Prodej chatky-jakou daň a kolik a do kdy?

Od: Datum: 10.09.13 18:59 odpovědí: 5 změna: 11.09.13 13:24

Dobrý den,prodali jsme s manželem chatku,kterou jsme koupili vloni, byla psaná na nás napůl.V červenci tohoto roku jsme jí prodali a jde mi o to,zda budeme platit jak daň z převodu nemovtosti,tak i daň z prodeje nemovitosti?A do kdy od zapsání převodu vlastnického práva na nového majitele do katastru se musí tyto daně zaplatit a jejich výše?Hledala jsem všude možně,ale nikde jsem nenašla jednoznačnou odpověď.

Moc uvítám každou radu.

V.M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 10.09.13 23:48

Budete platit daň z převodu nemovitosti a daň z příjmu za předpokladu, že jste nemovitost prodali za vyšší cenu než byl nákup. V každém případě budete do konce března 2014 muset podat daňové přiznání a příjem z nemovitosti uvedete pod par. 10. Jako výdej uvedete nákupní cenu.

Termíny - nejsem si jistá, ale daň z převodu nemovitosti by měla být splatná do 3 měsíců. Platí se 4 %.

doplněno 10.09.13 23:52:

Dodatek - daň z přímu byste nemuseli platit pokud prokážete, že jste peníze použili na pořízení bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: benŽ
Datum: 10.09.13 23:52
avatar

Dobrý den, předpokládám, že chatka je vedena v KN a je kupní smlouva na oba manžele. Odhad byl také udělán a cena je "nějaká". Daň z převodu nemovitostí (sazba) je letos 4 procenta. Je to z té částky, která je vyšší - pokud není cena kupní stejná s odhadní. Pokud se nemovitost prodává do 5ti let od nabytí (u bytu snad do 2 let) a kupní cena je vyšší, než odhadní, tak je ten rozdíl považován za příjem a podléhá i dani z příjmů. V případě více prodávajících se všechny částky dělí a každý má svou daňovou povinnost - zde tedy na polovinu (nevím, zda to není jinak u manželů). Další informace Vám sdělí přímo na F. Ú. a nebo se ještě podívejte viz odkaz. Ten pojem "daň z prodeje nemovitosti" neznám. Zdravím!

http://www.penize.cz/dan-z-pr…rulomove-novinky-pro-rok-2014

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 11.09.13 09:51

Budete platit daň z převodu nemovitostí a daň z příjmů podle §10 zdp. Daň z převodu nemovitostí je splatná do konce třetího měsíce následujícím po měsíci, v němž bylo zapsána změna vlastníka v k.n. Každý z manželů platí polovičku. Sazba je 4% z prodejní ceny či ceny dle znaleckého posudku - ta, která je vyšší. Do konce března 2014 (nebo do konce června, máte-li daňového poradce) podá jeden z manželů přiznání k dani z příjmů podle §10 zdp. Příjmem je prodejní cena,. výdajem je nabývací cena (za kolik jste koupili vloni), zaplacená daň z převodu nemovitostí, případně další náklady spojené s prodejem (odměna notáři, advokátovi, realitce, inzerce ...).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vxm*
Datum: 11.09.13 12:39

takže pokud jsme prodali za nižší cenu,než jsme koupili,daň z příjmu platit nebudeme?peníze z prodeje jsme navíc částečně použili na úhradu úvěru,který jsme si brali vloni na koupi chatky...moc děkuji.

Od: notarskaporadna
Datum: 11.09.13 13:24

Pokud jste prodali za méně než jste koupili, pak budete platit jen daň z převodu nemovitostí. To ovšem neznamená, že nemusíte podat daňové přiznání o příjmu podle § 10 zdp. Vyjde Vám sice nulová daňová povinnost, ale když to nepodáte, finanční úřad Vás bude nahánět!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.