Kdo me muze zadrzet?

Od: Datum: 29.08.13 13:31 odpovědí: 14 změna: 29.08.13 19:59
Kdo me muze zadrzet nebo prohledat tasku? A kdo ne?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.13 13:32

Uveďte konkrétní příklad, pak se budem bavit dál. Předpokládám, že narážíte na kontrolu v obchodu?

doplněno 29.08.13 13:41:

V tom případě to tak rozhodně není a nebo někdo špatně řekl, rozuměl či pochopil.

Při důvodném podezření, že někdo spáchal trestný čin má právo zadržet osobu kdokoliv a to podle § 76 odst. 2 tr. řádu viz. :

(2) Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.

zdroj: http://business.center.cz/bus…kony/trestni_rad/cast1h4.aspx

doplněno 29.08.13 13:44:

V podstatě je to to samé, co napsal "imbecilobijec". Právo prohlédávat osobní věci mají pouze příslušníci PČR, Celní správy, dle dalších zákonů (např. zákon o provozu na pozemních komunikacích, zákon o obecní policii, zákon o Policii ČR apod.) také např. Městská policie či AČR.

Teoreticky bych si dovedl představit, že ze zákona někdo k tomuto úkonu někoho zmocní (propůjčí mu ty práva), ale zda by to šlo až tak, jak jste popsal si já osobně myslím, že ne.

doplněno 29.08.13 13:48:

Je však dost možné že si někdo spletl, respektive špatně vyložil to co viděl. Při akcích tohoto typu je nasazen ze strany PČR tzv. "antikonfliktí tým", kdy se jedná o specielně vyškolené policisty.

Něco málo o nich např. na:

http://www.policie.cz/clanek/…lanky-antikonfliktni-tym.aspx

Jinak samozřejmě každé krajské ředitelství má své členy AKT.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 29.08.13 13:36
Nekdy minuly rok pri protiromskych demostracich dostali dobrovolnici zlute vesty a pouta.. Pritelkyne tvrdi ze meli moznost zadrzet (ne)vytrznika.
Datum: 29.08.13 13:34
avatar

Prohlizet tasku vam muze prislusnik policie.

Zadrzet podle spachani trestneho cinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imbecilobijec
Datum: 29.08.13 13:38

Prohledat osobní věci pouze a jen policie. Zadržet Vás může prakticky kdokoliv v rámci tzv. občanského zadržení podezřelého. Pokud tedy má někdo podezření např. na vandalismus nebo krádež v obchodě, může Vás do příjezdu policie zadržet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 15:55
avatar

No prohledat a zadržet je rozdíl. Jak řečeno, zadržet může víceméně každý, kdo disponuje dostatečnou fyzickou kapacitou, ale třeba prohledat v obchodě tašku - no, když si ji necháte prohledat, - někdy to může být v rámci klidu vhodné, ale korektní postup je zadržet a zavolat policii.. (republikovou, nikoli městskou).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom7
Datum: 29.08.13 17:18

ještě byste nám mohl(a) objasnit proč "republikovou" a ne "městskou", děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 17:45
avatar

Přinejmenším z pragatických důvodů.. Obecní strážníci mají obecně menší pravomoci než policisté, a když se v obchodě bude někdo hádat, že vedoucí nemá právo mu prohlížet tašku, bude se o totéž hádan i se strážníkem.

A krom toho, já nejsem znalec e nejsem si jist, zda takové právo strážník má, ale nikde jsem nenašel zákonné ustanovení, z něhož by to výslovně vyplývalo. Strážník může někoho zadržet za účelem zjištění totožnosti, může po něm požadovat podání vysvětlení (zkracuji, jsou k tomu podrobnější vysvětlení, může odejmout zbraň, může i za jistých oholností odejmout věc, ale nikde jsem se nedočetl výslovně, že má právo na osobní prohlídku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom7
Datum: 29.08.13 17:53

ano máte naprostou pravdu, na rozdíl od některých zde radících, víte o čem mluvíte. V tomto případě (tedy v případě kdy nebude chtít podezřelý ukázat tašku) je opravdu lepší volat PČR, jinak na krádeže v obchoďácích se běžně volá MP, ptž majetkové přestupky (bavíme se o hodnotě zboží nikoliv nepatrné), může podle §86 přestup. zákona řešit i MP. Otázka je proč neukázat tašku když v ní nic nemám a hned potom můžu odejít, než čekat až přijede hlídka (co si budeme povídat, může to trvat) a zbytečně se zdržovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom7
Datum: 29.08.13 17:55

tím řešením myslím blokovou pokutu, jinak samozřejmě záleží na mnoha okolnostech na jejichž základě se strážník nebo policista rozhodne jestli uloží blok. pokutu (v tomto případě je sazba do 1000,- Kč) nebo zda přestupek postoupí dle §10 zák. č. 553/1991 Sb ve znění...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 18:14

Nevím co je to za zákon, každopádně PČR postupuje podle zákona o přestupcích § 58

http://business.center.cz/bus…o/zakony/prestupky/cast3.aspx

doplněno 29.08.13 18:21:

Už to vidím, nechělo mi to vyhledat, omlouvám se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom7
Datum: 29.08.13 18:20

je to zákon o obecní policii a v §10 je zjednodušeně uvedeno, že strážník je povinen oznámit policii, že byl spáchán TČ a příslušnému orgánu, že byl spáchán přestupek nebo jiný správní delikt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strom7
Datum: 29.08.13 18:33

nic se neděje, je jasné, že PČR a MP jsou v podstatě dvě rozdílné složky a v některých případech se řídí stejnými zákony a v některých hold ne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gridinfo*
Datum: 29.08.13 19:24

zadrzet - kdokoliv. Prohlednout tasku - kdokoliv, komu to dovolite (krome opravnenych slozek). To jest, kdyz vite, ze ste zlodej, ze mate v tasce ukradeny tovar, nema smysl cekat na policii. Da se sepsat zapis o zadrzeni pachatele, zapis o skode, a prichozi policajt vypise pouze sek na pokutu.

Vim, ze policajti byvaji dost nevrli, pokud pachatel nechtel spolupracovat se strazniky bezpecnostni agentury, protoze je to (ty policajty) zdrzuje a napriklad nemuzou jet na konci sve smeny domu. Pak se samozrejme k zadrzenemu chovaji jinak. Pachatel sam je vetsinou tez propusten po vyslechnuti na svobodu (podepise zapis o vyslechu) a

muze jit spat domu, ale kdyz chce, tak muze zdrzovat a spat na policii v kleci na drevene lavici samozrejme. Muze byt takto omezen na svobode tusim az 48 hodin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 19:59

V ČR na dobu nezbytně nutnou, v případě trestného činu pak na domu max. 48 hod. kdy státní zástupce tuto dobu může ještě prodloužit tuším o 24 hod a následně by musel soud rozhodovat o vazbě, v případě přestupku taktéž na dobu nezbytně nutnou, maximálně však na 24 hod.

Jinak u nás pokuta ne vždy, pokud je to člověk, který krade často, je lepší to oznamovat a těch 5.000,-Kč do trestného činu se mu tím pádem za určitých splněných podmínek nasčítá.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.