Výpočet daně pro OSVČ

Od: Datum: 19.09.13 18:31 odpovědí: 8 změna: 20.09.13 02:02

Zdravím,

jedna firma nabízí práci na živnostenský list. Je to práce která znamená jezdit se služebním autem po okolí kraje. Uvažuji že bych si zařídil živnostenský list, jenže nevím jak vypočítat jak vysoké daně bych platil. Zatím jsem u nich ještě nebyl, takže jsem se nemohl zeptat jestli proplácí benzín. Nabízí možnost užívat auto i pro soukromé účly, ale já se teď dozvěděl, že i to se zdaňuje a to částkou 1% ceny vozidla § 6 od. 6. Taky jsem si zkoušel číst v těch zákonech o daních a jde mi z toho hlava kolem. § 6 odst. 2, znamená to že by on byl pro mě zaměstnavatel? Nebo ne? Protože OSVČ chápu tak, že on sám si vydělává, takže nemá zaměstnavatele. Ale tam se píše že je to vlastně závislá činnost, pokud poslouchám příkazy někoho jiného a pak by on měl být nazýván zaměstnavatlem.

Nabízený plat mezi 25000 a 31000. Kolik bych tědy měl počítat výdaje na zdravotní a sociální plus daň z příjmu? Když tady do daňové kalkulačky zadám 25000, podnikání jako hlavní činnost, žádné odečitatelné položky, tak mi výjde základ daně (rozumím tomu = vyměřovací základ - je to to samé?). Budu tedy po odečtení zdravotního a sociálního pojištění platit ještě 10.000 daˇm a 4500 daň za auto? Anebo jen 22% daň z 10.000 + 4500 za auto? Nebo za auto nebudu platit pokud ho nebudu používat pro soukromé účely?

Poraďte, spěchá. Zítra ráno tam jdu na schůzku.

http://www.podnikatel.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.13 19:24
avatar

"Práce na živnostenské oprávnění" (označení "živnostenský list" se již několik let nepoužívá) neexistuje. Proto se nemůže řídit zákoníkem práce.

Pokud s nějakou firmou uzavřete smlouvu, nepůjde o práci (zaměstnání), ale o takový vztah, jaký si s firmou sjednáte (možností je více, nebudu všechny vypisovat).

Totéž platí i pro případné náklady - firma Vám zaplatí to, co si s ní sjednáte.

___ Budete-li se živit jako OSVČ, budete si muset hlídat náklady (někdy lze použít paušál), dále budete muset odvádět zdravotní a sociální pojištění a po skončení roku budete muset podat daňové přiznání.

Z dosaženého zisku budete muset zaplatit 15 % daň.

Více informací najdete na webu JakPodnikat.cz.

doplněno 19.09.13 19:27:

Z formulace dotazu mám dojem, že by mohlo jít o "Švarc systém". Na to si dejte pozor! Vám by hrozila pokuta 10.000 až 100.000 Kč, Vašemu "zaměstnavateli" od 250.000 do 10.000.000 Kč.

doplněno 19.09.13 21:42:

Píšete, že firma "nabízí práci na ŽL", ale zákoník práce nic takového nezná.

Dále mi tam nesedí "použití firemního auta pro soukromé účely". To by Vám mohl za určitých podmínek povolit zaměstnavatel, ale zase zmiňujete živnostenské oprávnění ...

Přemýšlím, jestli Vám třeba nebudou chtít vůz pronajmout, s tím, že jim bude jedno, pro jaké účely jej budete používat.

___ V poslední době přibývá firem, které nabízejí "práci" nebo "pracovní uplatnění", ale nejde o zaměstnání založené pracovní smlouvou.

Proto radím, abyste si dal pozor.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.13 21:32

Podle čeho poznáte že by mohlo jít o švarcz system?

S těma daněmi jsem to už asi pochopil, ale vážně si nejsem jistý jestli jsem to správně vyplnil v té kalkulačce:

zvolil jsem

§ 6 Příjmy ze závislé činnosti

Příjem od všech zaměstnavatelů: 29 500,00 Kč

(je v tom započítáno zapůjčení auta 4500 Kč, jen odhad) auto § 6, od. 6

Základ daně ze závislé činnosti: 29 500,00 Kč

Takže daň mi vyšla 4425, celkem moje výdaje -7 958,00 Kč takže by mi zbylo skoro 17 tisíc. Jenže pak jsem si uvědomil,

že se ještě musí platit datová schránka a založit si vlastní účet nebo ještě další výdaje? Nevím kolik stojí ta datová schránka, k tomu jsem se ještě nedoklikal a jaký typ účtu si založit. Potřebuju ještě něco dalšího co bych si měl pořít v souvislosti s tím OSVČ? A tyto výdaje za podnikatelský účet a poplatky na něm a pronajmutí datové sdchránky mám započítat do výdajů?

