Končí u nás s.r.o.?

Od: Datum: 07.09.13 22:02 odpovědí: 4 změna: 08.09.13 01:47

Narazil jsem na tento článek, ve kterém se píše, že od roku 2014 budou společníci s.r.o ručit za závazky společnosti celým svým majetkem, tedy že se bude jednat v podstatě o společnost s ručením neomezeným. Přemýšlím o založení s.r.o. a tahle informace je pro mě dost překvapivá. Mohl by se k tomu někdo znalý vyjádřit, jestli je to skutečně tak?

http://mladypodnikatel.cz/zal…-r-o-zmeny-od-roku-2014-t3897


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.09.13 22:19
avatar

Dobrý den, ano, je to tak. Na zřízení společnosti bude stačit 1,- Kč, ale ručí se veškerým majetkem. Je zde jedno velké ALE. Záleží na tom, zda skutečně vstoupí v platnost nový občanský zákoník od roku 2014. Takže, je nutno sledovat i povolební situaci. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.09.13 23:38

Ahoj. A živnostníci neručí celým svým majetkem? U nás se ta Esseróčka od začátku zneužívala k darebnému podnikání. Nebo to bylo k něčemu dobré?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakojaaa
Datum: 08.09.13 00:07

S neomezeným ručením zmizela jediná výhoda s.r.o., ale nevýhody samozřejmě zůstaly.

Nicméně nemá smysl tuto debatu rozvíjet, o tom tato otázka není.

Od: rnk*
Datum: 08.09.13 01:47

Nesuďte podle jednoho novinového článku. Přečtěte si znění nového občanského zákoníku. O neomezeném ručení se nedá hovořit.

§ 68
Ručení členů orgánu při úpadku obchodní korporace
(1) Soud může na návrh insolvenčního správce nebo věřitele obchodní korporace rozhodnout, že člen nebo bývalý člen jejího statutárního orgánu ručí za splnění jejích povinností, jestliže
a) bylo rozhodnuto, že obchodní korporace je v úpadku, a
b) člen nebo bývalý člen statutárního orgánu obchodní korporace věděli nebo měli a mohli vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku podle jiného právního předpisu, a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinili za účelem jeho odvrácení vše potřebné a rozumně předpokladatelné.
(2) Odstavec 1 se nepoužije na člena nebo bývalého člena statutárního orgánu obchodní korporace, kteří byli do funkce prokazatelně ustaveni za účelem odvrácení úpadku nebo jiné nepříznivé hospodářské situace obchodní korporace a svou funkci vykonávali s péčí řádného hospodáře. Čili ručení jednatelů nebude automatické, ale jen v případě, že soud rozhodne, že jste spravovali společnost v rozporu s péčí řádného hospodáře.

Upřímně řečeno nechápu, v čem je takový rozdíl proti dnešní úpravě. I dnes by jednatelé za úmyslné přehmaty ručili neomezeně. Taky proto dávají na místo bílých koňů-jednatelů bezdomovce...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.