Zaměstnání normy

Od: Datum: 21.09.13 14:47 odpovědí: 23 změna: 22.09.13 10:54

Dobrý den,

jako nezaměstnaný jsem našel místo,zaměstnavatel dostal od UP dotaci,bohužel podmínky jsou trochu jiné,např.

jiný stroj,stále poruchy i když tvrdí ,že je po opravě.Po týdnu od nástupu tvrdí.že neplním normu,je to pravda. Na UP

mi řekli,že pokud odejdu sám,dohodou nebo pro hrubé porušení předpisů mě vyhodí nemůžu 6 měsíců na UP,je např.

neplnění normy hrubé porušení? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 15:15

Dobrý den,

hrubé porušování se splnění norem netýká, hrubé porušení se týká například požití omamných látek v pracovní době, nebo pokud byste přišel do práce pod vlvivem těchto látek. Ale vzhledem k tomu, že jste pravdopodobně ve zkušební lhůtě, zaměstnavatel vám může dát výpoveď bez jakéhokoli udání důvodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 15:33
avatar
Jako zaměstnanec nemáte žádná práva. Pokuď nejste ve zkušební době, zaměstnavatel vás nemusí vyhodit pro hrubé porušení, ale pro opakované porušování pracovní kázně, technologického postupu atd. Většinou to má právně ošetřeno a vy máte smolíčka. Můžete si stěžovat na inspektorátu práce, ale tím vše ještě zhoršíte. Takže vám doporučuju dohodnout se ze zaměstnavatelem aby vám zlepšil podmínky pro práci, ale jestli vás chce vyhodit, tak vás stejně vyhodí. Vítejte v realitě! :)
Ohodnoceno: 1x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 15:52

Klasický příštup, zaměstnanec má spoustu práv, je jen umět využít. ;) A pokud si budete stěžovat na inspektorátu, oni nesmí říct jméno zaměstnance, který si stěžoval. Bohužel tohle spousta lidí neví a dané možnosti nevyužijí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 15:58
avatar
Dobrý verony! :) Zaměstnavatele zlobí zaměstnanec, přijde IP a neuvede jméno zaměstnance. Tomu říkám mazec! :D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 16:04

Ne, neuvede. Nemá na to právo. Prostudujte to trochu. ;) Bohužel většina zaměstanců, když už se rozhodnou stěžovat si, stěžují si anonymně, ale těmito stížnostmi se inspektorát ve většině případů nezabývá.

Odkážu vás například na tento článěk: http://www.ceskatelevize.cz/c…i-nebranili-prikazum-nagyove/

"Pokud má zaměstnanec pocit, že je po něm požadováno něco, co by neměl dělat, co je třeba v rozporu s popisem jeho pozice, nebo dokonce s právními předpisy, měl by to nejprve řešit s přímým nadřízeným. Pokud to nevede k cíli, měl by to eskalovat, to znamená obrátit se na šéfa nadřízeného nebo případně na personální oddělení, které má na řešení těchto věcí specialistu. Tak se do vztahu nadřízený podřízený vloží mediátor. Pokud ani to nevede k cíli, zaměstnanec by se měl obrátit na inspektorát práce, který dodržování předpisů ve firmě či instituci prověří, aniž by prozradil identitu oznamovatele."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 16:26
avatar
Vy jste verony snad spadl/a z Marsu. :) Takhle to přeci v reálném životě vůbec nechodí. Polopaticky - zaměstnavateli docvakne, že přišel IP na udání a určitě ne od loajálního zaměstnance. Uvedu vám nadlehčený příklad, i když ne pracovně právního vztahu. Majitele této poradny (nic proti tobě Pavle :) ) zlobí rádce. Majitel mu dá BAN a žádný mediátor už rádci nepomůže. Je to naprosto normální, že nikdo na svém pozemku škodnou nebude trpět.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 16:29

