Opakuji závěrečky - platim soc.zdrav.?

Od: Datum: 26.09.13 18:57 odpovědí: 5 změna: 27.09.13 18:46

Dobrý den,

teď v září jsem byl poprvé u závěrečných zkoušek, protože v červnu (květnu) mě k nim nepustili. Přes prázdniny mi sociální zdravotní platil stát a podle kamaráda, který byl na pracáku, ho prý stát platí do té doby dokud nesložím závěrečnou zkoušku nebo neukončím stuidum. ALE, když jsem teď neuspěl a mám v prosinci možnost druhého pokusu, musím se nahlásit na pracák, či mi to stále platí stát, jelikož jsem ještě stále jakoby studentem střední školy? S kamarády jsme se u zkoušek shodli na tom, že to platí stát, že většině to tak bylo řečeno, ale jeden zase říkal že po něm teď chtěj prý 6 tisíc za září. A dále se se mnou můj otec hádá že na ten pracák musim. Tak bych rád věděl jak to tedy je.

Předem díky

Jirka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: checker
Datum: 26.09.13 19:04

Pokud vím, tak to platí škola do konce letních prázdnin. Ty už studentem nejsi, takže musíš na pracák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jiris
Datum: 26.09.13 19:10

No, jednomu kamarádovi co taky teď dělal závěrečky se mnou, právě řekli že tam dluží nějaký peníze už, ale další kamarádi zas říkali že neeee, že to je blbost, že to stále platí škola. No, každopádně zítra volám do školy, popřípadě zajedu na pracák. Jestli to mám platit já, tak tam budu mít naběhnutej dluh taky už, to potěš.

Díky za odpověď.

Datum: 27.09.13 18:46
avatar

Neptejte se ve škole nebo na pracáku, zavolejte si do své zdravotní pojišťovny a budete mít jasno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 20:03
avatar

Na kamarády se neohlížejte, podávají Vám nesmyslné informace. (Zdravotní pojištění za OBZP činí 1.148 Kč měsíčně, nikoliv 6.000.)

Pokud jste neuspěl u závěrečných zkoušek, pohlíží se na Vás jako na studenta do 30. června. Stát pak hradí zdravotní pojištění do konce prázdnin, (samozřejmě pokud jste po celý měsíc nebyl někde zaměstnán, nepodnikal nebo nebyl v evidenci ÚP).

Takže podle mne byste si měl zdravotní pojištění od září hradit sám. Jste-li uchazečem o zaměstnání (můžete-li hned další den nastoupit do zrostředkovaného zaměstnání), můžete se zaevidovat na ÚP (to není povinnost, jde o právo nezaměstnaných).

doplněno 27.09.13 21:05:

Reakce na Inžynýrku (27. IX. 2013 v 18.45):

Upřesním informaci ohledně sociálního pojištění: To nejen že (s výjimkou zaměstnanců a OSVČ) není povinné, ale nikdo se k němu ani nemůže dobrovolně přihlásit.

Dobrovolná účast by byla možná pouze na důchodovém pojištění.

Nepojištěná doba se však nezapočte do odpracovaných let z hlediska nároku na invalidní, starobní či pozůstalostní důchod ani z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.09.13 18:45
avatar

ivzez píše o zdravotním pojištění. Sociální pojištění (=nemocenské a důchodové) není povinné a nic nedlužíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.