Výplata za směnu?

Od: Datum: 17.09.13 14:42 odpovědí: 3 změna: 20.09.13 10:42

Dobrý den, o jedné firmě jsem se dozvěděla, že se tam pracuje krátký - dlouhý týden, 12ti hodinové směny, mzda je x Kč/směna. Jakto, že neuvádějí mzdu za měsíc, ale za směnu? Mám tedy počítat x Kč * y směn = hrubá mzda za měsíc? Nebo to vypadá jako práce na černo, kdy skutečně vyplácejí za každou směnu? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 17.09.13 17:55

Dobrý den.

Mzda se sjednává písemně ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vniřním předpisem či mzdovým výměrem. Mzda se určuje měsíční, hodinová, popř. úkolová. Pokud dostane zaměstnanec na ruku peníze za směnu, pak to opravdu vypadá jako práce na černo. Vše zjistíte při podpisu smlouvy. Mzda (či plat) musí být sjednána před začátkem výkonu práce. Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování (neobsahuje-li tyto údaje pracovní smlouva).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.09.13 20:27
avatar

Souhlasím s Ron, pokud se uvádí mzda za směnu, mohlo by jít o práci na černo.

O mzdě se vyjednává různě, někdy se hovoří o čisté mzdě, přestože se sjednává mzda hrubá, ... Tady Vám mohli pro představu říct, kolik si vyděláte za jednu směnu, ale v pracovní smlouvě nebo ve mzdovém výměru pak může být uvedena hrubá mzda.

Orientačně si můžete uvedenou částku vynásobit 15 (pravděpodobný počet pracovních směn za měsíc při dlouhém/krátkém týdnu).

___ Urči tě ale nenastupujte bez písemné pracovní smlouvy, pokuta by hrozila nejen zaměstnavateli, ale i Vám.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.09.13 10:42

Nemyslím si, že by se hned muselo nutně jednat o "černotu". Mzda za směnu se na příklad dost často uvádí při práci v pohostinství. A jestli se jedná o čistý nebo hrubý příjem, tak to si už musíte zjistit sama.

doplněno 20.09.13 10:43:

:) opr.: například

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.