Nespadla jsem z Marsu, jen znám svá práva a nehodlám se jich vzdát. Dokud si lidé nechají všechno líbit, bude to tu takhle vypadat i nadále. Pokud s tím něco udělají, přijde změna. Čímž neříkám, že ta změna bude okamžitá a že to nebude stát spoustu úsílí. Ale to by se lidé nejprve museli odvážit.

doplněno 21.09.13 16:39:

A mimochodem, pokud má zaměstnavatel pod sebou například kolem 80 lidí a je zjevné, že se nebude chovat dle zákona, tak bude nespokojena většina (ne-li všichni). A bude-li si jeden stěžovat, pochybuji, že bude vědět, kdo z těch osmdesáti to byl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 16:40
avatar
Závidím Vám Verony vaší naivitu. Bohužel neexistuje kapitalismus s lidskou tváří. Stačí se podívat kolem sebe.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 16:51

To není naivita. Já se jen pokouším něco změnit. Je mi líto vás, lidí, kteří většinu života žili v normalizaci, a teď se bojí cokoli říct nahlas. Vy se totiž stále bojíte, a tak radši držíte hubu a krok.

A já stejně nepřestanu bojovat a věřit, že to tu může být lepší a jednou bude... až tu už nebude nikdo, kdo by pamatoval, či odkazoval na doby minulé.

Vím, že to tu rozhodně není růžové, ale pokud budou všichni rezignovat jako vy, nikam dál se neposuneme. Chce to změnu! Ve všech sférách naší společnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.09.13 00:13
avatar

Verony, odkud jste získala informaci o tom, že by SÚIP nezabýval anonymními podněty?

Je to naopak - SÚIP je povinen se zabývat všemi podněty ke kontrole včetně anonymních. Anonymní podnět má tu nevýhodu, že si nemůžete vyžádat informaci o provedené kontrole.

___ Ovšem problém je i u podnětů neanonymních: Přestože SÚIP nesmí autora podnětu zaměstnavateli sdělit, zaměstnavatel se často dozví, kdo podnět podal.

I kontroloři dělají chyby, takže zaměstnavatel z kladených dotazů a z toho, jaké dokumenty si nechají předložit, pozná, o koho šlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 16:52
avatar

Zdravím,
nezlobte se, ale něco jiného je teorie a něco jiného praxe.
Pokud do jakékoli firmy přijde kontrola řešit nějakou stížnost, první, co se řeší, je, kdo měl v poslední době nějaký (jedno jaký) problém s nadřízeným nebo vedením firmy či něco kritizoval. Protože ten člověk je potenciální stěžovatel. Kdo jiný by si taky někam stěžoval a proč, že.
Takže postup je následující - nějak se "uhraje" předmět stížnosti (což většinou není problém) a okamžitě se rozjede "pátrání", kdo za kontrolu může. Pátrání je daleko důslednější a pečlivější, než odstranění příčiny stížnosti, protože potenciální stěžovatel je pro firmu velmi nebezpečný (kdo ví, kdy si zas půjde někam na něco stěžovat). Vytipovaný člověk je pak podroben přímo "mikroskopickému" zkoumání a dohledu a jsou důsledně hledány jeho chyby a chyby jeho práce. A ve stylu "kdo chce psa být, hůl si vždycky najde" se vždycky něco najde (když nic jiného, tak třeba že dotyčný jde na záchod víckrát než jednou za den - ano, i tím může dotyčný "ohrozit" výrobu, když se to někomu hodí). Následuje "vytýkací" dopis (čili upozornění na porušení pracovní kázně). Když bude nadřízený "šikovný", můžete ho dotyčný dostat i 3x za den. A 3 upozornění na "závažné" (ano, závažné to může být vždycky) porušení pracovní kázně může dotyčný dostat okamžitou výpověď - kdysi nechvalně proslulý §53, dnes § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce - závažné nebo opakované porušení pracovní kázně. Takže není problém (a běžně se to děje) si stěžovatele "vypátrat" a zbavit se ho během velmi krátké doby po kontrole. A nějaké dovolání či soudy později? Zkuste si pro zajímavost najít, jak se těžko dokazuje a jak dopadají soudy pro např. takový "bossing" (šikana ze strany nadřízeného) na pracovišti...
Nic ve zlém, ale pokud by vám bylo např 80+, tak bych řekl, že jste se zapomněla v době před r. 89, kdy výpověď ( a tím více výše zmiňovanou "53" (§53)) musely kromě vedení podniku schvalovat odbory v podniku a u té "53" i závodní organizace KSČ a vyhodit zaměstnance normálně, natož "na hodinu", nebylo v podstatě vůbec možné - v úvahu to ve vyjímečných případech připadalo pouze, pokud se dotyčný zamestnanec několikrát za sebou v práci totálně "ožral".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 17:13

