Osvč a mateřská

Od: Datum: 09.09.13 21:29 odpovědí: 1 změna: 09.09.13 22:10

Prosím o radu pro kamarádku. Živí se jako osvč. Platí si jen minimální částky na sociálním i zdravotním, protože začíná. Přespříští rok by ráda měla dítě. Jak je to s placením sociálního, aby měla nárok na mateřskou a ne hned na rodičák? A jak je to s dobou mateřské dovolené? Jde na 3 nebo 4 roky? Co když ji bude chtít ukončit třeba po dvou letech?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.13 22:10
avatar

Na mateřskou (28 týdnů) ani rodičovskou (maximálně do 3 let věku dítěte) dovolenou nebude mít kamarádka nárok - jde o volno, které zaměstnaným matkám či rodičům poskytuje zaměstnavatel.

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) by se kamarádka musela přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ.

Na nemocenském pojištění by musela být účastna minimálně 270 kalendářních dnů ve dvou letech předcházejících vzniku nároku na PPM, z toho minimálně 180 kalendářních dnů v posledním roce.

V době výplaty PPM nebude kamarádka moci osobně vykonávat SVČ. Nemusí ji ale přerušit, výkonem může někoho pověřit. V době výplaty RP už může podnikat bez omezení.

Bude-li možné u kamarádky nebo u otce dítěte stanovit vyměřovací základ, bude si kamarádka moci vybrat výši a délku výplaty rodičovského příspěvku (RP, sociální dávka).

___ Přesné informace získá na OSSZ (PPM), na kontaktním místě úřadu práce (RP) a v následujících odkazech:

PPM (zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, § 32 a další)

PPM (web ČSSZ)

Pojištění OSVČ (web ČSSZ)

RP (portál MPSV)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.