Vyplnění formuláře daně z příjmu fyz. osob

Od: Datum: 29.08.13 20:48 odpovědí: 6 změna: 30.08.13 17:59

Dobrý den, potřeboval bych se poradit. Přítelkyně nastupuje po RD do první práce a personalistka ve firmě si nebyla moc jistá s vyplněním formuláře pro přiznání daní z příjmu fyzické osoby. Takže bych potřeboval ujasnit dvě věci...

1 . Bylo jí řečeno, že má vyplnit položku "udaje o manželce žijícím se mnou v domácnosti", přesto že nejsme manželé pouze spolu žijeme ve společné domácnosti. Nám se to moc nezdá, může to tak být popř. byl by problém pokud to tak bude vyplněné aikdyž to není pravda?

2. Při RD pracovala na dohodu o provedení práce a v letošním roce již "růžový formulář" vyplňovala ve firmě kde měla "bridádu". Je tedy v pořádku, že má v jednom roce vyplněné dva formuláře? Popř. jak to řešit. V nové firmě jí bylo řečeno, že to nevadí, že ho má vyplnit znova...

Mockrát děkuji za případné rady. Honza


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radekzelinka
Datum: 29.08.13 21:02

Ten papír, co při nástupu do práce vyplňovala, není daňové přiznání, ale prohlášení poplatníka (růžový dvojlist). Údaje o manželovi nevyplňuje, protože manžela nemá! Případná daňová sleva na manžela-manželku s nízkými příjmy do 68000 Kč ročně může být uplatněna jen mezi manžely! ad 2) prohlášení nesmí být podepsáno u víc zaměstnavatelů současně, může být ale podepsáno postupně, ale vždy jen u jednoho zaměstnavatele - tzn. pokud dohoda už skončila, může podepsat toto prohlášení v zaměstnání znovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 21:16
avatar

Předpokládám, že v zaměstnání nejde o "formulář pro přiznání daní z příjmu fyzické osoby", nýbrž o prohlášení k dani z příjmu.

Prohlášení je nutné vyplnit podle skutečnosti. (Nejste-li manželé, nemůže Vás přítelkyně uvádět jako manžela.)

Podpis na prohlášení (zmíněný "růžový papír") platí jenom do konce pracovně právního vztahu. Po jeho skončení může klidně podepsat u dalšího zaměstnavatele.

___ Pro úplnost: Daňové přiznání se podává až po skončení kalendářního roku. Podává je každá FO sama za sebe.

Zzaměstnavatel s tím nemá nic společného, jenom v případě, že jej zaměstnanec do 15. února nepožádá o roční zúčtování daně z příjmu, vystaví potvrzení o příjmech a o zaplacených zálohách na daň.

V tomto případě bych doporučila si opatřit zmíněné potvrzení od zaměstnavatele, u kterého přítelkyně pracovala na dohodu.

Na konci roku může buď požádat posledního zaměstnavatele z letošního roku o roční zúčtování daně, nebo si vyzvednout potvrzení a podat daňové přiznání.

Pokud její příjmy ze zaměstnání za rok 2013 dosáhnou minimálně 48.000 Kč, bude moci uplatnit slevu na poplatníka za celý rok, přestože v některých měsících třeba nepracovala.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.08.13 21:43

Moc děkuji za informace, a s tím "růžovým papírem" jsem se spletl, jen ještě s dovolením doplňující otázku...

Pokud pracovala na DPP musí být tato dohoda formálně ukončena např. dohodou o ukončení dohody...? Pracovala tam jen nepravidelně pár hodin v měsíci a tím, že to bylo u známých tak se domluvili, že už tam chodit prostě nebude, že nastupuje na plný úvazek.

Datum: 29.08.13 21:55
avatar

Lepší je ukončit formálně písemnou dohodou obou stran.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radekzelinka
Datum: 30.08.13 07:04

Dovolím si mírně poopravit Vaše tvrzení "pro úplnost" - slevu na poplatníka může uplatnit v plné roční výši vždy, s výjimkou starobních důchodců, kteří pobírali k 1.1. starobní důchod. A to, kde zmiňujete 48000 Kč, se týká případného daňového bonusu na dítě. Ale není to 48000 Kč, ale polovina minimální mzdy, která se od 8/13 zvýšila, tzn. 7 měsíců x 8000/2 + 5 měsíců x 8500/2 = 49250 Kč - pokud v r.2013 její příjmy dosáhnou částky 49250 Kč, může uplatnit bonus na dítě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 17:59
avatar

Děkuju za uvedení na pravou míru.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.