokonce údajně odnaučovala ráčkování jednoho známého politika - a namouduši úspěšně).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.09.13 06:51
avatar

Zanedbali to už Tvoji rodiče. Čím je dítě mladší, tím snáz se vad výslovnosti dokáže zbavit. A je pravidlem, že na logopedii by měly docházet už děti předškolního věku, aby šly do školy se správnou řečí. Takže navštívit logopeda, ten poradí, zda se to zvládne. Znám pána, který silně ráčkoval, šel poprvé k logopedovi ve svých 24 letech, pracoval totiž mezi lidmi, hodně mluvil - a nedokázal s tím udělat nic. Dneska je mu asi 35 a ráčkuje pořád. Chce to prostě velkou vytrvalost a také posudek toho odborníka, aby řekl, jak je to hluboce zakořeněné a zda to půjde odstranit. U nás byl děda, syn, a vnuk a všichni postupně neuměli vyslovit ř. Jenže pro tu rodinu to bylo natolik samozřejmé, že s tím nic nedělala, a brala to tak, že je to správné. A učili se to špatně jeden od druhého. Takže: není to žádná hanba a zkuste to napravit. Ve Tvých letech už to bude dost zakořeněné, ale pokud bude snaha, měl by ses toho zbavit. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.09.13 13:31
avatar

Na logopedii chodí i lidé ve věku 30+, 40+:) Takže pozdě rozhodně není.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.09.13 19:07

Logoped(ka) Ti poradí jak na to a doma budeš cvičit. V pohodě to zvládneš. Ale chce to odborníka, pak to jde mnohem rychleji, než podle laických rad po netu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.13 06:13
avatar

ráčkování je porucha řeči, která se dá snadno odstranit. Vzniká tak, že r vyslovujete hluboko v krku a ne koncem jazyka, tak jak se hezky česky vyslovovat má.

Najděte si nějakého logopeda ču logopedku, která si vás poslechne a doporučí pár cviků.

A hlavně nepropadejte mindrákům, protože ráčkování se vám může hodit například při správné výslovnosti francouzských jmen. Francouzi ráčkují všichni. Například kousek od Paříže je menší město nebo spíš předměstí, se jménem Torcy. Správně francouzsky vyslovené zní Torrrrrrsí, s dlouhým ráčkovacím r uprostřed. Zkuste to, třeba vám to půjde. Mě ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.