Nezaměstnaný, ale s příjmem z podnájmu z bytu

Od: Datum: 25.09.13 13:16 odpovědí: 7 změna: 29.09.13 12:00

Dobrý den,

na konci roku mi bude ukončena pracovní smlouva a od ledna, maximálně od února budu nezaměstnaný. Teda pokud se něco neobjeví.

Byl jsem zaměstnaný posledních 5 let.

A mám také příjem z podnájmu v mém bytě.

Budu mít nárok na podporu? Zůstane mi příjem z podnájmu.?

Sociální pojištění platit pak nebudu - to už jsem si zjišťoval.

Nevím ale jak je to se zdravotním pojištěním? - když mám ten příjem z podnájmu.

Děkuji

D.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.13 13:40
avatar

Otazka je jestli ten podnájem máte na ruku nebo je to ofiko ale kdyby to bylo na ruku tak se asi neptáš ze? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 13:41
avatar
Podporu dostanete, nic víc platit nebudete, ani zdravotní. Jen donesete do pojišťovny potvrzení z UP.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenka*
Datum: 26.09.13 08:58

Záleží na tom, jak jste s příjmem z pronájmu zacházel doposud. Pakliže jste jej přiznával v daňovém přiznání a odváděl za něj daň, pak jste i musel doplácet Zdravotní pojištění jako rozdíl mezi Vývaji a příjmy z podnikatelské činnosti ve ýši 13,5 %, což Vám přímo vypočetli na příslušné zdravotní pojišťovně, kam jste také předložil daňové příznání.

Pakliže se jednalo o oficiální příjem byl jste přihlášen i na Správě sociálního zabezpečení jako např. OSVČ? Od toho všeho se pak bude odvíjet přístup ÚP k Vám pakliže budete v evidenci uchazečů o zaměstnání. Máte-li živnostenské oprávnění a oficiálně přiznáváte pravidelný příjem, pak si tuto živnost budete muset pozastavit. ÚP vyžaduje striktně, aby osoba, která je v jejich evidenci nepodnikala a po dobu pobírání dávek v nezaměstnanosti neměla žádné příjmy. Až poté, co by Vám skončila podpora v nezaměstnanosti můžete mít příjem do výše 4000,00 Kč, ale stále se domnívám, že Vám neumožní mít aktivní živnostenské oprávnění.

Odpověděla jsem Vám ponekud laiciky, snad Vám to pomoho. Z.J.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tak
Datum: 29.09.13 00:54

Upřesňuji a doplňuji k předchozím odpovědím.

Pakliže se jedná o příjem z nájmu podle § 9, platí se daň z příjmu ale neplatí se zdravotní pojištění. Pakliže je pronájem vedený jako živnost, zdravotní pojištění se platí.

Tato daň se dle §9 platí i z příjmů ze záloh na energie, pakliže se nevede účetnictví a od celkového příjmu se odečítá 20% paušál na náklady.

Podle §9 se platí nájem například: zaměstnanec nebo student připravující se v denním studiu na zaměstnání, pronajímá nemovitost nebo její část.

Na úřadu práce nelze brát podporu s žádným příjmem. Pakliže se pak bere po 5 měsících pomoc v hmotné nouzi a je na ni nárok, nesmí se rovněž podnikat. Prostě po dobu hlášení na ÚP je třeba živnost pozastavit.

Nájem podle § 9, podle mého názoru, můžete při dávce hmotné nouze pobírat, pokud jeji částka není vyšší nežli 4 250,- Kč měsíčně. Nejedná se o podnikání dle živnostenského oprávnění. Tuto částku musíte měsíčně úřadu práce dokládat. ÚP vám však částku podpory v nouzi sníží. Pokud by byla částka vyšší, nárok na hmotnou nouzi vám zanikne. Raději se však na ÚP přeptejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenka*
Datum: 29.09.13 08:16

Děkuji za doplnění. Prosím ještě o tovo vysvětelní. Jsem zaměstnanec a mám řádně uhrazeno zdravotní pojištění. Vedle toho podnikám jako OSVČ (jedná se o přivýdělek z jiné činnosti něž je pronájem). Každoročně mi zdravotní pojišťovna dle daňového přiznání vypojíčítá doplatek k již průběžně uhrazeného ZP od zaměstnavatele a to tak, že je to výpočet z rozdílu mezi Příjmy a Výdaji a já jim doplácím 13,5 % Kč právě z tohoto rozdílu.

Budu-li tedy do příjmů zahrnovat i příjem z pronájmu (příp.energií) a budu-li ho chtít i zdanit pro FÚ. jak pojišťovně vysvětlím, že z příjmu z pronuájmu nechci doplácet Zdr.pojištění. To to mám nějak z daňového příznání vyloučit? Neb se to tam zadává do zvláštního řádku a oni na Zdr.pojišťovně to pak i zohlední. Úřednice u okénka tomu moc nerozumí, tak na ní vždy musím být připravená a musím jí to umět i vysvětlit.

Děkuji za odpověď Z.J.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 29.09.13 09:57

Pokud tomu rozumím, máte čistý pronájem, bez služeb a tudíž nemůžete mít ani na pronájem ŽL. Ani by vám jej nikdo nevystavil. Zdaňujete pod par. 9 např. příjem mínus paušální výdaje 30%, rozdíl je částka ke zdanění, kterou připočtete k dalším vašim aktivitám. Z takového pronájmu se zrd. poj. neplatí. Nic nemusíte vysvětlovat nikomu. Při výpočtu základu pro zdr. pojištění do formuláře ani tento pronájem nedostanete - nejde to.

Pokud máte na pronájem se službami ŽL, tak je to stejné jako kterákoliv živnost. (nedaníte pod par. 9)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenka*
Datum: 29.09.13 12:00

Děkuji, pronajímám jeden malý byt (příjem mám pouze z nájmu, služby jsou zálohově, energie si platí nájemce). Nebudu se tím vůbec zabývat. Mám úplně jiné starosti než zohledňovat jeden svůj maličký vedlejší příjem jakožto občan ČR, který chce mít administrativně vše v pořádku a pro kterého zákonodárci vymýšlí a hlavně mění legislativní pravidla.

Mějte se hezky, děkuji za rady. Ty jistě poslouží i jiným čtenářům. Z.J.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.