Složitost ruského jazyka

Od: Datum: 01.09.13 10:13 odpovědí: 23 změna: 03.09.13 00:20

Ahoj, letos se začínám učit ruštinu. Vím, že tady radí především starší lidi(než jsem já samozřejmě) a vím, že ruština je jazyk, který se většina z vás na základní škole učila a možná jí někdo do teď ovládá. Zajímalo by mě, jestli je pro nás pro čechy jednoduché se jí naučit, je to slovanský jazyk... Určitě by to mělo být jednodušší než třeba AJ,FJ,NJ... Jsou v ruštině některá slova, která se shodují s českými? A i kdybych jednou rusky alespoň trochu neuměla a setkala se s rusem, rozuměla bych mu alespoň trochu?

Díky moc za odpovědi

L 17


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.09.13 10:24
avatar

Dobrý den, máte pravdu, že ruština byl dlouhá léta povinný školní předmět. A také většina lidí k tomu přistupovala, jako k povinnosti. Asi nejtěžší je ruská abeceda - azbuka. Jinak je to dost podobné češtině nebo slovenštině. Některá slova jsou i stejná, jiná podobná a jiná komická.

Jak to kdo bere. Obtížnost jazyka nedovedu posoudit, ale pro běžnou konverzaci toho člověk asi nemusí zase tolik umět. A s Rusem se domluvíte asi vždy, resp. pochopíte význam řeči. Ale, já bych se s nima moc kamarádit nechtěl. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pacourek*
Datum: 01.09.13 10:28

Naučit se rusky je jednodušší než němčina nebo francouština .má zkušenost se domluvit záleží na tom odkud rus pochází,ale rozuměla by jste(ale bez základů to rozhodně nejde)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.09.13 10:28
avatar

Pokud máte aspoň trochu nadání na jazyka, nebude to těžké. Je to takové intuitivní. Spoustu slov pochopíte sama. Mě dělaly potíž jen měkké znaky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.13 10:28
avatar

Ahoj, já jsem jen o pár let starší než Ty, rusky jsem se učila několik let na gymplu a teď se k RJ vracím na výšce. :) Ruština je pro Čechy dost dobře pochopitelná, slova jsou často velmi podobná. I když nepřekládáš doslovně, určitě bys aspoň trochu pochopila, o čem je řeč. Problém může být jen v tom, že ruština má pohyblivý přízvuk (čeština na 1. slabice slova) a ten může měnit význam slova, takže ze začátku můžeš mít problémy rozlišit hranice slov a tím si zkomplikovat porozumění. Ale je to jen o troše cviku. ;)

Ruština časuje, skloňuje, to my chápeme dobře. Britové a podobně jsou na tom mnohem hůř, když se chtějí naučit rusky. :D Upřímně řečeno, tohle se dá docela dělat i citem, měli jsme první roky špatnou učitelku, která nám to nijak nevysvětlila, ale člověk si domyslel. :) Skloňování se dá naučit na vzorech a těch se pak stačí držet, často se koncovky podobají těm českým. :) Třeba my máme žena - ženy - ženě... oni mají škola - školy - školje... (pardon, azbuku sem fakt nedám :D).

Snad jsem Ti trochu pomohla. Držím palce při studiu! :)

Ohodnoceno: 4x
 
Od: pt®
Datum: 01.09.13 10:36
avatar

Ruština byla před časem úředním jazykem v celé SSSR, ale nyní po rozpadu, většinou i ti mladí už mluví buď ukrajinsky, estonsky, lotyšky atp. a ruština již není na prvním místě. Ale jinak je dobré umět jazyky. Dcera má státnici z vlámštiny, mluví německy, učila se francouzsky, anglicky a vrátila se k ruštině, kterou jen oprášila. A když byla v Rusku na dovolené, domluvila se bezvadně, jak v Moskvě, tak v Petrohradě. Takže ruština ani pro Vás nebude žádný problém, tak do toho. - pt

doplněno 01.09.13 10:39:

Rozdíl je v používání písma, my píšeme latinkou, Rusové mají azbuku, ale jak píše tlapka, gramatika podobná.

doplněno 01.09.13 10:44:

nádhera:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 01.09.13 11:51

to je tak nádherný, až se na to nedá koukat. ani se nedivím, že si Rusové nechávali dělat zubní protézy jen ze zlata.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.09.13 07:27
Nadhera? Nejak mi to mozek nechce brat, kdyz si uvedomim, jakou strasnou bidu s nouzi v Rusku treli obycejni lide, a pritom si cisar (nebo kdo) postavil neco takoveho.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 02.09.13 12:48
avatar