Znám zákony, nemusíte mě poučovat a můžete si daný zákon kritizovat, jak chcete, ale lepší stejně nenapíšte. Zkusil jste někdy napsat zákon? Není to nic lehkého, tak aby byl zákon účinný, aby se nedal snadno obejít a aby zároveň neplatil pouze pro malou skupinku lidí. Tím neříkám, že naše zákony jsou dokonalé, to bohužel zdaleka ne a máme k tomu ještě dlouhou cestu, aby byly zákony alespoň dobré.

A samozřejmě, že se bossing špatně dokazuje. A jak taky chcete dokázat myšlenku? Ale to je v lidech, v lidech, kteří jsou na takových pozicích a kteří se takto chovají. V naší společnosti totiž už vymizely i morální hodnoty. Přesto jsou tu lidé, kteří jsou výbornými nadřízenými (sama mám takovou zkušenost), takže věřím, že není vše ztraceno.

A na závěr vás jen poprosím, neobhajujte mi tu dobu před rokem 89. Nikdy jsemv ní nežila a ani žít nechci. Moji blízcí si v této době vytrpěli až dost. Doba, kdy kvalitní lidé, kteří byli perfektní ve svém oboru, byli absolutně znehodnoceni - myli okna, pracovali jako topiči. To vám přijde normální zaměstnání pro člověka s vysokoškolským titulem? Mně teda ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 16:56

ale no tak :) zažil(a) jste někdy kontrolu z inspektorátu práce? já ano a několikrát a věřte tomu, že ty slepice kontrolorky vyžvaní i to, co neví, včetně jména stěžovatele *nevi* konečně, poslední "kontrola" na udání, o které vím, proběhla asi tak, že úřednice zaměstnavateli (mmch můj bývalý manžel, takže mám info z první ruky, u telefonátu jsem byla) zavolala, že jeden exzaměstnanec si na nás stěžoval, že ona vůbec nemá čas běhat k nám na kontrolu, tak ať napíšeme jakési vyjádření a příště si dáme větší pozor. zaměstnavatel pronesl jméno našeho exzaměstnance, úřednice ho potvrdila... ale je fakt, že oni u nás už několikrát byli, jednou po ohlášení pracovního úrazu, asi dvakrát na udání, nikdy nezjistili žádné závažné pochybení a vždy byly provedeny ještě další kontroly, jestli jsme napravili ta méně závažná porušení (o těch se vyjadřovali v tom smyslu, že je to v pohodě, ale oni musí něco najít, tak ať si to nebereme moc osobně, že většina firem je na tom daleko hůř *smich*) mmch při první kontrole na udání nám jméno stěžovatele ke konci kontroly naprášili, i když jsme se jich neptali, protože podle osobních složek, které chtěli vidět, nám stěžovatel byl naprosto jasný.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 17:15

Já neměla důvod si zvát inspektorát. A to že ty slepice něco řeknou, je zase problém jen v nich, ne v zákonu či v této instituci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 15:22
avatar

Dobrý den. Za hrubé porušení pracovní kázně nelze považovat nízkou výkonnost zaměstnance. Nehledě na to, že zkušební doba je právě od toho, aby se zaměstnanec zaučil...Týden po nástupu zaměstnavatel přece nemůže očekávat, že zaměstnanec bude plnit normy na 100%...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.09.13 17:19
avatar

