Směnový příplatek

Od: Datum: 10.09.13 21:51 odpovědí: 6 změna: 18.09.13 15:42

Pokud má zaměstnanec ve firmě prac. dobu od 5:30 do 18.30h, má nárok na směnový příplatek?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 10.09.13 22:31

pokud myslíš příplatek za odpolední směnu, tak jedině nějakým interním předpisem. ze zákona ne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 22:44
avatar

Má-li zaměstnanec pracovní směnu od 5.30 do 18.30, porušuje zaměstnavatel zákoník práce.

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn sice určuje zaměstnavatel, ale musí se se řídit zákoníkem práce:

§ 83 Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.

___ Zákoník práce nestanoví žádné příplatky za směny, ale ani je nezakazuje. Zde záleží na úpravě zaměstnavatele.

V úvahu by mohl přicházet příplatek za případnou práci přesčas (pokud nejste se zaměstnavatelem dohodnut jinak).

A za dobu od 5.30 do 6.00 by náležel příplatek za práci v noci.

doplněno 11.09.13 23:40:

Manželka samozřejmě má nárok na přestávku na oddech a jídlo. Zaměstnavatel je povinen ji zaměstnancům poskytnout nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce.

Nemusí však jít o půlhodinovou přestávku. Zaměstnavatel může přestávku rozdělit do několika částí - např. 15, 10 a 5 minut.

___ Vypadá to, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Máte-li ve firmě odbory, obraťte se na ně. Nebo se obraťte (můžete i anonymně) na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.09.13 17:45

To je to, prodavači žádné odbory nemají, takže toho zaměstnavatel zneužívá. Pokud se zaměstnanci sníží plat (v tomto případě o 2000kč), je to normální bez udání důvodů,ani písemnou formou? Jen prý, že firma nemá peníze. Původní firma končila, druhá zaměstnance převzala s veškerými závazky. Na papíře dostali dohodu mezi oběma firmami, že se pro zaměstnance nic finančně a pracovně nemění. Další měsíc snížený plat a pracovní doba bez oddychu!

Od: olaf71*
Datum: 13.09.13 18:29

oni prodavači stejně jako jinde v jiných soukromých firmách mít odbory nemohou. budeš v odborech, tak letíš

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.13 09:06

Ono to není jenom toto, manželka v téže firmě pracuje od 5.30 do 14.30h a bez nároku na 1/2 hod. pauzu.

Datum: 18.09.13 15:42

Ještě jedna věc by mne zajímala. Jak je to s náhradou za práci přesčas? V této firmě neexistuje,aby zaměstnanci dostali přesčas proplacený.Mají za měsíc o cca 30-40h navíc,ale můžou si to vybrat formou volna.Ale tady je to zakopaný pes,protože jde o koloběh,jeden jde na přesčas za druhého,protože ten právě vybírá nadělané hodiny,takže nakonec hodiny nikdy nevyberou.Dále pokud někomu vyjde šichta ve svátek,nedostane nic navíc(třeba 12-tka NE)!

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.