"luke237", umíte se na tu nádheru podívat, jako na památku? Jako na krásnou řemeslnickou, téměř dokonalou práci? Všude na světě byli panovníci, stavěli si sídla a díky takovým kvetlo umělecké řemeslo a nám dnes z toho padá brada. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: volframiii
Datum: 02.09.13 13:48

Dobře, v tom případě budeme muset zbourat veškeré památky. Jako jak píše již níže paní, je třeba se na to dívat jako na kus historie, jako na krásnou architekturu, kterou my již dnes nedokážeme, nebo by byla šíleně předráhlá. Jinak v Carském Rusku byli Carové (což jen pro přesnost, protože s označením císař máte dozajista pravdu).

To že se měli špatně obyčejní lidé? A kdo se neměl špatně. Je třeba se nedívat na romantické filmy. Vemte si jen to, že ještě většina profesí za první republiky neměla nárok na dovolenou a pojem dovolená se neznal... (uklízečky, hospodyně...atd)

Co se týče ruštiny, nebude s ní mít tazatel problém. V 17 letech je hlava ještě mladá a dá se do ní natahat spousty informací a ruština se dá. Jen ta azbuka. Škole zdar!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 03.09.13 00:20

Diky za toho "cara". Nemohl jsem si presne na ten titul vzpomenout, protoze "cisar" se mi nezdalo spravne. Nakonec jsem tam ale neco napsat musel.

Dnes by to bylo drahe, ale tak to proste je. Uroven spolecnosti by se mela merit tim, jak se ma obycejny prumerny clovek. Ne podle toho, kolik se z lidi da vyzdimat, aby se dalo postavit neco, z ceho spadne brada. Nekdy proste reseni typu "Ucel sveti prostredky" nemuze ospravedlnit pouzite "prostredky".

Kdyz neco vidim, zajima me i to, jakymi prostredky toho bylo dosazeno. Jestli se toho da dosahnout znovu, opakovane (tj. jestli je to udrzitelne), nebo jestli v prubehu vytvoreni doslo k nenavratnemu poruseni neceho zakladniho. Nekdo vidi nadhernou sošku ze slonove kosti. Ja vidim toho mrtveho slona.

Dlouhodobe ale obdivuji, co Rusove i s tim relativnim malem dokazali. Jestli jsou o tolik schopnejsi, nebo proste vydrzi vetsi utrpeni, nez jine narody, to jsem si jeste neujasnil. Na druhou stranu neinformovany clovek nedokaze posoudit, jak dobre nebo spatne se ma v porovnani s jinymi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 02.09.13 16:35
avatar

pro "luke237"

- co blbnete-? - jako by to takové nebylo ve všech zemích, za všech dob - a za každé "politické" situace -?! -

- bohatí si přece vždy dopřávali luxus na úkor obyčejných lidí - snažili se to změnit např. komunisté - ale jak dopadli -?! - a jak jsme dopadli po tzv. "sametové revoluci" my -?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 01.09.13 10:40

Ruština určitě není těžká. Byla jsem v červnu na dovolené v Rusku a uměla akorát pozdravit a po hláskách číst azbuku. Po pár dnech jsem už četla snáze (i když ne plynule) a několik frází jsem také pochytila. V Petrodvorci při prohlídce zámku naši skupinu provázela Ruska, neuměla anglicky, tak mluvila velmi pomalu a pečlivě rusky. Nerozuměla jsem každé slovo, ale chápala jsem, co říká, ten kontext člověk pochopí. Například jsem si zapamatovala, že Petr Veliký si nechal udělat lustr se vzorem dubových listů, protože dub je symbolem "advágy a mužskoj sily".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.13 10:45
avatar

Protože jsem měl taterského Rusa,profesora na Ruštinu,pochopil jsem RJ velmi dobře.Když jsem se seznámil před pár lety s ruskou lékařkou,domluvili jsme se bhez problémů.Ale je to jako dnes se Slovenčinou.Mluvím velice dobře slovensky,ale děti tomu už nerozumějí.Je mi to nepochopitelné.,

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: russian
Datum: 01.09.13 10:52

Myslím, že rusko je velmoc, která může mít v budoucnu velký vliv na celou Evropu, tudíž i jazyk je pak důležitý. A je docela rozšířený po celém světě, v Kanadě je hodně přistěhovalců z Ruska...