Nejjednodušší řešení je to, které tu zatím nikdo nenavrhnul: začít plnit normu, nebo se aspoň zamyslet nad tím, jak ji začít plnit a zjevně a poctivě se o to snažit.

doplněno 21.09.13 17:22:

Chápu ten týden, ale v tom případě musí být vidět aspoň ta poctivá snaha.

doplněno 21.09.13 17:29:

Pokud je ve zkušebce, mohl by ho zaměstnavatel vyhodit kdyby chtěl hned a bez řečí. Takhle to vypadá, že o něho stojí, akorát se ho snaží trochu vyhecovat. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 17:20

Po týdnu práce, kdy ještě nejste pořádně zaběhnutý v provozu, to není tak jednoduché.

doplněno 21.09.13 17:24:

Měla by být. Ale třeba to zaměstnavatel není ochoten pochopit, jsou takový.

doplněno 21.09.13 17:33:

To je také pravda. Ve zkušební době je určitě, který zaměstnavatel by se také vzdal práva propustit zaměstnance bez udání důvody? :D Možná bude chyba na straně tazatele. Ale to my nemůžeme soudit, neznáme typ práce, neznáme zaměstavatele ani pracovní tempo tazatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.13 17:31
avatar
Takže to bobe shrneme. Pozvěte si IP, Černé ovce, právníky a mediátora. Zaměstnavatel se vám omluví a s radostí vás bude zaměstnávat dál až do důchodu. :)
Ohodnoceno: 2x
 
Od: verony321*
Datum: 21.09.13 17:35

Tady ale nikdo neřekl, že si daný tazatel má pozvat IP. Jenom jsem vám vysvětlovala, že tu daná možnost existuje. A pokud jste četl tazatelův dotaz. Jeho zaměstnavatel mu nevyhrožoval vypovědí, je ho upozorňoval na pracovní tempo. A na tom není nci špatného, jeho nadřízený má také své nadřízené, kterým musí vykovazovat výsledky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: bob1*
Datum: 22.09.13 10:54

Děkuji všem za odpovědi,rozhodně jsem nechtěl tady nějaké spory. Dělám jiný obor,obrábění,nikdy jsem s tím neměl do činěni,a

byl jsem rád ,že mě vzali,teď vím proč.Rozhodně nejsem žádný flákač ale za týden nebo dva to asi nejde a navíc když se tam

vyskytne závada a ještě vás seřvou že je všechno po GO,tak je to docela líto.Např.nesvítící kontrolka zapnutí vřetena nemá

prý na funkci vliv,tak si už zvykám. Pravdou je jak je tady napsané,zaměstnavatel může všechno když chce. Hezký den

Datum: 21.09.13 21:20
avatar

Nevím jak kde ale třeba takový zedník,pokud by u jiné firmy neměl po týdnu patřičný výkon tak je něco špatně,něco jiného by ale bylo v nějaké montážní činnost (pro názornost-budete nekdě v bývalé ČKD montovat nějaké součástky,např díly tachografů,po jisté době přijdete kkde se dělají třeba relátka) je zkušební doba na naučení dané práce !

Podle mne ve skušební době se nedává výpověd dohodou,jen se prostě ukončí zkušební lhůta a ukončení tohoto poměru není na překážku další registrace na ÚP.To by se mohlo stát jen v případěhrubého porušení kázně!Pokud se pletu,tak mne opravte ale nekamenujte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 21.09.13 21:31

Vedete pro zaměstnavatele a pro sebe evidenci o všech překážkách v práci , například poruchách stroje, nedostatku materiálu a ostatních překážkách v práci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1965*
Datum: 22.09.13 02:54

Mám pocit, že žiju na jiný planetě, jsem jen malý zaměstnavatel, ale každý pracovník si to u mě může vyzkoušet, když mu to vyhovuje, tak pokračuje a jinak jde o dům dál. A když vidím nějaký potenciál, tak se snažím si ho udržet. O penězích nemluvím, protože to jsou otevřené prostory (kdyby mě někdo dokázal nahradit, tak má všechno).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.