Akcie po zesnulém

Od: Datum: 24.09.13 18:16 odpovědí: 9 změna: 20.10.13 16:02
avatar

Dobrý den, v roce 2006 umřel tchán /83 let/. Za života byl dost despotický, s nikým se o ničem neporadil, všechno zařizoval sám, vše měl jen on pod palcem, ani své manželce se nesvěřoval. Když jsme se ho ptali něco ohledně financí apod., vždycky se obořil: Po tom ti nic není, toho si nevšímej! Dědil po něm můj manžel /syn/. Notářka se ptala, zda neměl nějaké akcie. Po pravdě jsme řekli, že nejspíš ne, o ničem jsme nevěděli, nikdy s námi o tom nemluvil. Nyní se objevil pán z firmy, kde měl ve skutečnosti děda nějaké akcie. Firma by měla zájem o jejich odkoupení. Nebyla by to horentní suma, asi 10 - 15 tisíc. Ale i to je dobré. Jenže - nemůže. Majitel akcií už nežije a dědickým řízením to neprošlo. Nevíte, co by se s tím dalo dělat? Nestačil by doložit tchánův úmrtní list? Pokud máte s něčím podobným nějakou zkušenost, prosím o radu. Děkuji, Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 24.09.13 19:05

Měla jste zajít za tou notářkou.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: fribble*
Datum: 24.09.13 19:06

Neriskujte prů..., znovu k notáři, otevřít dědické řízení a udělat vše legálně. Možná vás ta firma bude tlačit k něčemu?, ale neriskujte, nemuseli byste se doplatit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.09.13 20:44

Stává se, že se při dědictví na něco zapomene, ať už nemovitosti, nebo movitosti. Skočte za notářkou o požádejte o projednání dědictví - nově nalezeného majetku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 24.09.13 21:56

Nakládání s akciemi ve Vámi popsané situaci není možné jinak, než na základě dodatečného projednání dědictví. S podnětem se obrátíte na soud, který Vám vydal dědické usnesení. Soud na základě dědického rozvrhu pověří notáře a ten si Vás pozve. Pokud Vás zajímají podrobnosti, zadejte do vyhledavače "notářská poradna". Kolem dědictví je tam zpracována celá řada témat a rovněž i dodatečné projednání dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 06:13
avatar

Děkuji za rady, jen mě ještě známý postrašil, že pokud to předám dodatečně notáři, abychom prý za to neplatili víc, než činí ten zisk. V tom případě by asi bylo vážně lepší to nechat propadnout, než jezdit, shánět, platit a nula od nuly pojde. Ale dík, zkusím se notářky zeptat. Jinak ale nemáme v ruce žádný doklad, nic. Děda to možná i vyhodil, posledních 5 měsíců před smrtí mu po mrtvičce nesloužil dobře rozum. Tak vůbec nevím, čím bych to doložila, že to tak skutečně je. Jaga.

Od: notarskaporadna
Datum: 25.09.13 08:30

Pokud je hodnota akcií méně než 30 tisíc korun, pak odměna notáře činí 600,- Kč. Pokud bude hodnota akcií více než 30 tisíc korun a méně než 100 tisíc, pak odměna notáře bude činit 2%. Notáři většinou nepožadují znalecký posudek - obvyklou cenu zůstavitolova majetku je možno stanovit i méně nákladným způsobem. Notář si může účtovat ještě tzv. "hotové výdaje" - poštovné, odměnu notářské komoře za výpisy z centrální evidence atp. Tyto výdaje by Vám měl doložit. K celkové částce je pak nutné připočíst ještě DPH.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: naoko
Datum: 25.09.13 08:42

Udělejte dodatečné dědické řízení. To lze udělat vždy, není žádná promlčecí doba. Hlavně to měla zjistit už tenkrát notářka, dokládat nic nemusíte, stačí když jí dneska řeknete jméno fondu. Zaplatíte nakonec asi cca těch 600,-

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.13 06:32
avatar

Dobrý den, tak jsme o to přišli. Ale co naděláme.

Notářka by znovu dědictví otevřela. Ale prý než by na nás došla řada, trvalo by to třeba i 2 - 3 měsíce.

Firma, která by měla zájem o akcie si dala termín nákupu do konce října. A to bychom to dědictví vypořádat nestihli, takže by to od nás neodkoupili. Nevím, proč firma s akciemi tak dlouho mlčela a najednou je takový spěch. Asi v tom bude nějaký záměr.

Ale co naděláme. Neměli jsme, nemáme a nebudeme mít. Je to škoda, to ano, ale věšet se kvůli tomu nebudu. Ty neprodané akcie prý pak půjdou dál do dražby a co bude potom, nevím.

Ještě bych ale měla jednu otázku: Má cenu otevřít znovu dědictví i v tom případě, že akcie neprodáme? Pokud půjdou do dražby, máme možnost do toho ještě nějak zasáhnout a něco z toho získat? Nebo se na to mám vykašlat, dědictví znovu neotvírat /kdo ví, co to bude stát, žádný notář zadarmo nehrabe/ a raději si zrýt zahrádku? Jaga.

Od: notarskaporadna
Datum: 20.10.13 16:02

Dobrý den. Doporučuji Vám dodatečné projednání dědictví i za situace, kterou uvádíte. Pokud byste to neřešili, tak pravděpodobně bude výnos z dražby zaslán do úschovy soudu a stejně se to bude muset doprojednat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.