Darování bytu přítelkyni - co je potřeba

Od: Datum: 09.09.13 17:49 odpovědí: 14 změna: 10.09.13 21:01

Dobrý den. Mám garsonku v OV. Žiji s přítelkyní která nemá u mne trvalé bydliště. Ctěl bych polovinu bytu přepsat na přítelkyni. Co všechno budu potřebovat k přepisu a jaká bude celková cena? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 09.09.13 17:54

Proč byste takovou hloupost dělal?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.09.13 19:46
avatar

Sice mimo téma, ale tazatel by si měl uvědomit možná rizika. S přítelkyní se může rozejít a ta si tam nastěhuje nového ramenatého přítele. A co dál? Opravdu bych to důkladně zvážil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 09.09.13 18:10

Když zajdete k notáři, vše za Vás vyřídí. Je-li garsonka cca za 1 mil. Kč, zaplatíte notáři 3 400,- Kč + DPH 21% + 1000,- Kč k návrhu na vklad do katastru. Darovací smlouva bude v tomto případě sepsána notářským zápisem. Nic jiného platit nebudete. Teoreticky můžete sepsat darovací smlouvu sám. Musí být ve čtyřech vyhotoveních, aspoň jedno vyhotovení musí mít ověřené podpisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.13 22:47
avatar
Ještě je třeba napsat, kolik ho to bude stát, az přítelkyně bude tu svou polovicku chtít prodat
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sape*
Datum: 10.09.13 10:18

každý nemusí mít tak špatné zkušenosti v životě s partnerem jako vy,je mi to líto

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 10:31
avatar
Nejde o zkušenosti, to s tím přece nemá co dělat. Stačí se podívat zpět, kolik tady bylo dotazů ohledně rozchodu a dělení majetku. Proč utrácet desetitisíce státu za kus papíru? Přítelkyně může žít spokojeně, pokud ji o majetek nejde a pokud se chlap bojí, ze se mu neco stane, může sepsat závěť. Nebo v případě svatby manželskou smlouvu...proč to dělat složitě a draze? Jde to i jednoduše a levněji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.13 19:33
avatar

Polovinu bytu,pokud se nedá mechanicky rozdělit a měl by samostatný vchod,nelze rozdělit na dva majitele.Je možné právní rozdělení podílnictvím.Pak by byt měl dva spolumajitele.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 09.09.13 23:29

Pokud myslíte, že přítelkyně vás za to bude mít více ráda, tak jste na omylu. Tedy když pominu velmi krátkodobé efekty. Snad jedině, kdyby jste to koupil z poloviny za její peníze, ale to asi nebude tento případ.

doplněno 09.09.13 23:30:

A pokud jde o trvalé bydliště, tak to s tím nemá nic společného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 10.09.13 00:01
avatar

To se mi na poradte libi. Ta vecnost v odpovedich.

5 registrovanych "radcu" prvni odpovedi uplne mimo misu puvodniho dotazu (snad jen Jabraka mozna trochu k veci) a jedina spravna odpoved na polozeny dotaz od nahodneho kolemjdouciho.

Neni nad poradnou odpoved. *palec*

otazka: Jak?

odpoved: Proc?

*smich*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.09.13 10:24
avatar

A dle kontroly je první příspěvek, který je naprosto mimo, v pořádku.

Hm, člověk hledá odpověď a dostane jen blbé poznámky.*ee*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 08:52

K přepisu budete potřebovat sepsanou darovací smlouvu (sami nebo od notáře) + vyplněný návrh na vklad do KN. Smlouvy budete potřebovat 4 (2 účastníci + 2 navíc). Také občanské průkazy k ověření podpisu na smlouvě (podepsané musí být všechny, ověřit podpisy stačí na jedné).

Co se týká ceny... 1.000,- Kč vás bude stát vkladové řízení na katastru. Odměna notáře bude v řádu několika tisíc Kč (dle ceny bytu) nebo též nula, pokud si smlouvu sepíšete sami. nezapomeňte, že přítelkyně potom bude muset na finančním úřadě zaplatit daň, jelikož jako obdarovaná nespadá do prvních dvou kategorií příbuzenstva, které jsou od daně osvobozeny. Daň jsou tuším 3% z ceny nemovitosti, ale přesně Vám to řekne finanční úřad. No a je možné, že finanční úřad bude požadovat odhad nemovitosti (kvůli dani), takže nějaké peníze (opět v řádu několika tisíc) bude stát odhadce. Takže suma sumárum si na tuhle legraci vyhraďte odhadem 10 - 15 tisíc korun.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jajinka*
Datum: 10.09.13 10:22

tak tohle je ta pravá odpověd jak má byt, ne pořád kolem dokola ale rada a odpověd, děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 10.09.13 20:56

Na otázku jsme Vám odpověděli včetně příkladu cenové kalkulace podle platné vyhlášky. Chcete-li darovat polovinu garsonky přítelkyni, nejspíš s ní asi vedete společnou domácnost alespoň jeden rok. (Trvalé bydliště s tím nesouvisí.) Pak pro přítelkyni platí osvobození od daně darovací. Já oceňuji i rady "rádců" - o tom totiž je poradna. Je to něco jako lidová moudrost. Pokud už jste pevně rozhodnut, pak ovšem potřebujete odbornou poradu. Jde-li o převody nemovitostí, manželské smlouvy a cokoliv, co souvisí s dědictvím, pak nejlépe pochodíte u notáře. Také je dobré vědět, že poradu v souvislosti s notářským úkonem notář neúčtuje - ta je zdarma. Poradí Vám i jak vše vyřešit co nejlépe z pohledu daní. Amatérské řešení se na první pohled jeví jako nejlevnější, často je však to nejdražší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 10.09.13 21:01

Daň darovací je u osob zařazených ve III. skupině progresivní a začíná na 7 %.

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/trojdan/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.