Jak darovat část pozemku?

Od: Datum: 20.09.13 14:20 odpovědí: 5 změna: 23.09.13 15:27

Soused mi chce darovat nebo za symbolickou cenu odprodat kousek své zahrady-20m2.Jaká smlouva bude lepší,jaké doklady budou třeba?

doplněno 20.09.13 15:10:

pozemek je opravdu jeho.Bude třeba i odhad a nebo třeba zaměření nové hranice?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: verony321*
Datum: 20.09.13 14:45

Pokud vám chce pozemek darovat, je nejlepší darovací smlouva. Pokud prodat, tak kupní smlouva. Na internetu najdete určitě mnoho vzorů. A postačí vám v podstatě jen občanský průkaz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.09.13 14:59

Napřed si zjistěte, zda je skutečně vlastníkem a zda na nemovitosti něco nevázne - zástava atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 20.09.13 15:30

Na každý způsob je třeba oddělovací plán, odhad ceny (kvůli dani), darovací smlouva s ověřenými podpisy a návrh na vklad na katastru nemovitostí a pak kontrola, že změna byla provedena. Každý jiný způsob hrozí budoucími problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.13 15:31
avatar

Pokud má pozemek jedno parcelní číslo,bude potřeba zaměřit tu darovanou část,nechat zakreslit do katastru se samostatným parcelním číslem.To by měl udělat původní majitel.Darovat a nebo prodat lze už nově vyměřený pozemek.Musí být pro prodej stanovena kupní(prodejní )cena,ze které se pak platí daň.Pokud bude skutečná prodejní cena vyšší,než odhad,platí se daň z této.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 23.09.13 15:27

Koupit nebo obdržet darem (nabýt) můžete to, co existuje. Pozemek existuje fyzicky a právně. Můžete nabýt buď pozemek, nebo spoluvlastnický podíl na něm. Pokud nabydete spoluvlastnický podíl, nenabýváte žádnou konkrétní část onoho pozemku - že budete užívat konkrétní část pozemku, jehož jste spoluvlastníkem, byste si musela s dalšími spoluvlastníky dohodnout, nejlépe písemnou smlouvou. Pokud byste měla nabýt (samostatný) pozemek, tak buď nabydete celý pozemek souseda, nebo soused vyčlení (vymezí) ze svého pozemku nový samostatný pozemek a ten Vám prodá či daruje. K tomu potřebuje geometrický plán a souhlas obce a stavebního úřadu s dělením pozemků. Na katastr pak dáte GP, souhlasy a smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.