1xVolání na 158 - musím uvést své jméno?

Od: Datum: 18.09.13 11:26 odpovědí: 17 změna: 18.09.13 22:11

Otázka je jednoduchá. Pokud zjistím páchání trestného činu a zavolám na 158, musím uvádět svoje jméno a příjmení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jen*
Datum: 18.09.13 11:28

ne, nemusíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 18.09.13 11:53
Dsekuji za odpoved. Jeste pro doplneni: musi se policie zabyvat i anonymnim volanim? Pripadne ktery zakon se tim zabyva?
Datum: 18.09.13 12:00

Ano, musí se zabývat i anonymním voláním (někdy bohužel). Ovšem někdy je pozice oznamovatele dost důležitá, jelikož, když policie přijede na místo a místo nemůže najít (jelikož dneska každý druhý dům, zejména novostavby čísla na domě nemají), popř. nemůže najít pachatel (jelikož je v davu x lidí), tak je třeba se skontaktovat s oznamovatelem, aby jim místo či pachatele ukázal (byť třeba z dálky, aby jej pachatel třeba neviděl). To se dá však velice těžko, pokud oznamovatel neuvede své nacionále, bydliště, popř. telefon vypne či hovor nezvedá.

V podstatě záleží čeho se oznámení týká, v podstatě to řeší několik zákonů trestní řád, zákon o služebním poměru, dále různé pokyny, etický kodex, zákon o PČR apod.

doplněno 18.09.13 12:44:

Plete si to se 112 ty maji vyhledávání GPS s přesností 2-5m ve městě, mimo město to může být i kilometr, co se týše IMEI, to je nesmysl ;) . Ale za určitých splněných podmínek (pro potřeby trestního či přestupkového řízení) se dá zjistit podle tel. čísla i IMEI telefonu ;)

doplněno 18.09.13 12:46:

buss ... operativa ... měla by, praxe je dnes již mnohde bohužel jiná ... ale to je na jinou diskusi a určitě ne tady :)

doplněno 18.09.13 14:05:

rnk: pletete si to. IMEI není vidět hned při volání, ale může si jej zjistit, stejně tak i polohu. Poloha mobilu se zobrazuje jedině při volání na 112 ;) Vím o čem mluvím, viděl jsem to několikrát na vlastní oči ;) Je jasné že Kájínek tou dobou nevolal na linku 158 aby jim telefon řekl, kde je, ale vysledovali ho pro potřeby trestního řízení ;)

doplněno 18.09.13 14:06:

konkrétně § 66/2 z.č. 273/2008 Sb., o PČR

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 18.09.13 14:26

Vy si pletele GPS se zaměřením sítí GSM. GPS má přesnost všude stejnou. A v běžném mobilu žádná GPS není a není ji tedy možno použít k vašemu zaměření.

Když nevěříte tomu zobrazení IMEI tak vyndejte SIM o ohlaste na 112, že nekde je bomba. A uvidíte ten šrumec. jakmile budete obviněn tak se ze spisu dozvíte jak vás našli

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.09.13 12:43

K tomuto je třeba si načíst zákon o P ČR a tr. řád, čím se mají OČTŘ zabývat. Situace - hodí to do koše a bude to trestný čin...a vyhození vyplave na povrch. Tím se zvl. zabývá operativa, ta sbírá co se kde šustne. Ostatně, není nad to to zkusit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mech
Datum: 18.09.13 17:54

LINKY jsou anonymní a stačí NICK jako oznamovatel

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 18.09.13 12:15

nemusí, ale ptát se na to budou. Stejně vidí vaše číslo ikdyž ho máte skryto. Rovněž vidí IMEI vašeho telefonu a vaši polohu. Zabývat se musí i anonymním udáním.

doplněno 18.09.13 13:52:

Jsem si jistý. IMEI vidí ihned a polohu si můžou zjistit kdykoliv i zpětně u operátora. Není k tomu potřeba žádného zaměřování. Síť GSM zná polohu každého mobilu, jinak by nemohla fungovat. Diskutovaný verdikt Ústávního soudu jen omezil uchovávání těchto dat o všech účastnících na nějakou dobu (nepamatuji se zda na 2 nebo 6 měsíců).

Mimochodem díky tomuto chytli Kajínka při jeho posledním útěku.

doplněno 18.09.13 14:18:

pro @repkin: Jste si jistý, že hasičům na 112 se poloha zobrazuje a policii nikoliv? Tomu neuvěřím. Minimálně pokud voláte bez SIM karty tak se IMEI zobrazí ihned. To vím jistě.

Samozřejmě jsem nemyslel, že Kajínek volal 158 Naopak měnil SIM karty a z každé volal jen asi jednou. Chytli ho díky tomu, že síť IMEI, polohu a další data běžně uchovává. Že by ho chytli díky hlasové identifikaci, tomu nevěřím ani já. na to jsem ještě málo paranoidní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jen*
Datum: 18.09.13 12:27

rnk:"Stejně vidí vaše číslo ikdyž ho máte skryto. Rovněž vidí IMEI vašeho telefonu a vaši polohu."Jste si jistý? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imbecilobijec
Datum: 18.09.13 13:30

