Po vypovedi me obvinuji z kradeze

Od: Datum: 15.09.13 14:04 odpovědí: 23 změna: 16.09.13 07:14
Dobry den,
mam dotaz.
muj byvali zamestnanec me pred 2 mesici a par dny dal vypoved dohodou. pracoval jsem na brigade v jednom nejmenovnem obchode. stalo se to ze prisla pani na reklamaci z uctenkou kde nema to konkretni zbozi ale jen tasku za 3 kc. tvrdi ze kupovala i boty za 999 kc a ty tam nema. bohuzel ji asi veri tak me kontaktovali ze jsem ten den byl na pokladne ja a ze bych castku mel prijit dorovnat. akorat proc bych to mel delat kdyz uz tam nepracuji a vypoved mam od cervence podepsanou doma na dohodu a jiz tam proste nepracuji dva mesice. co mam v tomhle pripade delat. vyhrozuji ze to mam prijit zaplatit jinak me daji na policii... dekuji za rady

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.13 14:10

tak pokud máte svědomí čisté, nechala bych zaměstnavatele, ať si peníze z vás tahá soudně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 14:14

Na úvod - píšete zaměstnanec... nebyl to zaměstnavatel?

Nevím, o jaký obchod se jedná, ale nepíše se na účtenku prodavač? Případněm nepodepisuje se razítko na účtence?

Navíc - paní nemá právo reklamovat boty, které nejsou na účtence. Určitě za boty musela zaplatit (pokud je neukradla) a potom je její povinnost účet si zkontrolovat a ihned reklamovat.

Netuším, jak je to s vymáháním škody po ukončení pracovního poměru, ale paní nemá žádný důkaz, že si boty u vás koupila, že to bylo v den, kdy jste byl na pokladně vy.

A to je v prodejně jen jedna pokladna a na ní jste byl celý den vy?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.09.13 15:48
avatar

Většina obchodů dnes prodeje zaznamenává do počítače, zpětně by neměl být velký problém najít konkrétní prodej v archivu (pokud nějaký je).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imbecilobijec
Datum: 15.09.13 15:05

Hlavně se nepředposrat! Na jejich vyhrožování nebo jakékoliv další výzvy absolutně nereagujte. V současnosti vůči býv. zaměstnavateli nemáte žádné povinnosti a nemusíte jim poskytovat jakoukoliv součinnost, a to ani informační. Pokud ve svém jedání budou pokračovat, pravděpodobně se budou dopouštět trestného činu vydírání, a tam bych pak volil rychlou cestu na policii naopak já.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.13 15:47
avatar

Pro info - výpověď dohodou neexistuje. Dohoda je souhlas obou stran.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: davidp*
Datum: 15.09.13 16:00

Dobrý den, to, že již nejste zaměstnancem neznamená, že se Vás daná situace netýká. Ve své radě bud předpokládat, že máte čisté svědomí.

Pokud paní nemá boty na účtence, můžete tvrdit, že si zakoupila jen tašku a Vaší povinností bylo jí tašku prodat a naúčtovat. Prodej tašky není podmíněn nákupem zboží, takže jste paní vyhověl a ona nyní situaci neoprávněně využívá k tomu, aby reklamovala boty, které v onen den ve skutečnosti nezakoupila.

David

doplněno 15.09.13 17:15:

Opakuji, že ukončením pracovního poměru nekončí odpovědnost za to, čeho jste se mohl jako zaměstnanec dopustit. Pokud mají proti Vám důkazy, pak můžete mít problém. Pokud jste nic neprovedl, můžete být v klidu. Stejně si myslím, že k soudu se to vzhledem k částce stejně nedostane.

