Zvýšení nájemného

Od: Datum: 07.09.13 18:04 odpovědí: 7 změna: 08.09.13 19:03

Dobrý den, rád bych zjistil pár informací ohledně zvýšeního nájemného od družstva. Kolegyně z práce bydlí v družstevním bytě a přišel jí tento dopis:

"Návrh na zvýšení nájemného z bytu

V souladu s ustanovením § 696 odst.2 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku v platném znění, Vám tímto navrhujeme zvýšení nájemného z bytu ... o velikosti 1+1 o rozloze 41,83m2 z původní částky 5319kč na 8000kč.

Nová výše nájemného je navrhována s ohledem na obvyklé ceny nájemného v dané lokalitě.

Tímto Vás žádáme, aby jste do dvou měsíců sdělila, zda s tímto souhlasíte. V případě, že Váš souhlas v uvedené lhůtě neobdržíme, budeme v souladu s ustanovením § 696 odst.2 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku požadovat, aby výši nájemného určil soud."

Kolegyně samozřejmě s tímto nesouhlasí a neví si rady. Dnes tedy platí 126kč za m2 a návrh družstva je 190kč za m2. Podle mapy ministerstva pro místní rozvoj je obvyklá cena v této lokalitě(Praha-Vršovice) 137-147kč za m2. V bytě družstvo kromě výměny oken neudělalo v poslední době neudělalo nic. Dokonce si nájemníci platili sami výměnu stoupaček, v bytě se kolegyni začala objevovat plíseň. Chci se za ni zeptat, jak by měla postupovat. S navýšením nesouhlasí, ale zároveň se bojí, že by v případě soudu mohla prohrát a soud by navíc musela zaplatit, což by ji téměř finančně zruinovalo. Můj názor je, že družstvo používá zastrašovací taktiku a zkouší co lidé vydrží. taky si myslím, že soud by neměla prohrát. Kdo by platil soud, kdyby soud rozhodl případně o zvýšení nájemného jen třeba o tisíc korun? Dále by se ráda dozvěděla, jestli je možné prodat nájemní smlouvu? Já jsem o ničem takovém nikdy neslyšel, nicméně podle ní je to běžná věc...

Děkuji všem za jakoukoli radu.

Ivan


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 07.09.13 18:10
avatar

Jen k tomu závěru, pokud je byt družstevní, nemůže ho prodat, nemůže ani prodat smlouvu. Může pouze oficiálně převést svá družstevnická práva na nového majitele (za dodržení podmínek, uvedených ve stanovách konkrétního družstva). Finanční stránku převodu si pak vyřeší sama s novým družstevníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imbecilobijec
Datum: 07.09.13 19:07

Družstvo počítá s tím, že se Vaše kolegyně podělá a se zvýšením bude souhlasit. Pokud je podle mapy ministerstva pro místní rozvoj cena obvyklá skutečně nižší, než navrhovaná, ať se tedy družstvo na soud klidně obrátí (což nakonec velmi pravděpodobně neudělá).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 07.09.13 19:26

Co je to za blbost. Pokud jsem členem družstva tak přispívám na provoz družstva a do fondu oprav. Taky splácím akontaci pokud ji již nemám splacenou. Pokud mám tak za určitých podmínek mohu převzít byt do osobního vlastnictví a vstoupím do družstva vlastníků kde prakticky platím to samé.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: spivan*
Datum: 07.09.13 19:42

Kolegyně je pouze nájemce, nikoliv členem družstva...

Datum: 08.09.13 18:05
avatar

Tomu neropzumím: Pokud vím, má nárok na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu pouze člen družstva. Má kolegyně opravdu nájemní smlouvu uzavřenou s bytovým družstvem na své jméno?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.09.13 19:03
avatar

To není zcela přesné. Nájemcem bytu ve vlastnictví bytového družstva může být i nečlen bytového družstva. To však neznamená, že takovémuto nájemci vznikne právo nájmu družstevního bytu. Uzavřelo-li v konkrétním případě bytové družstvo smlouvu o nájmu bytu s nečlenem, pak takovémuto nájemci vznikl obecný nájem bytu podle § 685 a násl. obč. zák. Proto se lze v popsaném případě uplatnit postup umožňující jednostranné zvyšování nájemného podle zákona č. 107/2006 Sb.

Tato situace může nastat např. takto: Dům, který je ve vlastnictví obce, je určen k prodeji. Je přednostně nabídnut nájemcům s tím, že musí založit bytové družstvo a až poté je dům onomu družstvo prodán. Mezi nájemci však může být někdo, kdo o vstup do družstva nemá zájem. Po vzniku družstva je pak uzavřena nájemní smlouva se členy i nečleny družstva.

Samozřejmě nevím, zda je to případ popsaný v dotazu, vycházím pouze z vlastní zkušenosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.09.13 19:40
avatar

Dobrý den , píšete, že se jední o nájemné z družstenvího bytu. Všimněte si odstavce 5 níže..Písemně reagujte ny výzvu , tak jak jste to zde popsal a žádný soud nebude. Mimochodem ostatní nájemníni museli dostat nečo obdobného. Poptejte se jich na jejich reakce.

§ 696

(1) Nájemné při uzavírání nájemní smlouvy nebo změna nájemného v průběhu trvání nájemního vztahu se sjednává dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, nestanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis jinak.

(2) Nedošlo-li ke sjednání nájemného dohodou, může pronajímatel písemně navrhnout nájemci zvýšení nájemného. Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zvyšuje se nájemné počínaje třetím kalendářním měsícem od doručení návrhu. Nesdělí-li nájemce pronajímateli písemně do dvou měsíců od doručení návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud. Soud na návrh pronajímatele rozhodne o určení nájemného, které je v místě a čase obvyklé. Výši nájemného soud určí ke dni podání návrhu soudu.

(3) Soud může rozhodnout podle odstavce 2 také v případě nájmu, kde bylo nájemné sjednáno dohodou, a jde o nájem na dobu neurčitou, jestliže došlo k podstatné změně okolností, z nichž při sjednávání nájemného pronajímatel nebo nájemce vycházel.

(4) Navrhuje-li nájemce snížení nájemného, použijí se ustanovení odstavců 2 a 3 obdobně.

(5) Ustanovení odstavců 2 až 4 se nepoužije pro určení nájemného u družstevního bytu.

(6) Nedohodne-li se pronajímatel s nájemcem jinak, způsob výpočtu úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu a způsob jejich placení stanoví zvláštní právní předpis

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.