Potřebuji pár rad k úřadu práce

Od: Datum: 28.09.13 22:03 odpovědí: 4 změna: 30.09.13 13:29

Dobrý den,

byl jsem živnostník a potom jsem byl zaměstnaný, a ještě několik měsíců budu. Ale ve firmě končím, zastavuje se činnost.

Nikdy jsem nebyl na úřadě práce. A ani nikdy jsem se ani nezajímal jak to tam chodí.

Z doslechu jenom vím, že úřednice jsou nepříjemné.

Byl jsem vyčen a dělám si dálkově nástavbu abych měl i maturitu.

Jak to chodí na úřadě práce? Na internetu jsem psal zkušenost nějaké paní, která psala, že chodí na úřad jednou měsíčně a že úřednice jí žádnou práci nehledají, nenabízejí, jenom že se ptají jestli sleduje stránky s nabídkami práce. ---- Tak to chodí?

Nemusí se prokazovat, že obvolám potencionální zaměstnavatele?

Také jsem někde četl, že když úřad práce vám nabídne vhodnou práci a vy jí odmítnete vyřadí vás na půl roku z evidence, nedostanete podporu a musíte si platit zdravotní pojištění.

To jako když mi nabídnou, že mám jít zametat ulice - je jako vhodná práce? Co je tou vhodnou nabídkou práce?

Pokud je to v oboru ve kterém jsem vyučen - co v případě že nemám žádné praktické zkušenosti - tj. že jsem pracoval v jiném oboru než jsem byl vyučen.

Poslední otázka je k podpoře v nezaměstnanosti - ta se vyplácí dle informací na internetu jen 5 měsíců. Co je pak? Nic mi nedají?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 28.09.13 23:14
avatar

Když zatím nikdo neodpověděl, zkusím něco já:

1) Úřednice nejsou nepříjemné. Jsou stejné, jako kdekoliv jinde.

2) Na ÚP budete chodit tak, jak si Vás pozvou. Někoho zvou každý týden, někoho jednou za měsíc.

3) Je pravda, že ÚP konkrétní práci nikomu po světě nevyhledává. Ale schází se jim nabídky z firem, sledují třeba i inzerci v okresním tisku apod., všechny tyto nabídky pak zveřejňují na nástěnce, něco z toho mohou navrhnout uchazeči jako možnost práce.

4) Prokazovat vlastní aktivitu nemusíte (snad to pořád tak zatím je.)

5) Když odmítnete vhodnou práci, může Vás ÚP vyřadit z evidence se všemi z toho plynoucími následky. Bere se to tak, že nemáte zájem pracovat. Vhodnost práce je individuální, zametání chodníků nejspíš nebude vhodná práce např. pro vyučeného elektrikáře.

6) Jste-li vyučen v oboru A, pak se bude odpovídající volné místo v tomto oboru považovat za vhodné. Pokud jste pracoval v oboru jiném, pak máte výhodu, vhodné bude nejspíš i případné volné místo z tohoto jiného oboru. Že Vás pošlou na nějaké volné místo, neznamená, že Vás tamní zaměstnavatel automaticky přijme. Když mu třeba bude vadit chybějící praxe, tak Vás nepřijme.

7) Podpora je jen 5 měsíců? Myslel jsem, že 6. Ale to je jedno. Po uplynutí této lhůty Vám přestanou vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Ale dál budou platit zdravotní pojištění. Budete-li i potom chtít nějaké prostředky od státu, zbývá sociálka a nějaká forma podpory od ní, jestli ovšem na ni budete mít nárok.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.09.13 13:57
avatar

Pro hm - podpora je opravdu o měsíc zkrácená - podle věku žadatele do 50 let 5 měsíců, do 55 let 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 29.09.13 13:10
avatar

To víte, všechno je o lidech a o tom, na jakého člověka natrefíte, i když je to úřednice na ÚP. Abyste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit zákonem dané podmínky, zatím během posledních dvou let musíte mít odpracováno 12 měsíců a být důchodově pojištěný /u OSSZ/. Potom pobíráte podporu podle věku, jak jste si našel sám na internetu, tedy Vy asi těch 5 měsíců, potom můžete žádat o sociální dávky, nevím, zda na ně dosáhnete, to pak posoudí příslušný úřad, podle podmínek ze zákona. V evidenci ÚP si Vás bude zprostředkovatelka zvát, podle toho, kolik má uchazečů, ale klidně si Vás může zvát každý týden, klidně v ten den, kdy chodíte do školy dálkového studia. Určitě během evidence dostanete doporučenku na volné místo, které nesmíte odmídnout, jinak budete vyřazen na 6 měsíců z evidence a budete si muset hradit sám zdr. pojištění. Ovšem ani s doporučenkou nemáte zaručeno, že si Vás zaměstnavatel zrovna vybere, třeba se mu nebudete hodit a na doporučenku Vám potvrdí, že nevyhovujete na dané pracovní místo, z důvodu např., že neovládáte nějakou část z práce, kterou byste měl vykonávat. Zprostředkovatelka Vám může nabídnout pracovní místo až o dvě třídy níž než je vaše vzdělání, takže s maturitou můžete dostat doporučenku i na místo se základním vzděláním. U zametání ulic, se jedná o veřejně prospěšné práce, většinou s pracovní smlouvou na určito, na 6 měsíců. Také se většinou vybírají uchazeči, kteří jsou již delší dobu v evidenci ÚP a nepobírají již podporu v nezaměstnanosti. Tím, že si opět odpracují 6 měsíců, získají tak znovu nárok na výplácení podpory v nezaměstnanosti. Vám radím, abyste si aktivně hledal zaměstnání, nechal si vždy vystavit potvrzení, kde jste byl a že jste se o místo úcházel a vždy informoval zprostředkovatelku, kam se chystáte na příští návštěvu ptát se na místo. Pokud budete aktivní, nebudete často dostávat doporučenku na volné pracovní místo. To jen tak zhruba, snad Vám tyto informace stačí. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.13 13:29
avatar

Zdravíčko:) Na UP mám mámu, tak něco málo...

"Z doslechu jenom vím, že úřednice jsou nepříjemné." - a divíte se? Kdejaký cigoš a feťák, co bere prachy slušní lidí nedostanou nic, jim vyhrožují zabítím, házejí po nich židle a sprostě jim nadávají. K tomu si připočtěte kreténa Drábka a stejnou mrchu Millerovou s jejich úžasnými systémy (přijdete v šest domů a do deseti přepisujete ručně to, co systémy mají umět),a máte "vysněnou" práci. A dělat ji musíte, když Vás v 50 letech jinam nevezmou a chcete mít večer něco k večeři a zaplatit dětem nové boty do školy.

"...že chodí na úřad jednou měsíčně a že úřednice jí žádnou práci nehledají, nenabízejí, jenom že se ptají jestli sleduje stránky s nabídkami práce."- jistě, na tisíce nezaměstnaných má UP pár set volných míst. Často velmi specifických, na která nezaměstnaní nemají vzdělání.

"Nemusí se prokazovat, že obvolám potencionální zaměstnavatele?" - u nás ano, uřednice to chtějí vidět a zpětně si to kontrolují.

"Také jsem někde četl, že když úřad práce vám nabídne vhodnou práci a vy jí odmítnete vyřadí vás na půl roku z evidence, nedostanete podporu a musíte si platit zdravotní pojištění."- ano, protože jako uchazeč o zaměstnání máte povinnost nabízené místo přijmout. Osobně znám VŠ inženýra, co zametal ulice během veřejné služby, a vůbec si nestěžoval.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.