David

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 16:40
bohuzel vedeni je s pani. pardon myslel sem zamestnavatele... chci jen vedet co se da ted delat jestli mam byt pripo... nebo mam byt v klidu protoze na me proste nijak nemohou... jde o to ze nemaji co dohledat pani prisla s uctenkou kde byla jen ta taska boty nikde... ale vedouci me chce asi nejal potopit... nevim proc... myslite ze kdyz budu vse ignorovat ze to nebudouresit u policie? myslim totiz ze by tam ani neuspeli nic na me totiz nemaji... vim jak jsou dnesni soudy a policie zkorumpovane...
Od: imbecilobijec
Datum: 15.09.13 17:13

Je irelevantní, na čí straně vedení je, vy můžete být v klidu. Pokud z Vás něco chtějí vytřískat, musejí se obrátit na soud. Pouze a jen na soud, jedině ten rozhodne. Nenechte se zastrašit policii, bylo by to jen jejich slovo proti Vašemu a policie není soud a nevydává platební rozkazy! S největší pravděpodobností nakonec nic neudělají, protože by u soudu dojeli na důkazní nouzi. Takže znova: Neposkytujte jim žádnou součinnost, žádné informace, které by mohli použít proti Vám, absolutně nic!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 17:20
dobre. dekuji vam. sice kazdy tvrdi neco jineho ale zrejme mate pravdu... protoze dukazy nejsou zadne a uctenka kde je kabela za 3 kc muze mit kazdy...
Od: rnk*
Datum: 15.09.13 16:52

A vy si na tu pani nevzpomínáte? 2 měsíce není tak moc. Neplatila samostatně boty a samostatně tašku? Toto by mělo být v systému. Platila hotově? Copak na pokladnu (displej) zákazník nevidí? Při inventuře jim byty nechyběly?

doplněno 15.09.13 16:54:

Pokud jste skutečně paní prodal boty a zaúčtoval jen tašku a 999,- si nechal tak v klidu nebuďtě. Samozřejmě na vás mohou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 17:00
je to velmi velky sport projde ta. minimalne 200 zakazniku za den takze si bohuzel doopravdy nevzpominam... je to zajimave ze na me mohou i kdyz tam uz nepracuju myslel sem ze kdyz se uzavre dohoda o ukonceni pracovniho pomeru musi se vse dorovnat ten den kdy se ukonci dohoda a pak uz je to muj byvali zamestnanec...
Datum: 15.09.13 17:29
avatar

Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za způsobenou škodu. Jde-li o obecnou škodu, do výše 4,5 násobku průměrného výdělku. V případě dohody o odpovědnosti až do výše škody.

Pokud k dohodě nebo k pracovní smlouvě uzavřete i dohodu o odpvědnosti, a neyvyžádáte si k datu nástupu a k datu končení zaměstnání předávací inventuru, odpovídáte za případné manko od poslední inventury před nástupem do nejbližší další inventury po skončení zaměstnání.

Doporučuji seznámit se se zákoníkem práce.

doplněno 15.09.13 17:38:

Pro úplnost: V případě obecné škody by musel zaměstnavatel prokázat, že škodu způsobil zaměstnanec.

V případě dohody o odpovědnosti naopak dokazuje zaměstnanec, že škodu zčásti nebo vůbec nezavinil/nezpůsobil.

___ Byla provedena inventura v den Vašeho nástupu (nebo kdy naposled před nástupem) a byla provedena inventura v den skončení Vašeho zaměstnání (nebo kdy po jeho skončení)?

doplněno 15.09.13 18:49:

Ještě jste neuvedl, jestli jste měl se zaměstnavatelem zavřenu i dohodu o odpovědnosti. Pokud ne, neplyne z toho pro Vás nic. Pokud ano, odpovídáte i za manko zjištěné inventurou z 2. září.