Datum: 19.09.13 21:50
avatar

Podívejte se na výše odkazovaný web, nejdete tam řadu užitečných rad do začátku podnikání, mj. se dozvíte i o možnosti uplatnění nákladů paušálem.

Ohledně podnikatelského účtu doporučuji kontaktovat několik bank, dnes už můžete i podnikatelský účet zdarma.

Nevím, jak je to se silniční daní (nejsem řidič, takže toto nesleduji), ale mám dojem, že pokud budete chtít uplatnit výdaje za vůz, že ji budete muset platit také (doufám, že mne někdo případně opraví nebo doplní).

Jinak odhaduji, že budete potřebovat PC, operační systém (Windows nebo Linux - druhý byste mohl mít zdarma), případně další software - pro vše (s výjimkou freeware) budete potřebovat licence.

doplněno 19.09.13 22:34:

Pozor: I v případě, že byste fakturoval více subjektů, by mohlo jít o Švarc systém. A naopak, přestože byste fakturoval jenom jednomu subjektu, by nemuselo jít o Švarc systém.

Fakturace sama o sobě nemusí nic znamenat. Důležité by pro SÚIP byly další znaky závislé činnosti -např. výkon činnosti podle pokynů zadavatele (pracovní dobu ani náplň práce byste si neurčoval Vy, nýbrž zadavatel).

Ale těch znaků je více.

doplněno 20.09.13 01:57:

Tak to je další finta "zaměstnavatelů", kterou jsem zapomněla zmínit. V inzerátech nabízejí práci (to není omyl, nýbrž záměr), ale nakonec vyrukují s tím, že si od nich musíte koupit frančízu, abyste pak mohl vlastním jménem a na vlastní náklady podnikat s jejich produkty (= vlastně shánět zákazníky, kteří by také zakoupili frančízu)...

S firmou byste musel mít uzavřenu nejspíše zprostředkovatelskou smlouvu a pak byste jim fakturoval případné provize.

Ovšem zakoupení frančízy nedává žádnou záruku práce ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 22:48

Pochopil jsem to tak, že oni by fakturovali mě. Ale u typu pracovní smlouvy v inzerátu je napsané, Pracovní smlouva, práce na ŽL/IČO/DPP, jiné... Inzerát na práce.cz (nevím jak to tam funguje, ale předpokládám, že vybírali z nějakých kategorií v systému - že by to tam měli tak blbě napsané?). Auto chápu tak, že budu jezdit za zákazníkama.

Datum: 20.09.13 02:02
avatar

Některé firmy navíc novým "zaměstnancům" fakturují školení. Kdyby šlo o zaměstnání, musel by zaměstnavatel zaměstnance proškolit na vlastní náklady (nesměl by po zaměstnancích požadovat žádné "vstupní poplatky apod.").

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 19.09.13 21:53
avatar

Švarc systém je fakturování jednomu a tomu samému subjektu, je potřeba mít i pár faktur pro jiný subjekt. Pokud budete mít služební auto od subjektu, pro který budete hlavně a ve větší míře vydělávat zisk, tak si sami budou platit silniční daň. Vy si dejte výdaje procentem, paušálem, myslím, že je to pro Vás nejvýhodnější a nejméně složité účetnictví. Vy počítáte příliš dopředu. Zřejmě byste musel mít fixní odměnu bez ohledu na odvedenou práci, ale tak to nebývá. Pokud budete ve své činnosti výkonný a do roka se otrkáte, myslím, že budete spokojen. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.13 22:58

No a jak já mám vědět, že je to jeden a ten samý subjekt? Pokud mě jako OSVČ pověří abych toho dotyčného vyinkasoval.

Možná ta firma má něco společného s touhle firmou. http://www.ranger.de/cz/about/o_nas

Našel jsem jeden inzerát, který byl dost podobný. Takže začínám tušit že jde o něco nekalého. Přestává se mi chtít tam na tu schůzku jet.

doplněno 19.09.13 23:13:

Tak už to mám potvrzené, je to podvodná firma, která si vydělává nepoctivým způsobem.

Tímto díky Ivzez neb mě užetřila zbytečných výdajů a promarněného času. Firmu jsem si prohledal na internetu a máš špatné reference.

Od: martin1965*
Datum: 19.09.13 21:51

Ve chvíli, kdy začnete podnikat, tak nikdy nevíte, kolik vyděláte (na rozdíl od zaměstnaneckého poměru, kdy by to mělo být dáno ve smlouvě). To co vyděláte, přiznáte, odečtete si daňově odečitatelné výdaje a ze zbytku zaplatíte daň. Jak jednoduché.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.