Nájemné za pozemek pod domem

Od: Datum: 16.09.13 22:22 odpovědí: 7 změna: 17.09.13 18:26

Dobrý den, dostali jsme se do svízelné situace kdy pod naším rodinným domem vlastní ideální polovinu pozemku město a ideální polovinu nějaký pan xy. Dále město a pan xy vlastní polovinu a polovinu zahrady. Stalo se tak nedopatřením či podvodem. To je otázka pro právníka. Než se toto vyřeší bude chtít pan xy nájem. Moje otázka je zda je částka za nájem nějak omezena. Asi ne co? Nebo jak toto řešit. Nemáme věcné břemeno chůze a jízdy k domu. Město je v poho, ale co pan xy? Jsme úplně v čudu, díky. Nebo máme pánovi xy sdělit že jeho ideální polovinu která není určena nevyužíváme? Má nějaká práva vůbec když dům je náš?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laik
Datum: 16.09.13 22:40
Prava urcite mit nejaka bude. Jestli jsi sledoval zpravy, tak hitem poslednich par tydnu je uprava zakona, ktera odstrani tu soucasnou socialistickou situaci, kdy pozemek a na nem stojici nemovitost, mohou mit 2 ruzne majitele (resp. v tvem pripade dokonce 3 majitele).
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 16.09.13 22:55
avatar

Dobrý den, situace je to nějak složitá a nepřehledná, tak bych toho advokáta doporučil. Jinak, ta ideální polovina se nedá přesně určit, tak se ani nedá argumentovat tím, že ji nevyužíváte. Nájem se určuje dohodou a je smluvní. Někdo musí přijít s nájemní smlouvou, která Vám musí vyhovovat a Vy ji podepíšete - dost dobře to nejde k tomu donutit, protože základní podmínkou podpisu každé smlouvy je ta dobrovolnost. Ovšem, můžete být vystaveni pohrůžce věcného břemene - to ale nevím přesně, jak se to udělá. Takže bych asi doporučil zatím nic nepodepisovat, případně podpis zdržovat a navštívit advokáta s doklady o RD a výpisem z KN. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 17.09.13 10:10

podobnou situaci řešili nedávno v nějaké TV. Tuším, že šlo o, Prahu a pozemky těsně před baráky nebo o komunikace? Už nevím. Ale jestli se nepletu, tak to soud nějakým předběžným opatřením zastavil. Pohledejte na netu, v archivech pořadů TV. Určitě něco najdete. Jinak jak píše laik. Chystá se změna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 17.09.13 14:50

Tak nový občanský zákoník zjednoduší situaci pokud je majitel pozemku a stavby/budovy na něm stejná osoba/y; v opačném případě zůstane stávající situace.

Nájem po Vás spoluvlastník pozemku chtít může, doporučuji trvat na sjednání nájmu i s městem - nájemní smlouvu může uzavřít sám většinový spoluvlastník, což pán zřejmě není (polovina není většina, že). Nájemné se určuje dohodou, pokud se nedohodnete, může se pronajímatel (zde oba) obrátit na soud - ten obvykle stanoví nájemné tak, aby jeho výše za 20 let pokryla cenu daného pozemku. Pokud je vlastnictví pozemku (a tím i vybírání nájmu) sporné, hrozí nebezpečí, že přestane-li pán být (proto, že prohraje soud) vlastníkem pozemku, měl by Vám neoprávněně vybrané nájemné vrátit, k čemuž se zřejmě nebude mít... Proto doporučuji skládat vybrané nájemné např. notáři či na účet města s tím, že pán je dostane až když bude pravomocně uznán spoluivlastníkem pozemků. K domu přístup mít musíte, překíážky by Vám mohli klást jen pán a město společně, nikoliv každý zvlášť.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.09.13 15:34

Proč nedopatření nebo podvod? Jak jste kontrolovali vlastnictví před koupí, co na to kupní smouva, katastr? Toto rozdílné vlastnictví bylo bohužel běžné. Takže buď budete hradit nájemné, nebo pozemek odkupte. Jednali jste s panem xy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.13 18:13

Obě poloviny pozemku koupili rodiče v r. 1951. Na to jsou doklady. Ale tou dobou návrh na vklad dával ze zákona MNV a ten to neudělal. Bohužel se to zjistilo až po smrti rodičů a od té doby se to táhne. Mezitím pán od kterého rodiče půlku koupili zemřel a teď tu půlku zdědil ten pan xy. Za tím jsme už byli a odmítá se s námi domluvit ač jsme mu ukázali všechny doklady dokázující naše vlastnictví. Katastr nám to nechtěl zapsat protože smlouva je jen sesponkovaná, není to tak jak se to dělá dnes. Tzn. svázaná a orazítkovaná kulatým razítkem notáře apod. Prostě v r. 1951 se to tak nedělalo.

Od: buss
Datum: 17.09.13 18:26

Zkuste se poradit s právníkem zda by nemohlo jít o vydržení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.