Může stavební úřad nařídit opravu domu?

Od: Datum: 29.09.13 16:44 odpovědí: 4 změna: 29.09.13 17:54

Spoluvlastním 10% starý neudržovaný dům. Většinový vlastník do něj ovšem odmítá investovat, takže se rozpadá. Ani jeden nechceme jej prodat, nechci tedy ani podávat žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnických podílů. Zajímalo by mě, zda by šlo na většinového vlastníka zatlačit přes stavební úřad? Statik v domě byl, statika je OK, vše ostatní je "na draka". Přece má majitel povinnost starat se o svou nemovitost- nenechat padat střešní krytinu , zatékat na stropy, apod.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 29.09.13 16:49
Stavebni urad oprau naridit nemuze. Muze jenom naridit, aby barak neohrozoval okoli a nezdrzovali se tam exkstence. Pokud je stav neudrzitelny, tak muze podat navrh k soudu a nechat naridit demolici nebo se to zdemoluje a naklady se vymahaji po majiteli. Nejsem si ted jisty, ze vse dela stavebni urad, ale naridit opravu vam rozhodne nikdo nemuze.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.09.13 17:00
avatar

Možná by mohl nařídit třeba opravu (zabezpečení) padající omítky, která ohrožuje kolemjdoucí, ale že třebado baráku zatéká, to je myslím si vaše věc (rozuměj majitelů). Ale nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 17:02
avatar

Je to poněkud složitější než píše kolega:

viz.:

http://www.sbirkazakonu.info/stavebni-zakon/

zejména:

§129, 131, 136, 137, 139 a 141

Nicméně pokud stavba nikoho neohrožuje, pak SÚ nic nenařídí...a ani nemůže.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 29.09.13 17:54

Přece má majitel povinnost starat se o svou nemovitost-
y jste také majitel, tak se starejteVy jste také majitel, tak proč se podle vás nestaráte? Můžete pak náklady rozpočítat a 90% přefakturovat většinovému vlastníkovi. To je ale teorie.

Nevím z jakého důvodu trváte na vlastnictví 10%. Teď byste z toho domu něco měl, po čase neúdržby budete mít třeba jen náklady na odklizení trosek domu. Netrucujte a prodejte. Stavební úřad v tomto vám nepomůže, dům zatím nikoho neohrožuje. Většinový vlastník nebude investovat do domu pokud nebude celý jeho. Toto je zase praxe.

doplněno 29.09.13 17:56:

propánajána - co jsem vytvořila za první větu? Má být takto...Vy jste také majitel, tak proč se podle vás nestaráte?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.