Vidí pouze číslo, i když jej máte skryté. IMEI rozhodně ne a polohu jsou schopni zjisit, ale jen pokud jste dejme tomu spadla někam do kanálu a zůstáváte s nimi na telefonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 18.09.13 15:12
Diky za odpovedi.
Situace se ma (mela) tak. Ve dve v noci se vracim domu a prochazim ulici, kde jsou rozestavene domy. Nikdo tam jeste nebydli. V jednom z domu si vsimnu svetla baterek, i kolem domu se to hemzi, prenaseji veci do dodavek. Minimalne pet chlapu, poznavam je, jsou to mistni bouchaci, mafiani ci jak to nazvat. Nenapadne se vzdalim a volam 158. Popisu situaci, uvedu presne misto, pocet osob, znacku jednoho z aut. Pak je po me vyzadovano jmeno a bydliste. Odmitam uvest protoze bojim se pomsty ze strany pachatelu. Odpovedi mi bylo, ze v tom pripade se tim nemohou zabyvat, nashledanou. Volam znovu, opet nechci uvest jmeno, odpovedi mi je "my se na to podivame". Pul hodiny jsem tam vydrzel cekat a nic. Mezitim si zlodeji sbalili fidlatka a odjeli. Zhnusene volam opet 158 s tim, ze jsou zlodeji pryc, jestli se bali prijet, tak uz neni ceho. No neprijeli.
Rano sem se tam sel podivat. Vykradene byly ctyri domy, naradi, material, vsechno co nebylo prizdene, privrtane bylo pryc. Zoufali majitele tam behali a scitali skody.
A ja si rikam co ted s tim? Myslim si, ze majitele vykradenych domu by treba radi vedeli, ze to mohlo byt jinak. Na druhou stranu vim co jsou ti zlodeji zac, zapalit auto a podobne veci je pro ne denni chleba a ja mam rodinu o kterou se bojim.
Datum: 18.09.13 15:29

V tom případě bych toto poslal na GIBS s uvedením přesného data a času, vyjedou si Váš hovor a policistu potrestají podle toho, co mu prokážou. Udělal jste dobře, policista jednal špatně, pokud se skutečně zachoval tak, jak píšete. Přinejmenším je to na pokutu policistovi (od jeho nadřízeného) za nepřijetí trestního oznámení.

doplněno 18.09.13 15:48:

myslim si, že ta mafie byla řečena s nadsázkou, spíše se jedná o nějaké místní známé kriminálníky, kteří si prostě dělají co chtějí, jelikož už mají něco odsezené a naše vláda jim těmi zákony, které máme umožňuje mezi nimi kličkovat různými způsoby ...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: rnk*
Datum: 18.09.13 15:41

Asi bych to taky nahlasil GIBS. Už jen ptoto, že pokud je ten policajt spolčený s tou mafií tak jste nepohodlný svědek. Policajt viděl vaše číslo a má možnost si zjistit kdo jste. Ať už legální či ne. Jestli dělá pro mafii tak se s legalitou trápit nebude. Takže život si zachráníte oznámením GIBS. Doufám, že časem dáte vědět jak to dopadlo. Třeba i soukromou zprávou.

doplněno 18.09.13 17:52:

I italská mafie začínala jako rodina. To co popisujete jsou typické mafiánské praktiky. Chybí jen vybírání výpalného od místních podnikatelů. Pokud nepodnikáte tak o tom ani nemusíte vědět.

Jak konkrétně pracuje GIBS nevím, ale GIBS bude šetřit toho policistu a jeho postup, případně jeho vazby na kriminálníky a ne tu krádež.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xixi*
Datum: 18.09.13 15:57
Mafii bylo mysleno, ze je to velka rodina, kde se nikdo nezivi poctive, nekdo od nich je zapleten do kazde vloupacky v okoli atd. Proste staci vysklovit jejich jmeno a kazdy vi. Pokud se jim nekdo nelibi nebo se blbe podiva, zapali mu auto, zmlati clena rodiny atd.
Kdyz to nahlasim na GIBS, moc rad bych, bude to pak spojovano s danym pripadem, nebo s to resi zvlast? Opet se ptam kvuli rodine.

 

Od: jen*
Datum: 18.09.13 19:45

rnk: "Asi bych to taky nahlasil GIBS. Už jen ptoto, že pokud je ten policajt spolčený s tou mafií tak jste nepohodlný svědek. Policajt viděl vaše číslo a má možnost si zjistit kdo jste. Ať už legální či ne. Jestli dělá pro mafii tak se s legalitou trápit nebude." Opravdu jsem se už takhle dlouho nepobavil jako při čtení Vašich "rad."

Nevím, kde bydlíte, ale v některých menších městech je to někdy trochu složitější. Např. jedna hlídka na celý obvod a když je hlídka na jiném případě, tak bohužel..trvá to o dlouho než přijede jiná hlídka třeba z vedlejšího rajonu. Např. v Praze by se na místo dostavilo max. do pěti minut tak pět hlídek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 18.09.13 16:38

Myslím, že Kájínka chytili proto, že spal u manželky spoluvězně p. Černé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.13 18:16
avatar

Uvést jméno nemusíte a PČR je povinna se tím zabývat. Pokud se nechcete z uvedených důvodů angažovat , tak tyto informace poskytnite těm okradeným. Třeba anonymně , písemně. Tj. v kolik jste volal policii a , číslo SPZ a ostatní data. Pokud s tím půjdou na policiii , tak se to zcela jistě bude řešit.

doplněno 18.09.13 18:19:

a nebo sem :

http://www.protikorupcni-link…n5aa7v87iqmu48ib1rsn8o20d4lpg

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martin1965*
Datum: 18.09.13 22:11

Samozřejmě, že nemusíte, ale třeba mě to nejde z pusy, kdybych někam volal a nepředstavil jsem se. Ale když přijímám hovory, tak je to docela běžné, že se dotyčný nepředstaví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.