Co po vypovedi z prace jak dal postupovat

Od: Datum: 30.08.13 09:06 odpovědí: 16 změna: 05.09.13 22:21

reseni jak postupovat pri vypovedi z prace

je tu spousta napadu a reseni jak si pomoct a jake moznosti vyuzit

ale chce to poradit se a najit ten spravny postup pro mne jako zamestnance

pracak je asi ta posledni moznost poradte jak jinak

jit na nemocenskou a prodlouzit si tak zamestananost a pak jit na pracak a delat kurzy nebo podnikat

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 30.08.13 09:11

Dobrý den.

Já naopak doporučuji evidenci na Úřadu práce. Nebudete muset platit zdravotní pojistné (1.148 měsíčně). Pokud půjdete na nemocenskou, moc si nepomůžete. Po skončení pracovního poměru za prvních 21 dní (nemáte nárok na náhradu), budete bez příjmu, nemocenská Vám náleží až od 22. kalendářního dne nemoci. Kdykoliv Vám může přijít kontrola ze Správy sociálního zabezpečení. Budete tedy muset dodržovat režim práce neschopného pojištěnce a tím se připravíte o čas k hledání nového zaměstnání. Jen můj názor.

doplněno 30.08.13 09:22:

Nemocenskou si v žádném případě neovlivníte výši průměrného výdělku. A navíc, kde beretu tu jistotu, že lékař Vám takovou dobu bude pracovní neschopnost prodlužovat:

Ohodnoceno: 0x

Od: waltr1*
Datum: 30.08.13 09:19

je mozne jit na nemocenskou tam byt pul roku tim se mi udela prumer na vypocet pak dostanu vypoved a s tou pujdu na pracak tam 5mesicu pobudu a pak si udelam kurz na rekvalifikaci tim budu kryt skoro rok jistou financni rezervou a lze predpokladat ze si zajistm i prijem lze zvažit i žadost o hmotnou nouzi ci pojistku co je lepsi mit jen max 5 mesicu minimalni mzdu na pracaku a pak zadne jistoty ani nemocenska ani socialka

Datum: 30.08.13 10:34

Úplně nejlepší je najít si během výpovědní lhůty jinou práci. Nabídky jsou, stačí být jen ve výběrovce ten nejlepší *palec*

Datum: 01.09.13 08:21

taky bych to tak videl ale doba je zla a potreby cloveka nezbytne uvidime jak to pujde ale ostrava je hold mazecz

doplněno 01.09.13 08:27:

mimo to jsem bez vypovedni lhuty A ukoncili mi pracovni pomer neprodlouzenim smlouvy

Datum: 01.09.13 14:12

Pokud jsi to měl na dobu určitou, tak tím spíš, když víš kdy bude konec, tak ses měl starat co bude dál.

Datum: 30.08.13 09:27
Nemocenskou si zaměstnanost neprodlouzite . Na UP se taky registrovat nemusíte, pokud si budete platit zdravotní. Ja nevím, ale UP vám da podporu a bude za vás odvádět pojistné, proč toho nevyužit, kdyz jsem si to predplatil?

Datum: 01.09.13 08:24

prave nemocenskou si dobu prodlouzim a podle vseho i vykryju dobu bez prace alespon do doby ktera je k dispozici a snad i najdu jine zamestnani pripadne si zaridim svou vlastni predplaceno snad mam za 33let prace

Datum: 01.09.13 20:44
Tak tak. Jak píše Ivzez, vy si prodloužite jen dobu, po kterou za vás bude stát odvádět pojištění, ale neprodlouzite zamestnanost. To byste musel omarodit v době výpovědní lhůty a vy žádnou nemáte, poněvadž jste mel sjednany, domluveny pracovnípomer na dobu určitou. Tedy žádná výpověď.

Datum: 30.08.13 22:35

Waltře, funguje to trochu jinak.

Pracovní neschopnost prodlouží dobu zaměstnání, pokud onemocníte ve výpovědní době, v případě, že Vám dá zaměstnavatel výpověď. Neplatí to pro rozvázání pracovního poměru dohodou ani pro výpověď ze strany zaměstnance.

Doba pracovní neschopnosti prakticky žádný průměr neovlivní, protože se náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele ani nemocenské (vyplácí OSSZ) do průměru nijak nepromítnou (už jsou vypočteny z průměru, takže je nelze použít pro výpočet dalších průměrů).

Pokud byste v průběhu výpovědní doby onemocněl, zastaví se v poslední den výpovědní doby její běh a pracovní poměr skončí až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci.

Bude-li nemoc trvat déle, takže byste v kalendářním čtvrtletí předcházejícím skončení zaměstnání nedosáhl žádného výdělku, potvrdil by Vám zaměstnavatel pro úřad práce výdělek pravděpodobný (kolik byste si pravděpodobně vydělal, kdybyste pracoval).

