Odměna po 20-ti letech zaměstnání

Od: Datum: 06.09.13 12:05 odpovědí: 7 změna: 06.09.13 22:23

Zdravím,

jistý velký státní podnik stále odměńuje své zaměstnance po odpracování určitého počtu let ve společnosti.

Manželka se ovšem dnes setkala se sdělením odborové organizace,že odměnu prošvihla,neboť si o ni nezažádala.

Připadá mi to zvláštní,vždycky jsem myslel,že to sleduje zaměstnavatel. Nebo se mýlím?

Existuje vůbec nějaký předpis,který by tuto problematiku ještě v této době řešil?

Díky,hezký den


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.09.13 12:23
avatar

Odměny za pracovní výročí se poskytují z Fondu kulturních a sociálních potřeb FKSP). Použití tohoto fondu najdete ve v § 14 vyhl.č.114/2002 Sb. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-114 Tato vyhláška však řeší tuto problematiku pouze obecně, konkrétní postup při poskytování odměn, výši odměn apod. stanoví zaměstnavatel ve vnitřním právním předpisu, ať už se nazývá směrnice, nařízení, či nějak jinak, anebo je lze najít v kolektivní smlouvě. V těchto vnitřních předpisech je třeba hledat odpověď na uvedenou otázku.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: rnk*
Datum: 06.09.13 12:27

žádat o odměnu... paradoxní. Já ji dostal automaticky.

Ale jako klička zaměstnavatele jak se vyhnout vyplácení takových odměn je to fikané.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 06.09.13 12:48

Zdravím.

Vyplácení odměn se řídí opravdu vnitřním podnikovým předpisem. Např. my máme v Kolektivní smlouvě uvedeno, že podmínkou k vyplacení odměny je písemná žádost zaměstnance vystavená nejpozději do měsíce od události (výročí).

Je ovšem běžnou praxí, že tyto nároky hlídáme a zaměstnance upozorňujeme. Je to opravdu na přístupu podniku k zaměstancům.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xixi*
Datum: 06.09.13 14:24

Žádat si o odměnu :D to je takové ... české?

Kdysi dávno měl kolega dokonce třicet let v podniku, taky si musel o odměnu požádat, dokonce písemně. Celá dílna jsme tehdy uzavírali sázky, co dostane. On sám říkal, že si zažádal jen proto, že je zvědaavý co dostane. No a dostal naprosto kýčovitou škaredou ručně zdobenou skleničku na víno (?), kde byla nakreslená třicítka a pod tím Děkujeme! Tehdy jsme se hoodně na dílně nasmáli :D Když pak odcházel do důchodu (je to tak pět let), pracoval pro ten podnik celý život, tak prý dostal to samé s jiným nápisem a k tomu teda odměnu k výplatě - pět stovek, samozřejmě mu je ještě zdanili. Když mi to tehdy vypravoval, bylo mu to i docela líto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.09.13 15:06
avatar

Právě odborová organizace by se o takové věci měla starat a ne člověka odpálkovat nějakým "sdělením". Potvrzuje to mé přesvědčení, že odbory nejsou pro řadové zaměstnance ničím prospěšné a že spíš škodí.

doplněno 06.09.13 17:37:

Ale zase z jiného úhlu pohledu - dvacet let u jedné firmy, neřkuli na jednom pracovišti, to není zase až takový důvod k hrdosti. Svědčí to minimálně o tom, že se člověk ve své kariéře nikam neposunul, že nebyl schopen či ochoten v životě někam postoupit. Polepšit si, byť za cenu rizika...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.09.13 22:23

Tím dodatkem jsi trefil hřebík na hlavičku,tohle tluču manželce do hlavy nevím jak dlouho.

Od: narf
Datum: 06.09.13 15:12

To nic je pořát dobrý. Já jsem po 20 letech práce pro podnik dostala výpověď pro překvalifikovanost. ...Také jsem to slovov neznala.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.