Nejste přihlášen/a.
Otázka je jednoduchá. Pokud zjistím páchání trestného činu a zavolám na 158, musím uvádět svoje jméno a příjmení?
nemusí, ale ptát se na to budou. Stejně vidí vaše číslo ikdyž ho máte skryto. Rovněž vidí IMEI vašeho telefonu a vaši polohu. Zabývat se musí i anonymním udáním.
doplněno 18.09.13 13:52:Jsem si jistý. IMEI vidí ihned a polohu si můžou zjistit kdykoliv i zpětně u operátora. Není k tomu potřeba žádného zaměřování. Síť GSM zná polohu každého mobilu, jinak by nemohla fungovat. Diskutovaný verdikt Ústávního soudu jen omezil uchovávání těchto dat o všech účastnících na nějakou dobu (nepamatuji se zda na 2 nebo 6 měsíců).
Mimochodem díky tomuto chytli Kajínka při jeho posledním útěku.
doplněno 18.09.13 14:18:pro @repkin: Jste si jistý, že hasičům na 112 se poloha zobrazuje a policii nikoliv? Tomu neuvěřím. Minimálně pokud voláte bez SIM karty tak se IMEI zobrazí ihned. To vím jistě.
Samozřejmě jsem nemyslel, že Kajínek volal 158 Naopak měnil SIM karty a z každé volal jen asi jednou. Chytli ho díky tomu, že síť IMEI, polohu a další data běžně uchovává. Že by ho chytli díky hlasové identifikaci, tomu nevěřím ani já. na to jsem ještě málo paranoidní.
rnk:"Stejně vidí vaše číslo ikdyž ho máte skryto. Rovněž vidí IMEI vašeho telefonu a vaši polohu."Jste si jistý?
Uvést jméno nemusíte a PČR je povinna se tím zabývat. Pokud se nechcete z uvedených důvodů angažovat , tak tyto informace poskytnite těm okradeným. Třeba anonymně , písemně. Tj. v kolik jste volal policii a , číslo SPZ a ostatní data. Pokud s tím půjdou na policiii , tak se to zcela jistě bude řešit.
doplněno 18.09.13 18:19:a nebo sem :
Ano, musí se zabývat i anonymním voláním (někdy bohužel). Ovšem někdy je pozice oznamovatele dost důležitá, jelikož, když policie přijede na místo a místo nemůže najít (jelikož dneska každý druhý dům, zejména novostavby čísla na domě nemají), popř. nemůže najít pachatel (jelikož je v davu x lidí), tak je třeba se skontaktovat s oznamovatelem, aby jim místo či pachatele ukázal (byť třeba z dálky, aby jej pachatel třeba neviděl). To se dá však velice těžko, pokud oznamovatel neuvede své nacionále, bydliště, popř. telefon vypne či hovor nezvedá.
V podstatě záleží čeho se oznámení týká, v podstatě to řeší několik zákonů trestní řád, zákon o služebním poměru, dále různé pokyny, etický kodex, zákon o PČR apod.
doplněno 18.09.13 12:44: Plete si to se 112 ty maji vyhledávání GPS s přesností 2-5m ve městě, mimo město to může být i kilometr, co se týše IMEI, to je nesmysl . Ale za určitých splněných podmínek (pro potřeby trestního či přestupkového řízení) se dá zjistit podle tel. čísla i IMEI telefonu
buss ... operativa ... měla by, praxe je dnes již mnohde bohužel jiná ... ale to je na jinou diskusi a určitě ne tady
rnk: pletete si to. IMEI není vidět hned při volání, ale může si jej zjistit, stejně tak i polohu. Poloha mobilu se zobrazuje jedině při volání na 112 Vím o čem mluvím, viděl jsem to několikrát na vlastní oči
Je jasné že Kájínek tou dobou nevolal na linku 158 aby jim telefon řekl, kde je, ale vysledovali ho pro potřeby trestního řízení
konkrétně § 66/2 z.č. 273/2008 Sb., o PČR
Vy si pletele GPS se zaměřením sítí GSM. GPS má přesnost všude stejnou. A v běžném mobilu žádná GPS není a není ji tedy možno použít k vašemu zaměření.
Když nevěříte tomu zobrazení IMEI tak vyndejte SIM o ohlaste na 112, že nekde je bomba. A uvidíte ten šrumec. jakmile budete obviněn tak se ze spisu dozvíte jak vás našli
V tom případě bych toto poslal na GIBS s uvedením přesného data a času, vyjedou si Váš hovor a policistu potrestají podle toho, co mu prokážou. Udělal jste dobře, policista jednal špatně, pokud se skutečně zachoval tak, jak píšete. Přinejmenším je to na pokutu policistovi (od jeho nadřízeného) za nepřijetí trestního oznámení.
doplněno 18.09.13 15:48:myslim si, že ta mafie byla řečena s nadsázkou, spíše se jedná o nějaké místní známé kriminálníky, kteří si prostě dělají co chtějí, jelikož už mají něco odsezené a naše vláda jim těmi zákony, které máme umožňuje mezi nimi kličkovat různými způsoby ...
Asi bych to taky nahlasil GIBS. Už jen ptoto, že pokud je ten policajt spolčený s tou mafií tak jste nepohodlný svědek. Policajt viděl vaše číslo a má možnost si zjistit kdo jste. Ať už legální či ne. Jestli dělá pro mafii tak se s legalitou trápit nebude. Takže život si zachráníte oznámením GIBS. Doufám, že časem dáte vědět jak to dopadlo. Třeba i soukromou zprávou.
doplněno 18.09.13 17:52:I italská mafie začínala jako rodina. To co popisujete jsou typické mafiánské praktiky. Chybí jen vybírání výpalného od místních podnikatelů. Pokud nepodnikáte tak o tom ani nemusíte vědět.
Jak konkrétně pracuje GIBS nevím, ale GIBS bude šetřit toho policistu a jeho postup, případně jeho vazby na kriminálníky a ne tu krádež.
rnk: "Asi bych to taky nahlasil GIBS. Už jen ptoto, že pokud je ten policajt spolčený s tou mafií tak jste nepohodlný svědek. Policajt viděl vaše číslo a má možnost si zjistit kdo jste. Ať už legální či ne. Jestli dělá pro mafii tak se s legalitou trápit nebude." Opravdu jsem se už takhle dlouho nepobavil jako při čtení Vašich "rad."
Nevím, kde bydlíte, ale v některých menších městech je to někdy trochu složitější. Např. jedna hlídka na celý obvod a když je hlídka na jiném případě, tak bohužel..trvá to o dlouho než přijede jiná hlídka třeba z vedlejšího rajonu. Např. v Praze by se na místo dostavilo max. do pěti minut tak pět hlídek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.