No díky moc za odpovědi!

Datum: 01.09.13 10:54
avatar

zdravím,patřím mezi ty kteří již neměli vě škole Ruštinu povinnou. vybrala jsem jí na základní škole jako nepovinný předmět a je tedy pravda ač nejsem na jazyky kdoví jaký talet tak se mi učila docela dobře, azbuka jako taková mě bavila velmi (jako povinný jsem měla Němčinu).Ruština mi šla o moc líp. škoda že jsem jí měla jen 2 roky- dost málo na jazyk.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 01.09.13 11:50

ruština je podle mého oproti jiným jazykům jednoduchá, proto také umím jen ruštinu. dokonce jsem z tohoto jazyka odmaturoval lépe než z českého a nebylo to ve stylu " što ty dělaješ v svobodnoje vremja" :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 14:12

в свободное время я гуляю в парке.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.09.13 14:31
avatar

Mně u ruštiny ta podobnost s češtinou vadila, ruština se mi dost platla se slovenštinou a češtinou. Němčina a latina se mi učily lépe.

doplněno 01.09.13 14:31:

Oprava: ... pletla ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asitaknejak
Datum: 01.09.13 20:39
Dle me je rustina lehci, nez jine jazyky. Ale pokud ma clovek jazyk ovladat, musi absolvovat i pobyt v ruskonazycne zemi, nejlepe v Moskve, pochopit detaily, sleng a podobne a ucit se, ucit se, ucit se . Vzdy smekam pred lidmi co tlumoci primo. Vetsinou vedi okruh temat a mohou se pripravit, ale i tak. Z rustiny mam statnice a aktivne s jazykem pracuji, prekladam, tlumocim, muzu rici, ze rusky umim, ale porad je co se ucit. Takze asi tak. Dalsi jazyky mam anglictinu a francoustinu, v beznych situacich se domluvim, ovsem neznalost je znat. Zalezi, co s jazykem chtete dale delat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 00:35

Ahoj. By jste nevěřili, jak tu ruštinu, povinnou ve škole nesnášeli mladí dederáci. Nepoužili ji ani v případě, že by tu nějakou informaci sami potřebovali pomocí jí získat. My se asi dokážeme trochu zapřít a jsme schopni nějak použít i sebemenší znalost pár slovíček ke komunikaci s cizinci. Pamatu ji si, jak jsme v Liberci posílali hodné němce (z NDR) podél kolejí tramvaje na Ještěd a oni nakonec dojeli do Liďáků. A na opak. Snad to je už promlčený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.09.13 07:19

Rustina mi znela jako nejake tezke slovanske nareci. Staci to jen dostat do ucha a clovek uz si pak sam domysli pripony a vyslovnost.

Nejvetsim problemem vyuky rustiny pred 89 bylo to, ze to bylo povinne a ze to clovek prakticky nepouzil. Jen si tak s nekym pokecat rusky, kdyz se do Ruska moc necestovalo a ruska TV se take v CR prijimat nedala, nauceni jazyka rozhodne neprospivalo. Neni divu, ze rusky vsichni zapomneli (a pritom se rusky ucili vsichni skolaci!).

Co se tyka azbuky, tak ta by snad mela byt ve skole povinne pro kazdeho, protoze je to to druhe pismo, kterym Slovane pisi. Dokonce je to pismo specialne vyvinute pro Slovany (narozdil od latinky).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.13 13:10
avatar

Ruština rozhodně je perspektivní jazyk, protože když Rusové už něco nakupují, tak nakupují bohatýrsky. Na nějakou tu korunu nehledí.

Hlavní problém není azbuka, protože některá písmenka jsou shodná, některá vychází ze starořecké abecedy a těch rozdílných je dost málo. Problém je spíše ruský akcent a ruská výslovnost. Rusové vyslovují jinak, než my. I těm úplně shodným slovům nebudete zpočátku rozumět. Ale jak ruštinu naposloucháte, pak je po problému a mluvení jde tak nějak samo od sebe.

Prósim ťjebje móchl by si mi poráditi ják to mam udijélať?

Takto mluví Rusové česky. Slova vyslovují jinak.

Přeji vám mnoho zdaru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 02.09.13 13:57

Jistě že je lehčí, včetně skladby vět a každý jazyk navíc se cení. Také na intu se dá v cizích jazycích sehnat spoustu informací než v češtině.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.