Proč se musí po zakalení zbrousit?

Od: Datum: 21.09.13 16:09 odpovědí: 4 změna: 22.09.13 11:08

proč se musí po zakalení vyrobené ocelové součástky její funkční plochy (rozměry) brousit? (samozřejmě s přídavkem na broušení)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.09.13 17:07

Záleží o jaké součástky se jedná. Po zakalení je povrch hrubý a je třeba ho podle druhu použití vhodně upravit, hřídel broušením nakulato, posuvné třecí plochy broušením naplocho, případně ještě zalapovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 17:09
avatar

Zdravím,
důvod je zcela jednoduchý - při kalení (ale nejen, v podstatě při každé tepelné úpravě) dochází k deformaci dotyčné součástky - podle stupně a hloubky ohřevu může být změna jen povrchová - typicky práve ono kalení - nebo působící na celou součástku - typicky ohřev hřídele v celém průřezu (ohřejete-li např. hřídel autogenem v celém průřezu, musí se po vychladnutí "srovnat".
Další důvod "broušení" se vznik okují (spáleného kovu) na povrchu součástky. Při klasickém kalení se okuje ze součástky i loupou, při použití vysokofrekvenčního ohřevu vznik okují není tak mohutný, ale deformace tam je stejně ( i když menší).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 21.09.13 18:55

Kalením totiž ocel nabyde na objemu, čím větší průměr, tím více. Právě toto zvětšení objemu způsobuje mimo jiné deformace součásti a trhliny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.13 11:08
avatar

zakalením se změní struktura oceli a se změnou struktury se změní i tvar. Není to mnoho, ale například ozubené kolo se vám zakalením pohne o nějakou tu setinu milimetru. Takže když vyrábíte zakalené ozubené kolo a potřebujete přesný tvar, pak jej musíte po zakalení ještě jednou obrousit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.