Každopádně však zaměstnanec odpovídá za škodu, jejíž zavinění zaměstnavatel prokáže. Z dosud uvedených informací nevyplývá, že byste zaměstnavateli nějakou škodu způsobil. Ovšem na dálku do toho nevidíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 18:12
pracoval jsem tam 3 roky inventura se delala ted kolem 2.9 a pred tim nekdy v lednu tohoto roku. z toho plyne pro me co?
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 19:19
mel sem podepsanou jen hmotnou zodpovednost nic jineho :) jste moc hodny ze mi pomahate vazim si toho jsem z toho spatny
Datum: 15.09.13 19:31
avatar

Dohodě o odpovědnosti se dříve říkalo "hmotná odpovědnost" (lidově se používá stále). Pokud jste ji měl podepsanou, doporučuji se zaměstnavatelem spolupracovat. Zjistěte si výsledek inventury a podle toho jednejte.

Zaměstnavatel je oprávněn případnou škodu/manko vymáhat soudní cestou, což by Vám mohlo celou záležitost dost prodražit (vedle škody by Vám přibyly náklady - soudní poplatky a právní zastoupení Vaše i zaměstnavatele).

Připomínám, že byste Vy musel prokázat, že za škodu neodpovídáte, např. proto, že Vám zaměstnavatel nevytvořil vhodné podmínky pro dodržování dohody (to je jen příklad, nic o poměrech na Vašem pracovišti nevím).

Jestli šlo o kolektivní dohodu (ve velkém obchodě pravděpodobně ano), budete odpovídat poměrnou částí - spolu s ostatními zaměstnanci.

doplněno 15.09.13 19:38:

Ještě odkaz:

Odpovědnost zaměstnance za škodu v případě uzavření dohody o odpovědnosti (ZP, § 252 a další)

doplněno 15.09.13 20:27:

Ano, při kolektivní dohodě o odpovědnosti se na úhradě podílejí společně všichni zaměstnanci. Dohoda se v obchodě většinou vztahuje na hotovost i na zboží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 19:43
ale hmoutnou zodpovednost jsem mel podepsanou jakoze kdyz se neco ztrati z pokladny. a hlavne i kdyb boty chybeli pri inventure mohl je jakyloliv zlodej v obchode ukrast to uz se tak dohledat neda kdyz na uctenc byla jen taska za 3 kc. to by pak cele skody co by se zjistili na inventure museli vzdy platit ti co maji hmotnou zodpovednost podepsanou nebo ne?
Od: hori14*
Datum: 15.09.13 19:22
jinak pri kazde inventure se vzdy zjistilo ze zbozi schazi za 200 000 cca a vzdy reditel stanovil z to do 200 000 nebude resit zadny zamestnanec z inventury nic neplatil
Datum: 15.09.13 19:49

Ahoj. Už tě na to upozornila zvidavajanca. Oni jsou zaměstnavatelé a ty byl zaměstnanec. To jen na okraj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 15.09.13 20:01

sice v tom je hokej, ale paní k reklamaci nepotřebuje účtenku , stačí když jí někdo dokáže , že to tam koupila . Jak paní dokáže , že tam ty boty koupila? co když koupila jen tašku?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hori14*
Datum: 15.09.13 20:06

Paní to asi nijak nemůže dokázat. NEní jak. Možná tím, že je to produkt daného obchodu ja ani envim o jaky typ botou se presne jedna. Ale myslim si ze aby si firma nepospinila jmeno bude s pani a me bude chtit potopit...Jinak jsem v otazce spletl zamestnanec se zamestnavatelem omlouvam se vsem.

Datum: 15.09.13 21:55
avatar

A není možné, že by zaměstanavatel měl archivní kamerový záznam dané pokladny, na kterém té paní boty skutečně prodáváte? To by bylo nepříjemné, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hori14*
Datum: 16.09.13 07:14
kamery tam jsou ale zaznam se prehrava porad nevim jak dlouho tam zustava ale vzdy sem mel pocit ze tak 14 dni
:)
Od: mike32*
Datum: 15.09.13 21:35

999.-kč?! To policie vůbec řešit nebude! Vzpamatujte se lidi ... co tady vůbec řešíte? V ČR kradou politici miliardy a Vy tady řešíte podělaný boty za litr ... to si fakt děláte prdel nebo co? :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.