___ Jinak souhlasím s Jethrem: Nejlepší a nejvýhodnější je najít si v průběhu výpovědní doby nové zaměstnání.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.09.13 08:16

zajimave ale je tu haček zamestnavatel mi dal vypoved v den ukonceni tedy nemocenska v pracovni dobe nelze udelat leda v nejake ochranne době prakticky jsem dosstal vypoved v ramci neprodlouzeni smlouvy jeste jsem ji nepodepisoval ale predpokladam tento stav

prace na ostrave neni a pokud ano jen za minimalni mzdu proto hledam urychlene nejake moznosti prijmu samosebou i hledam praci a shanim info o připadnem podnikani a dotacich

je to smutne ale nemocenska mi prijde jako dobre reseni ..platil sem a tak dostanu neco spet a navic se i dam dohromady ..stres a podobne ma sve ..pak tedy UP a tam jsem po padesatce taky VIP tedy dele a podle zvlastnich pravidel

ohledne podnikani je to hruzne investice do pronajmu vybaveni pojisteni smlouvy reklama urady litanie na pul roku a bez prijmu a zajisteni minima /špatně"

Datum: 01.09.13 15:29

Tak to bude ještě jinak: Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv pokračování. Tzn., že zaměstnavatel nebyl povinen pracovní poměr prodloužit.

Pracovní poměr na dobu určitou sjednávají obě strany dobrovolně, takže obě strany vědí, kdy pracovní poměr skončí. Zaměstnavatel v tomto případě nemusí nic dělat, ani Vám nic oznamovat.

Někteří zaměstnavatelé však pár dnů před skončením zaměstnání zaměstnanci písemně poděkují za odvedenou práci, čímž jej vlastně upozorní na konec pracovního poměru. Není to ale povinnost.

Váš pracovní poměr skončí uplynutím dobrovolně (!) sjednané doby, (nejde o výpověď od zaměstnavatele podle § 52 ZP).

___ Protože nejde o výpověď, skončí pracovní poměr bez ohledu na nemoc Uplynutím sjednané doby (nemoc v ochranné lhůtě dobu zaměstnání neprodlouží).

Pokud byste onemocněl v ochranné lhůtě (7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání), neměl byste do 21. dne nemoci nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, protože byste po skončení zaměstnání už neměl naplánovány žádné pracovní směny.

Teprve od 22. dne nemoci byste měl nárok na nemocenské, podklady pro jeho výplatu byste musel předávat bývalému zaměstnavateli.

Pokud byste v prvních 21 dnech nechtěl zůstat bez prostředků, musel byste se hned po skončení zaměstnání zaevidovat na úřadu práce a teprve potom jít k lékaři.

V takovém případě by Vám po dobu prvních 21 dnů běžela podpora a od 22. dne nemoci by Vám OSSZ vyplácela nemocenské.

___ Ale možná, že jen zbytečně předjímáte, není vyloučeno, že se se zaměstnavatelem o prodloužení ještě dohodněte.

Datum: 01.09.13 20:37

nejsem si jist jestli by mne na up v nemocenskem stavu vzali navic je tam evidence pomerne zdlouhava presahuje i 7 dni tedy v ostrave ale snad uz je to jinak zamestnavatel mi ustne oznamil ukonceni a tedy neprodlouzeni smlouvy kterou mi jiz dvakrat prodlouzil a musel by tedy dat smlouvu trvalou ale myslim ze vzhledem k tomu ze mnel na mne dotaci od UP tak dost pochybil a muze mit problem jsou tam urcite povinosti ohledne trvani pracovniho pomeru nicmene si myslim ze to ma nejak domluvene

Datum: 02.09.13 00:40

To byste musel řešit opačně: Napřed se zaevidovat, potom teprve jít k lékaři.

V době nemoci byste nebyl uchazečem o zaměstnání, takže by Vás ÚP nazaevidoval.

Ale to píši ve své druhé odpovědi.

doplněno 02.09.13 00:45:

Neschopenka by v prvních 21 dnech sloužila jako omluvenka, proč ÚP nemůžete poskytovat potřebnou součinnost, od 22. dne byste měl nárok na nemocenské.

Dříve ÚP uchazeče na dobu, po niž měl uchazeč nárok na nemocenské, vyřazoval z evidence (zdravotní pojištění hradí za osoby pobírající nemocenské stát, jen byste to musel doložit zdravotní pojišťovně), nová evidence byla možná až po skončení nemoci.

Nevím, jestli se v tomto ohledu v poslední době něco nezměnilo.

doplněno 06.09.13 00:00:

Zmínka o nemoci v době registrace ve formulářích by byla nadbytečná.

Viz: Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti § 25, odst. 2

Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou a) je uznána dočasně neschopnou práce, ...

Datum: 05.09.13 22:21

zajimave ale asi uz neco zmenili jsou dva dotazniky jeden na zaregistrovani a druhy na žadani prace musi se davat spolecne a tam je ze jsem nebyl v nemocenskem stavu v trech dnech pred registraci ale nic o nemocenske v dobe schvalovani ale je prikaz informovat do druheho dne o zmene a to tedy znamena ze mne nezaregistruji pokud pujdu na nemocenskou pred schvalenim a to je vic nez 7dni takticky jasne protiobcanske pravidlo nicmene je to logicka ochrana statu

Datum: 30.08.13 23:16

najit si praci? :)

Datum: 01.09.13 08:17

jo to by bylo super ale nejak to nejde bude to trvat dil

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.